Dlaczego Niemcy chętnie korzystają z polskich opiekunów osób starszych?
Nasi zachodni sąsiedzi to społeczeństwo cieszące się coraz lepszą opieką medyczną. To przekłada się na średnią długość życia – w Niemczech wynosi ona obecnie 77 lat dla mężczyzn oraz 82 lata dla kobiet. Zarówno państwo, jak i sami seniorzy dbają o swoje zdrowie na wiele różnych sposobów. Między innymi zatrudniają wykwalifikowane osoby do codziennej opieki.
Niemieccy seniorzy – jaki mają wybór?
Niemieccy seniorzy stają się coraz liczniejszą grupą, stanowią coraz większy procent społeczeństwa. Według danych z 2018 roku na terenie naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje około 13 tysięcy domów spokojnej starości. Dlaczego więc niemieccy seniorzy tak chętnie decydują się na zatrudnienie opiekunów w domu z https://avoria.com.pl/?
Domy starców w Niemczech to dobrze wyposażone miejsca. Niestety z uwagi na wspomniane starzenie się społeczeństwa liczba mieszkańców często jest zbyt wysoka w stosunku do personelu. Opiekunów w domach seniorów jest po prostu zbyt mało, nie jest poświęcana im wystarczająca uwaga – czy to w aspekcie medycznym, czy towarzyskim. Pobyt w takim ośrodku jest kosztowny, a nie zawsze w parze z tym idzie jakość opieki – pojawiają się czasem informacje o złym traktowaniu osób starszych.
Dodajmy do tego fakt, że w takim przypadku osoby starsze muszą w ich jesień życia zmienić otoczenie i opuścić dom, w którym mieszkali przez wiele lat. Włożyli w niego serce, a także dzielą z nim ogrom wspomnień. Wizja spędzenia starości w ośrodku może być przytłaczająca, dlatego decydują się na pozostanie w dobrze znanym domu.
Dlaczego wybierają polskich opiekunów?
Od wielu lat opieka osób starszych w Niemczech to pomysł na pracę Polaków za zachodnią granicą. Co sprawia, że niemieccy seniorzy tak chętnie wybierają akurat polskich opiekunów?
Przede wszystkim cenią sobie wysokie kompetencje Polek i Polaków. Dzieci starszej osoby lub ona sama wybierają polskich opiekunów niekoniecznie ze względów finansowych. Polacy szybko uczą się języka, a często potrafią mówić po niemiecku ze względu na doświadczenie pracy za granicą. Niejednokrotnie mają w CV pracę w ośrodku medycznym lub jako opiekun.
Starsze osoby w Niemczech cenią sobie polskich opiekunów ze względu na zaangażowanie. Opiekun staje się nie tylko pracownikiem, ale także przyjacielem obecnym w codziennym życiu. Czas pracy opiekuna nie jest ograniczony do kilku godzin, dzięki czemu może lepiej poznać starszą osobę.
Dla Polaków to przede wszystkim okazja do atrakcyjnego wynagrodzenia w obcej walucie, ale nie tylko. Codzienny kontakt z językiem niemieckim daje doświadczenie i cenną lekcję językową. To także praca stosunkowo niedaleko miejsca zamieszkania – zwłaszcza w przypadku miast blisko zachodniej granicy Polski. Co więcej, przynosi ona wiele satysfakcji i spełnienia z powodu niesienia pomocy drugiej osobie.
Materiał partnera