Grzybica paznokci u nóg – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Grzybica paznokci jest problemem wstydliwym, natomiast występującym stosunkowo często. Bardzo łatwo jest się bowiem grzybicą paznokci zarazić, znacznie trudniej się tego problemu pozbyć. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, a w przypadku zakażenia szybkie wdrożenie leczenia. 

Grzybica paznokci u nóg — wstydliwy problem

Leczenie grzybicy paznokci wymaga połączenia leczenia farmakologicznego, jak i rozwiązań z zakresu medycyny naturalnej. Bardzo pomocne mogą się tutaj okazać olejki eteryczne, między innymi ten z drzewa herbacianego. Obecność grzybicy paznokci trudno zignorować, ponieważ daje ona bardzo widoczne zmiany  w obszarze samych paznokci, jak i otaczającej je skóry. Płytkę paznokcia atakują bowiem grzyby, które doprowadzają do pojawienia się nieestetycznego nalotu na paznokciach, kremowożółtego (czasami nawet czarnego) zabarwienia płytki, kruchości i łamliwości paznokcia. W zależności od rodzaju grzybicy może pojawić się także blaszkowate złuszczanie paznokcia. Często pojawia się także nieprzyjemny zapach stóp. 

Grzybica paznokcia należy do dość wstydliwych dolegliwości, nie tylko ze względu na estetykę paznokci, ale także możliwość zarażenia nią innych osób. Tym bardziej więc w przypadku grzybicy paznokci rąk czy nóg warto możliwie jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczona grzybica paznokci u nóg stanowi zagrożenie dla ciebie i twojego otoczenia. 

Skąd bierze się grzybica paznokci?

W grzybicy atakowana jest płytka paznokcia. Grzybica paznokci określana jest także jako onychomikoza. Jest ona uznawana obecnie za jedną z najczęściej występujących chorób płytki paznokcia.  W przypadku grzybicy płytki paznokciowej mówimy o chorobie, która ma podłoże infekcyjne. Przyczyną grzybicy paznokci są najczęściej dermatofity, drożdżaki i pleśnie. Najczęściej diagnozowana jest grzybica, która  jest wynikiem zakażenia dermatofitami Trichophyton rubrum. Ochrona przed grzybicą wymaga odpowiedniej pielęgnacji paznokci, a także troski o wysoką higienę stóp. Istotne jest także właściwe zachowanie w przypadku korzystania z obiektów publicznych, takich jak baseny, sauny, hotelowe łazienki.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci?

Jak wygląda grzybica paznokci? Wiele zależy od rodzaju zakażenia, a także stadium zaawansowania choroby. Zdarzają się bowiem zakażenia, takie jak grzybica wewnątrzpłytkowa, która w początkowym stadium nie daje właściwie żadnych objawów, dopiero z czasem pojawia się blaszkowate złuszczanie  paznokcia. W przypadku grzybicy powierzchownej pojawia się biały nalot na płytce paznokcia, który w niektórych przypadkach może mieć taki inną barwę (np. czarną). Przy najbardziej powszechnej grzybicy podpaznokciowej dalszej i bocznej objawy choroby to żółtokremowy kolor paznokci oraz ich kruchość i łamliwość. Objawy grzybicy paznokci mogą być więc bardzo różne, natomiast każdy z nich powinien skłonić nas do wizyty u dermatologa i wdrożenia działań mających na celu eliminację objawów, jak i źródła infekcji. 

Jak wygląda leczenie grzybicy paznokci?

W leczeniu grzybicy paznokci bardzo często stosuje się odpowiednio dobrane preparaty doustne, które sprawiają, że substancja czynna dociera do środka paznokcia i, gromadząc się u jego nasady, blokuje namnażanie się grzybów. To najistotniejsze działanie, które pozwala pozbyć się problemu. Leczyć grzybicę paznokci trzeba jednak konsekwentnie, często potrzebna jest bowiem kilkumiesięczna terapia, aby skutecznie wyeliminować odpowiadające za zakażenie grzyby. Wspomagająco stosuje się również różnego rodzaju preparaty bezpośrednio na płytkę paznokcia oraz skórę wokół niego. Z pomocą przychodzą substancje naturalne, takie jak olejki eteryczne. Cechują się one silnymi właściwościami przeciwzapalnym, bakteriobójczymi. W przypadku grzybicy paznokci najczęściej polecany olejkiem jest ten z drzewa herbacianego, natomiast często wykorzystuje się także olejek lawendowy, który działa wspomagająco na leczenie skóry. Ważne są także regularne kąpiele stóp, odpowiednia ich pielęgnacja. Regularnie należy wykonywać także pedicure. Można w tym zakresie skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest podolog.

Jak uniknąć grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci to choroba, której w wielu przypadkach można po prostu uniknąć. Ważna jest tutaj przede wszystkim profilaktyka, która obejmuje:

  • regularne obcinanie paznokci, pedicure, 
  • odpowiednio częstą zmianę skarpetek, 
  • dezynfekcję obuwia, 
  • korzystanie z klapek na basenie, w saunie, w hotelowych łazienkach. 

Chodzi równie o to, by unikać kontaktu stopy z powierzchniami, na których zgromadzone mogą być grzyby, a także o niestwarzanie przyjaznego dla ich rozwoju wilgotnego środowiska. Warto także zadbać o regularne moczenie stóp, dokładne ich wycieranie po kąpieli, stosowanie produktów do pielęgnacji o właściwościach bakteriobójczych. Szczególnie pamiętać powinny o tym osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zakażenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o osoby cierpiące na cukrzycę, anemię, zaburzenia pracy układu hormonalnego i odpornościowego, układu krążenia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Sprzyjać grzybicy może również otyłość, przebyta chemioterapia, stosowanie antybiotyków czy przyjmowanie sterydów. 

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Stroiki bożonarodzeniowe to jedna z charakterystycznych dekoracji, które pojawiają się…