Historia gofrów – czy faktycznie pochodzą znad morza?
Gofry to potrawa, które bez wątpienia najbardziej kojarzy się nam z wakacyjną, chrupiącą i słodką przekąską nad morzem. Szum fal w tle uzupełniony jest wtedy przepysznym smakiem ciasta z dodatkiem cukru pudru, bitej śmietany czy kultowej wiśniowej frużeliny. Chociaż tak naprawdę rodzaj i ilość dodatków jest praktycznie nieograniczony. Skąd tak naprawdę pochodzą gofry? Czy ten rozchwytywani deser faktycznie ma swoje początki nad polskim morzem, czy jednak sprawa wygląda nieco inaczej?
Gofry – nie takie nowoczesne
Jeśli komuś wydaje się, że gofry są deserem stosunkowo nowoczesny, to śpieszymy z wyjaśnieniami. Jest zupełnie inaczej! Tak naprawdę pierwsze potrawy przypominające współczesne gofry można było spotkać już w średniowieczu. Niektóre źródła wspominają nawet o starożytnej Grecji. Natomiast dopiero okolicach XIII wieku zaczęły one przypominać zdecydowanie bardziej, tą znaną nam aktualnie, formę. To właśnie wtedy narodził się pomysł wypiekania ich tak, by miały fakturę z kwadratowymi wgłębieniami. Trudno więc powiedzieć, kiedy i gdzie dokładnie powstały pierwsze gofry. Jedno jest jednak pewne. Są one popularne na całym świecie i w praktycznie każdym kraju można się spotkać z ich lokalnymi wersjami.
Gofry belgijskie
Gofry belgijskie osiągnęły międzynarodową, a nawet światową sławę. Bardzo często znane są również jako gofry brukselskie, mimo że wcale nie pochodzą z Brukseli! Źródła donoszą, że powstały one w Gandawie, mieście w północno-zachodniej części Belgii. Zdobyły niezwykłą popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie początkowo serwowano je przede wszystkim z bitą śmietaną i truskawkami. Po pewnym czasie gofry biszkoptowe podawano także na słono, na przykład z gulaszem czy innymi dodatkami.
Idealne gofry w kilka minut!
Idealne gofry powinny być miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dobrze również, gdy są szybkie w przygotowaniu. Na przykład gotowe mieszanki, tzw. gofry w proszku są tworzone z najlepszej jakości składników, z wykorzystaniem tylko i wyłącznie naturalnych komponentów i aromatów. Deser przyrządzony w ten sposób smakuje dokładnie jak domowy! Wystarczy wymieszać proszek do gofrów z wodą oraz olejem, a następnie przelać przygotowaną masę do gofrownicy. I gotowe! Pozostaje tylko udekorowanie gofrów ulubionymi dodatkami i można cieszyć się ich niesamowitym smakiem i aromatem.
Artykuł sponsorowany