Trampolina – uniwersalne urządzenie treningowe

Każdy z nas pewnie kojarzy, co to trampolina. Trampolina – to urządzenie, które ma wygląd maty, przymocowanej z pomocą sprężyn do metalowej ramy. Jest to nie tylko urządzenie dla rozrywki, jest to również sprzęt fitness. Coraz większej popularności trampolina nabywa jako sprzęt treningowy. Udowodniono na konkretnych przykładach wpływ trampoliny na rozwój człowieka i wzmocnienie jego organizmu.

Kto lubi skakać na trampolinie?

Skoki na trampolinie zapewniają nie tylko wzrost poziomu hormonów szczęścia, ale również prawidłowy rozwój organizmu dziecka, mocne mięśnie dla osób dorosłych i dobrą kondycję fizyczną osobom w podeszłym wieku. Trampolina jest idealnym narzędziem dla zajęć sportowych: aerobiku, skoków i nawet biegu dla całej rodziny, nawet dla najmniejszych jej członków. Na tym właśnie polega jedna z najważniejszych zalet trampoliny – jest ona zalecana dla wszystkich kategorii wiekowych.

Dla dzieci czas spędzony na trampolinie to jest nie tylko zabawa, ale również początki zajęć sportowych. Bawiąc się i skacząc dziecko prawidłowo i intensywnie się rozwija. Podczas takich zajęć kształtują się wszystkie mięśnie, rozwija się układ ruchowy, motoryka rąk i nóg, wzmacnia się układ odpornościowy i polepsza się koordynacja. Wśród starszych dzieci – po skokach na trampolinie da się zauważyć prawidłowość postawy, zwinność.

Dla dorosłych systematyczne ćwiczenia na tym urządzeniu to jest rodzaj poważnego treningu, który podnosi poziom wytrwałości organizmu. Podczas skoków wzmacniają się nie tylko nogi, ale również całe ciało, wszystkie mięśnie. Ponadto takie zajęcia rozwijają koordynację ruchów, prawidłową postawę. Intensywny, typowo sportowy trening na trampolinie powinien trwać nie dłużej, niż 10 min. Można na przemian ćwiczyć i po prostu skakać, odczuwając lekkość polotu, wykonywać akrobatyczne elementy.

Skoki na trampolinie to jest idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Podczas treningu zaangażowane są wszystkie mięśnie, pozwala to na spalenie około 400 kalorii. Przyczyną nadwagi najczęściej są toksyny – podczas skoków zwiększa się dawka tlenu, dzięki temu polepsza się przemiana materii i organizm oczyszcza się od szkodliwych substancji. Fitness na trampolinie ma właściwości zajęć jogą, które spowalniają proces starzenia się. Takie ćwiczenia polepszają również cerę. Staje się ona zdrowsza, jędrna, ponieważ dostaje optymalną dawkę tlenu.

Oprócz pozytywnego wpływu na kondycję fizyczną, trampolina jest również środkiem antystresowym.

Nawet 10 minut skoków na trampolinie polepszają humor i rozluźniają całe ciało. Organizm wydziela hormony szczęścia, które zwalczają napięcie i stres.

Często lekarze i trenerzy zalecają skoki na trampolinie jako środek rehabilitacyjny po ciężkich urazach i operacjach. Równomierność obciążenia pomaga w rozwoju i wzmocnieniu urażonych stawów mięśni. Skoki na trampolinie nie są uciążliwe fizycznie, więc szybko i skutecznie pomogą odnowić pracę rąk i nóg.

O popularności trampoliny jako narzędzia dla fitness i rehabilitacji świadczy pojawienie się nowych, udoskonalonych modeli, polepszających wyniki tego typu treningów. Jedną z takich modyfikacji są trampoliny wodne – są podobne do dmuchanych trampolin dziecięcych, ale przeznaczone są również dla osób starszych.

Skoki na trampolinie to są przede wszystkim pozytywne emocje, świetny, nieuciążliwy trening. Takie ćwiczenia w ciągu 5 – 7 minut mogą zamienić 1 przebiegnięty kilometr, a skutki będą zauważalne już po 2 tygodniach.

Mirka Siwakowska
Artykuł został przygotowany przez firmę firmę Hop-Sport – Trampoliny specjalizującej się w sprzedaży trampolin ogrodowych.

Share