Dywany syntetyczne czy naturalne – które są lepsze?
Obecnie na rynku dodatków wnętrzarskich można spotkać się z niezliczoną ilością dywanów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Mnogość rozmiarów, wzorów czy kolorów pozwala na dopasowanie konkretnego modelu do tematycznych wnętrz a także na stworzenie czegoś osobistego, co odzwierciedla charakter właściciela. Dywany syntetyczne czy naturalne – które są lepsze?
Jak zatem nie zgubić się w tym gąszczu możliwości? Indywidualne preferencje, co do barwy czy wzoru zależą od potrzeb i wyobraźni konkretnej osoby. Niewielu z kupujących jednak zwraca uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest dywan. Znacznie później może się okazać, że dany model zbyt szybko traci kolory, niszczy się albo gromadzi brud i sierść w zagłębieniach.
Naturalne włókna dywanowe
Po pierwsze stając przed wyborem rodzaju przędzy, trzeba się zastanowić nad samym pomieszczeniem, w którym dywan będzie się znajdował. Jeśli jest to zimne i nowoczesne wnętrze, warto zakupić dodatki, które go ocieplą i wprowadzą domowy charakter. W takich przypadkach świetnie spisują się dywany wełniane, które są idealnym izolatorem ciepła. Cenione ze względu na swoją miękkość znajdują miejsce w praktycznie każdej aranżacji i stylistyce wnętrz. Dodatkową przyjemność podczas chodzenia może zapewnić dywan shaggy o długim, sięgającym niemal 5 cm włosiu. Wykonany z naturalnego materiału jest niestety podatny na zniszczenia i wymaga specjalistycznego czyszczenia i pielęgnacji. Wełniany dywan nie nadaje się również do wnętrz, które nie posiadają dobrej cyrkulacji powietrza. Ze względu na zatrzymywanie ciepła mogą zwiększać temperaturę w pomieszczeniu.
Innym typem naturalnego włókna jest bawełna, która ma dużą zdolność do absorpcji płynów. Idealnie reguluje wilgotność w pomieszczeniu i jest o wiele bardziej wytrzymała na zniszczenia niż wełniany dywan. Co więcej, bawełna ma działanie antyalergiczne, co sprawdza się w domach zamieszkujących przez osoby podatne na alergie czy mające problemy z oddychaniem.
Bardzo ciekawym przykładem jest również dywan, który łączy w sobie oba wyżej wspomniane włókna. Bawełna zwiększa wytrzymałość a wełna dodaje miękkości. Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem w sypialni czy salonie.
Jeśli mowa już o naturalnych materiałach nie można pominąć bardzo popularnych mat bambusowych lub dywanów sznurkowych. Świetnie sprawdzają się w miejscach o dużej wilgotności jak łazienka. Dobrze wchłaniają wodę i nie tworzą tak zwanego wrażenia „mokrej powierzchni” w styku z dywanem.
Dywany syntetyczne
Niewątpliwą zaletą sztucznych dywanów jest ich cena. Mniejsze rozmiary można zakupić w osiedlowym supermarkecie nawet za kilkadziesiąt złotych. Jednak tak niska cena przekłada się na ich właściwości i wytrzymałość. Może się okazać, że szybciej ulegają uszkodzeniom niż ich naturalne odpowiedniki. Jeśli mowa o rodzajach sztucznych włókien można wyróżnić kilka najpopularniejszych. Należą do nich: dywany poliestrowe, wiskozowe czy polipropylenowe. Zaletą wszystkich sztucznych materiałów jest zmniejszone gromadzenia kurzu czy brudu, co przekłada się na ograniczony rozwój roztoczy czy grzybów. Dlatego też, dywany z syntetycznych włókien są polecane alergikom czy astmatykom. Kolejną pozytywną cechą, jaka jest związana z sztucznymi dywanami jest ich odporność na uszkodzenia czy utratę kolorów. Wyjątkiem są modele wykonane z wiskozy, które są podatne na zgniatanie czy odkształcenia. Ale to nie koniec korzyści płynących z posiadania sztucznego dywanu. Istotną zaletą jest ich łatwość czyszczenia ze względu na krótkie runo czy wyjątkowa lekkość. Ta druga cecha wynika bardziej z małej gęstości przędzy, które świadczy o jakości dywanu. Im mniejsza ilość włókien na metr kwadratowy, tym dywan jest gorszej jakości. Nie ma się, co dziwić, skoro cenowo dywany syntetyczne są dużo tańsze niż na przykład wełniane wykładziny.
Naturalność czy sztuczność – co jest lepsze?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który dywan jest lepszy, czy ten z naturalnych włókien czy syntetycznych. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Przed ostateczna decyzją o zakupie warto pomyśleć o budżecie , który jest przeznaczony na zakup dywanu a także właściwościach poszczególnych włókien. Kolejna istotną sprawą do rozważenia są sami domownicy, którzy będą korzystać z dywanu. Gdy w domu jest pełno zwierząt może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie poliestrowy dywan o ciekawym designie, który jest wytrzymały na uszkodzenia pazurów czy zębów niż luksusowy wełniany model, który czworonóg może łatwo zniszczyć.