Dlaczego warto korzystać z aromaterapii?
Czasami każdy pragnie nieco zregenerować siły i odpocząć, zwłaszcza po szczególnie długim, pełnym wrażeń dniu. Sposobów na relaks bywa wiele. Jednym z nich jest aromaterapia, która ponownie zyskuje wielką popularność, jako przyjemny zabieg w gabinetach spa. Olejki eteryczne można również wykorzystać w domowym zaciszu – dla zdrowia, urody i odprężenia. Co warto wiedzieć o aromaterapii? Jak taki zabieg działa na ludzki organizm? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to substancje wytwarzane z różnych części roślin. Znane są produkty pozyskiwane z korzeni, liści, kwiatów, nasion lub owoców. Najczęściej uzyskuje się je na drodze destylacji lub hydrodestylacji, a techniki wytwarzania olejków są doskonalone od tysiącleci. Szacuje się bowiem, że pierwsze substancje tego typu były już wykorzystywane przez człowieka nawet 5-6 000 lat temu.
Co stanowi znak rozpoznawczy olejków? Łatwo rozpoznać je po intensywnym zapachu, na który wpływa wysoka zawartość mocno zróżnicowanych związków aktywnych, odznaczających się poza pięknym aromatem również wieloma właściwościami prozdrowotnymi.
Jakie właściwości mogą mieć olejki?
Olejki to bowiem nie tylko sposób na przyjemny relaks. Większość z nich zawiera składniki wpływające korzystnie na ludzki organizm.
Działanie olejku zależy oczywiście od jego stężenia oraz zawartości konkretnych substancji. Wysoka zawartość fenoli sprawia choćby, że większość olejków do aromaterapii wykazuje właściwości antyseptyczne, to znaczy zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Silne działanie antybakteryjne wykazuje między innymi olejek goździkowy.
Olejki bywają mocno zróżnicowane. Niektóre działają pobudzająco, dodają energii i poprawiają koncentrację (olejek sosnowy). Inne natomiast można zastosować jako wsparcie podczas relaksu, regeneracji lub przy problemach z zasypianiem (olejki pomarańczowe, lawendowe).
Niektóre olejki eteryczne bywają stosowane przy infekcjach. Szczególną popularnością cieszą się choćby produkty eukaliptusowe. Ich właściwości wykrztuśne pomagają w usuwaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Olejków używa się również jako naturalnych środków przeciwbólowych i rozkurczowych.
Wiele olejków ma działanie pielęgnacyjne, co chętnie wykorzystuje się w bio kosmetykach. Dużą popularnością cieszą się choćby olejki lawendowe, łagodzące stany zapalne skóry, czy odżywcze, nawilżające olejki z drzewa herbacianego lub róży.
Najpopularniejsze rodzaje olejków
Na sklepowych półkach można znaleźć szeroki wybór produktów do aromaterapii, zwłaszcza gdy odwiedzi się wyspecjalizowane miejsca, jak choćby Evital, w których pojawiają się olejki na przeziębienie, regenerację lub dodające energii.
Do najpopularniejszych olejków zalicza się produkty uzyskiwane z goździków, róży i lawendy. Wielką popularnością cieszą się także odświeżające olejki z mięty lub rozmaitych cytrusów (pomarańczy, mandarynki lub grejpfruta).
Zastosowanie konkretnych produktów wiąże się oczywiście z indywidualnymi upodobaniami zapachowymi oraz z bieżącymi potrzebami. Jeśli szuka się bowiem sposobu na relaks, nie wykorzysta się raczej olejków, które pobudzają i poprawiają koncentrację.
Jak stosować olejki eteryczne – aromaterapia w domu
Zabiegi aromaterapii można oczywiście zafundować sobie w gabinecie spa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby urządzić taką przestrzeń w domowym zaciszu.
Olejki wykorzystuje się na kilka sposobów. Najpopularniejsza jest aplikacja bezpośrednio na skórę. Można przy ich pomocy zrobić przyjemny, aromatyczny masaż, który wpłynie bardzo korzystnie na całe ciało, pozwalając uspokoić zmysły i zmniejszyć napięcie mięśni.
Innym rozwiązaniem jest inhalacja, do której najlepiej użyć kominków aromatycznych lub miski z gorącą wodą, do której wystarczy wlać kilka kropli wybranego olejku. Taka forma idealnie sprawdza się do odstresowywania lub leczenia infekcji górnych dróg oddechowych.
Aromaterapia – przyjemność i zdrowie ukryte w olejkach
Olejki to skondensowane substancje aktywne wprost z natury. Wspierają procesy lecznicze, poprawiają nastrój, wpływają na kondycję cery. Wystarczy raptem kilka kropli, by poczuć ich zbawienne działanie na własnej skórze. Możliwości jest wiele, więc każdy łatwo znajdzie olejek dla siebie.
Artykuł sponsorowany