Ekologiczny domek dla lalek

Ekologiczny domek dla lalek Playwood Factory

Gdy byłam małym dzieckiem, mogłam tylko marzyć o pięknym domku dla lalek. Zabawek było jak na lekarstwo. Dziś, w czasach kiedy rozwój technologiczny znacznie poszedł do góry, a my jesteśmy bardziej świadomi naszych wyborów – producenci zabawek, prześcigają się w kolejnych innowacyjnych pomysłach. A czy Wy kupujecie swoim dzieciom ekologiczne zabawki?

Ekologiczne zabawki – ekologiczny domek dla lalek

W dzisiejszym świecie, rodzice coraz częściej zwracają uwagę na jakość wykonanych zabawek dla dzieci. Zwracają uwagę także na surowiec z jakiego zostały wykonane. Nie rzadko wybierają te bardziej ekologiczne, które nie zagrażają naszemu środowisku. Domek dla lalek to marzenie chyba wszystkich małych dziewczynek. Jeśli planujecie kupić taki dla swojej córki, zwróćcie uwagę na polski produkt Playwood Factory To nie tylko zabawka dla dzieci, to innowacyjny produkt inspirowany polskimi wnętrzami lat 60tych i 70tych. Aby więcej się dowiedzieć w tym temacie porozmawialiśmy z Panią Amabela Dylla, która tworzy unikalne i niepowtarzalne eko mebelki dla dzieci Playwood Factory 

Skąd pomysł na tworzenie naturalnych domków i mebelków dla dzieci?

Pomysł narodził się nagle, ale podejrzewam, że kiełkował w głowie od dłuższego czasu.

Jako architekt i projektant wnętrz postanowiłam rozszerzyć „skalę” odbiorców swoich projektów, zaproponować dzieciom szlachetniejsze wzorce niż to co jest dostępne na rynku. Dać alternatywę świadomym Rodzicom, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak to czym się otaczamy kształtuje nas już od maleńkości. Coraz częściej przykłada się wagę do ekologii i designu. Zwracamy uwagę na to co jemy, śledzimy trendy we wzornictwie, cenimy sobie rękodzieło ponad to, co produkuje się taśmowo.

Co wyróżnia taki ekologiczny domek od tych standardowych, które znamy od lat?

Domek jest wykonany ze sklejki, która jest materiałem ponadczasowym, wpisuje się w trendy wnętrzarskie, ale przede wszystkim jest alternatywą dla plastiku.

Domek został zaprojektowany jako modułowy – składa się z poszczególnych modułów – części – pokojów oraz daszków. Moduły można zestawiać ze sobą w dowolny sposób, tworząc za każdym razem inną formę. To pozwala na kreatywną zabawę. Odpowiednio ustawiony domek może być dostępny z wielu stron, powalając na zabawę większej grupie dzieci.

W odróżnieniu od dosyć masywnych, drewnianych domków nasze moduły są lekkie i dziecko może samo je przestawiać. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma wystarczającą ilość miejsca na taki domek – jest on bardzo prosty w złożeniu i rozłożeniu, nie wymaga kleju czy innych połączeń, alternatywnie może służyć jako regał na książki czy drobiazgi.

Domek można wypełnić mebelkami, które pogrupowane są pomieszczeniami oraz wykleić tapetami.

Ile czasu zajmuje Pani stworzenie jednego umeblowanego domku?

Elementy domków są wycinane na CNC, mebelki laserowo. Trudno dokładnie określić czas wykonania takiego domku ponieważ osobno wykonujemy domki, osobno mebelki. Najwięcej czasu pochłania ręczne składanie poszczególnych mebelków. Na początku myśleliśmy o wersji DIY, jednak złożenie wymaga wypracowanej precyzji, tak by nie zniszczyć poszczególnych elementów. Gdy mebelki są już złożone, są bardzo wytrzymałe.

Z jakich materiałów jest zrobiony domek, dlaczego właśnie z nich?

Domek jest zrobiony w 100% ze sklejki. Jest to materiał ponadczasowy, wpisuje się w trendy wnętrzarskie i ekologiczne, a także jest lekki. Mebelki wykonane są również ze sklejki, tekstylia to głównie naturalna bawełna i len. Zostawiamy sklejkę surową, tak by można było ją pomalować na dowolny kolor. My jednak preferujemy kolor naturalny.

Domki posiadają certyfikat FSC, co to za certyfikat? O czym on nam mówi?

Certyfikat FSC dotyczy sklejki, z której produkujemy nasze zabawki. (Certyfikat) Forest Stewardship Council (FSC) jest niezależną organizacją typu non-profit, która została założona w celu wspierania poprawnego przyrodniczo, korzystnego społecznie i opłacalnego ekonomicznie gospodarowania zasobami leśnymi. Taki certyfikat to dowód na najwyższą jakość drewna i pochodzących z niego materiałów. Symbolizuje pełną kontrolę nad całym procesem produkcyjnym i zrównoważony rozwój środowiska.

W ofercie są duże i małe domki. Komu polecacie mały a komu duży domek?

Zdajemy sobie sprawę, że Barbie jest to popularny typ lalki, dlatego duże domki dostosowaliśmy dla lalek typu – by w ten sposób choć trochę je „uekologicznić” 😉 . Do dużych domków odpowiednie będą również inne lalki, do 30cm. wysokości. Sami uwielbiamy pluszaki i to również dla nich jest przeznaczony domek. Mniejsze pluszaki i laleczki – do ok.12-15cm. mogą spokojnie zamieszkać w małym domku. Ze znanych i lubianych przez dzieci serii mogą to być laleczki Lol Surprise czy też zwierzaki z Sylvanian Family.

Skąd czerpie Pani inspiracje i motywację?

Inspirację czerpię z wyzwań projektowych, śledzę trendy we wzornictwie i architekturze, interesuję się sztuką i grafiką. Ciągle pojawiają się nowe pomysły związane z domkiem, rożne serie mebelków, kolorowe tapety..zastanawiamy się nad serią mebli dla dzieci (nie lalek). Najlepsza motywacja to uśmiechy naszych małych klientów:)

Jaka jest wizja i misja firmy?

Nasze hasło: „Play with wood, play with Playwood” zachęca do zabawy naturalnymi materiałami. Chcemy aby nasi klienci świadomie wybierali nasz produkt, by otaczać dzieci tym co naturalne – szlachetne. Uważamy, że obcowanie z naturalnymi zabawkami uczy nas szacunku dla środowiska a przez to również dla nas samych.

Seria naszych mebelków nosi nazwę „Polish Vintage”. Mebelki inspirowane są wzornictwem lat 60. i 70., w ten sposób chcemy również promować polski design.

 
[gm album=183]
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Z Amabela Dylla rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko
 
 
Share