Ginekologia estetyczna – czym jest labioplastyka?
Ginekologia estetyczna zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Jednym z najpopularniejszych zabiegów obejmujących sfery intymne jest labioplastyka. Na czym polega?
Czym jest labioplastyka?
Labioplastyka to najprościej mówiąc korekcja warg sromowych. Może ona obejmować wargi sromowe mniejsze (labiominoroplastyka) i większe. Wskazaniem do zabiegu jest defekt – wrodzony bądź nabyty (będący na przykład konsekwencją ciąży i porodu). Zdeformowane, przerośnięte, czy asymetryczne wargi sromowe powodują dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Są one bowiem narażone na otarcia od bielizny i spodni i mogą powstawać na nich rany, zwłaszcza w przypadku aktywnego tryby życia, np. uprawiania sportów. Sprzyjają również rozwojowi infekcji intymnych. Dla wielu kobiet stanowią także ogromny problem w życiu seksualnym. Między innymi z takich właśnie powodów panie decydują się na labioplastykę.
Jak wygląda zabieg?
Do korekcji warg sromowych najchętniej stosowaną metodą przez lekarzy i często wybieraną przez pacjentki jest zabieg z użyciem nowoczesnego lasera. Przed zabiegiem należy wykonać zlecone przed medyka badania krwi. Zaleca się również szczegółowe badania ginekologiczne, aby upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania. W zależności od metody i stopnia rozległości zabiegu, może się on odbyć pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym.
Co istotne, kobiety nie wymagają po nim hospitalizacji – po koło godzinnej obserwacji mogą wracać do domu. Zabiegi labioplastyki nie są refundowane przez NFZ, a ich koszt w zależności od metody i ośrodka, oscyluje wokół kwoty kilku tysięcy złotych.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Wszystkie panie, które odczuwają dyskomfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny – z powodu wyglądu swoich warg sromowych, powinny przede wszystkim skonsultować się z ginekologiem. Ten oceni, czy rzeczywiście są podstawy do wykonania zabiegu. Poza tym rozwieje ewentualne obawy i powie, czego możemy się spodziewać po zabiegu.
Czy należy bać się powikłań?
Labioplastyka jest zabiegiem mało inwazyjnym. Jednak – jak w przypadku każdego zabiegu – może wystąpić niewielki ból. Może dojść również do uszkodzenia zakończeń nerwowych i zmniejszenia wrażliwości warg sromowych. Gojenie ran trwa zazwyczaj do 2 tygodni. Krótkotrwałym powikłaniem może być opuchnięcie utrzymujące się do 6 tygodni po zabiegu.
Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej wykonuje Dr Jan Bińczyk
Artykuł powstał przy współpracy z Medyk Centrum