Dlaczego wolimy suplementy zamiast domowego soku?
Kolorowe opakowania podawane w aptece przez farmaceutów, czy też samodzielnie wybierane pośród sklepowych półek. W nich zaś cała masa substancji, składników, na których działanie tak bardzo liczymy.
Mowa nie o czym innym, jak o suplementach. Rynek pod tym względem nie jest już nasycony, a wręcz przesycony. Wedle obietnic producentów i cudownych reklam, za pomocą suplementów możemy się odchudzić, odmłodzić, uporać z wieloma schorzeniami i sprawić, że nasze życie stanie się piękniejsze. Zapominamy jednak o tym, że to wciąż w dużej mierze reklamy mające nas zachęcić do zakupu, a przecież te wymarzone efekty możemy osiągnąć w całkowicie naturalny sposób. Naturalny, czyli jaki?
Soki domowej roboty a suplementy diety
W suplementach gości cała masa rozmaitych substancji. Oczywiście poza barwnikami czy konserwantami, wedle czytanych składów, znajdziemy w nich witaminy, minerały, ekstrakty z roślin i wyciągi z owoców. Faktycznie są sytuacje, w których suplementacja jest koniecznością. Tu jednak kłania się konieczność dostosowania danego preparatu do indywidualnego zapotrzebowania pacjenta. A gdyby tak to samo osiągać naprawdę naturalnie, bo stawiając na soki domowej roboty?
Wizyta w aptece i kupno suplementu bądź jego nabytek po drodze, w międzyczasie innych zakupów, to bułka z masłem. Wybrane opakowanie ląduje w koszyku, a w domu wystarczy szklanka wody do popicia. Błędnym jest niestety przekonanie, że to oszczędność czasu i finansów w porównaniu do tego, co wydajemy na soki domowej roboty.
Wizyta w aptece bądź sklepie, czekanie w kolejce i szukanie odpowiedniego specyfiku, to także czas. Ponadto koszt związany z zakupem takiego preparatu, najczęściej przewyższa koszt przyrządzenia soku w domu. Co więcej, nie znajdziemy na rynku suplementów, które nie będą zawierać w swoim składzie żadnych substancji chemicznych. To niemożliwe! Domowy sok to natomiast czysta natura, walory, wartości. Do tego możliwość wybrania dowolnych warzyw czy owoców. Czy to nie lepsza opcja?
Zyski dzięki domowym sokom
Zatrzymajmy się na chwilę przy tym aspekcie. Skoro już wiemy, że suplementy zostawiamy tylko i wyłącznie na „specjalne okazje”, to dlaczego nie oszczędzić sobie ponownie czasu i nie kupić gotowego soku? Do wyboru są przecież tak różnorodne, egzotyczne smaki, a do tego nie trzeba samodzielnie preparować produktów. Znów trafiamy na marketingową pułapkę, bo większość soków dostępnych w sklepach, to niewielka część wsadu, a co za tym idzie minimum wartości, za to zbyt dużo cukrów bądź jego zamienników.
Domowe soki, jako jedyne pozwalają zachować maksimum wartości odżywczych. Gościć w nich będą witaminy, minerały, antyoksydanty, flawonoidy i tak ważne enzymy. Tego nie zaoferuje żaden suplement, jak i żaden kupny sok w kartonie czy w butelce. Ponadto decydując się na domowe przyrządzanie, mamy szansę wybrać ulubione produkty. Sklepowe oferty niestety nie zawsze odpowiadają naszym gustom w tym względzie.
Jak przyrządzić zdrowy i wartościowy sok?
Manualna, niewielka wyciskarka nadaje się praktycznie tylko do cytrusów. Za jej pomocą możemy wycisnąć trochę cytryny do herbaty bądź zrobić niewielką porcję soku pomarańczowego. I na tym jej możliwości szybko się kończą. O wiele więcej surowca przetworzy sokowirówka. Szybko pracująca, dzięki której przyrządzimy soki warzywne, owoce czy mieszane. Niestety sokowirówka ma jedną poważną wadę. Szybkość działania to wynik mechanizmu, który skutkuje podnoszeniem temperatury w trakcie wyciskania soku. Dochodzi do utleniania i witaminy, minerały oraz enzymy, zwyczajnie zostają bezpowrotnie utracone. Domowy sok niewiele różni się więc od kupnego, a my karmimy siebie, w przenośni i dosłownie, złudzeniem o wartościowym napoju.
Na tę okoliczność zdecydowanie lepiej wybrać wyciskarkę, która podczas pracy nie skutkuje wzrostem temperatury. Dzięki niej uzyskany sok zaoferuje i witaminy, i minerały, i enzymy. W maksymalnej ich ilości. Co więcej, wyciskarka radzi sobie z każdym surowcem, niezależnie od jego wielkości i ciężaru. Mamy zatem szansę przyrządzać dowolne soki.
Skrupulatnie dobierając warzywa i owoce, stworzymy wartościowe napoje, które zaowocują uzyskaniem konkretnych efektów. Odchudzanie, wzmocnienie, lepsza kondycja czy poprawa stanu skóry? To wszystko jest możliwe, nie tyle za sprawą samych soków, co w dużej mierze z ich pomocą. Przekonajmy się, że suplementy powinny być zażywane tylko w sytuacji, gdy ich stosowanie zaleci lekarz. Na co dzień postawmy na naturalną suplementację bez ryzyka, czyli domowe soki.
Przepisy na domowe soki
1. Sok jabłkowo-miętowy
Składniki:
- 4 duże jabłka (np. odmiana Granny Smith lub inna kwasowa)
- Pęczek świeżej mięty
- 1 cytryna
Instrukcje:
- Umieść jabłka w wyciskarce do soków.
- Dodaj świeżo sparzone liście mięty.
- Wyciśnij sok z cytryny do miski.
- Połącz sok jabłkowy, liście mięty i sok z cytryny.
- Delikatnie wymieszaj i podawaj z lodem.
2. Sok jabłkowy z imbirem i cytryną
Składniki:
- 4-5 dużych jabłek (najlepiej kwaśne odmiany, takie jak Granny Smith)
- Kawałek świeżego imbiru (ok. 2 cm)
- 1 cytryna
Sposób przygotowania:
- Umieść jabłka, obrany kawałek imbiru i obraną cytrynę w sokowirówce.
- Wyciśnij sok.
- Delikatnie wymieszaj sok.
- Podawaj ze świeżymi kostkami lodu.
3. Sok marchewkowo-pomarańczowy z imbirem
Składniki:
- 4 średnie marchewki, obrane i pokrojone na kawałki
- 3 pomarańcze, obrane i podzielone na segmenty
- Kawałek świeżego imbiru (ok. 2 cm), obrany i posiekany
- 1 łyżka miodu
- 1 szklanka wody
Instrukcje:
- Wyciśnij sok z pomarańczy.
- Umieść marchewki i imbir w sokowirówce.
- Dodaj sok pomarańczowy, wodę i miód.
- Wyciśnij sok z marchewki i imbiru.
- Starannie wymieszaj składniki.
- Podawaj schłodzony, udekorowany plasterkami pomarańczy i kawałkami imbiru.
Pamiętaj, że te przepisy są elastyczne, więc możesz dostosować proporcje składników do swojego gustu. Smacznego!