Dieta na PMS – co musisz o tym wiedzieć?

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka nawet do 80% kobiet i może trwać nawet do około dziesięciu dni. Towarzyszą mu takie objawy jak zmiany nastroju, wzdęcia, zmiany skórne czy nadwrażliwość piersi i zatrzymywanie się wody w organizmie. Jak się okazuje z nieprzyjemnymi symptomami może nam pomóc odpowiednio zbilansowana dieta! Na czym polega? Podpowiadamy poniżej.

Dieta na PMS powinna być  przede wszystkim lekkostrawna i bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dobrze też, by dostarczała niezbędne aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Odpowiednio zbilansowana powinna także dawać na kilka godzin uczucie sytości, po to, aby zapobiegać ciągłemu podjadaniu pomiędzy posiłkami, co może wpływać na przyrost masy ciała. Przy diecie na PMS kieruj się zatem tymi zasadami:

Zadbaj o podaż magnezu

Dietę przedmiesiączkową warto wzbogacić o produkty bogate w magnez. Dzieje się tak, ponieważ panie które skarżą się na symptomy PMS mają go o wiele mniej w organizmie niż te, które tego nie doświadczają. Magnez znajdziesz w takich produktach jak: kasza gryczana, brązowy ryż, migdały, gorzka czekolada banany oraz strączki.

Wzbogać dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe

Poprawi to Twój nastrój i pomoże złagodzić objawy PMS. Warto tu docenić korzystny wpływ oleju z wiesiołka, który stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. kwas gamma linolenowy i kwas linolenowy. Dodatkowo zadba również o Twoją skórę – doskonale ją nawilża i łagodzi objawy łuszczycy oraz atopowego zapalenia skóry. Zaleca się suplementować go przez co najmniej dwa cykle menstruacyjne.

Pamiętaj o witaminach

Zadbaj głównie o takie witaminy jak witamina D, A, E i B6. Przykładem preparatu, który skutecznie pomoże Ci uporać się z niedoborami i zapewnia codzienną dawkę składników mineralnych i witamin jest Sos PMS – WIMIN – suplement na pms. Gwarantuje on nie tylko odpowiednie wsparcie układu hormonalnego, ale także łagodzi objawy fizyczne zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Postaw na produkty nieprzetworzone

Wprowadź do swojej diety przede wszystkim świeże owoce i warzywa, węglowodany złożone, strączki lub białe mięso i nabiał. Pamiętaj też, że produkty, które są mocno przetworzone zawierają duże ilości substancji dodatkowych, wzmacniaczy smaku, cukru, soli i tłuszczy. 

Odstaw ostre przyprawy i sól

Pikantne produkty pogarszają cerę, a sól zatrzymuje wodę w organizmie. Zamiast tego postaw na świeże zioła, takie jak koperek czy natka pietruszki,  które dodadzą smaku Twoim przyprawą i będą łagodzić nieprzyjemne objawy żołądkowe. 

Włącz do diety niepokalanek

Niepokalanek ma wspaniałe właściwości regulujące hormony. Spożywanie go hamuje prolaktyny i doprowadza do normy poziom progesteronu. Dodatkowo wpływa na poprawę nastroju oraz zmniejsza dolegliwości związane z PMS. Napar z niepokalanka charakteryzuje się pieprzowym posmakiem. 

Znajdź zamienniki niezdrowych produktów

Wybieraj słodycze z jak najkrótszym składem, słodzone stewią lub ksylitolem, bez spulchniaczy i oleju palmowego. Przy ochocie na słone przekąski sięgnij natomiast po zdrowsze chipsy np. z buraka, marchwi, ciecierzycy, batata lub po prostu po oliwki.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Klasyczne t-shirty to podstawowe i mogłoby się wydawać elementy garderoby…