Historia sportów zimowych
Dla wielu jest to czas, w którym to niska temperatura i pierwszy śnieg są wyznacznikami rozpoczęcia sezonu na sporty zimowe. Jest on doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, odprężenie i redukcję nagromadzonego stresu w organizmie. Zimą bowiem, jesteśmy osłabieni, czujemy się ospali i zmęczeni. Uprawianie tego typu sportu jest zatem idealnym lekarstwem. Nie tylko poprawia nasze samopoczucie, ale pozwala spalić kalorie i zachować piękną sylwetkę. Czy wiesz jaka jest historia sportów zimowych?
Statystyki
W naszym kraju, mimo kiepskiej infrastruktury sportowej, popularność sportów zimowych wzrasta. Jednak w porównaniu do innych krajów, nie jesteśmy na wysokich pozycjach. Według instytutu badawczego w Europie TNS OBOP tylko 10% Polaków deklaruje się, że uprawia sport (w tym 1% uprawia sporty zimowe). W większości, nasi rodacy unikają aktywności fizycznej, ponieważ wolą siedzieć w domu przed telewizorem. Aż 21% naszego społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu, ponieważ… za szybko się meczy! Do najczęściej wymienianych sportów zimowych zaliczamy: łyżwiarstwo (80% badanych, którzy lubią uprawiać sporty zimowe), narciarstwo (52%) i snowboard (16%). Ale czy wiecie, kto i w jaki sposób je wymyślił? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.
Narciarstwo
Jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin uprawianych zimą. Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że jego korzenie pochodzą ze Skandynawii i to całkowicie przypadkiem. Powszechnie mówi się, że narty wymyślono 5000 lat temu w Rødøy w Norwegii. Miały za zadanie uchronić człowieka, aby ten nie ugrzązł w śniegu. Pojawiły się przypuszczenia, że narty powstały w różnych miejscach, ale dokładnie w tym samym czasie. Tezę tą potwierdzają najwybitniejsi naukowcy z całego świata. Z tego też względu podzielono narty na trzy rodzaje: południowy, północny i arktyczny. Południowe narty są krótkie, z wyżłobieniami pod stopy – występują w Skandynawii. Północne są nierówne, lewa narta posiada rowek i jest znacznie krótsza od prawej – taki rodzaj charakteryzował się dla krajów Europy.
Typ arktyczny występował na Syberii, cechował się futrzanym obiciem z czteroma otworami oraz ostrym zakończeniem. Pierwszymi osobami uprawiającymi ten sport byli mężczyźni. Dopiero w latach 60. zaczęły uczestniczyć w nim kobiety. W XX wieku podzielono narciarstwo na klasyczne i zjazdowe. W Polsce pojawiło się ono tak naprawdę już w XIX wieku. W Zakopanem w 1901 roku zaczęto produkować narty. Powstanie FIS – Międzynarodowej Federacji Narciarskiej przyczyniło się do rozwoju tego sportu na całym świecie, a tym samym zapoczątkowało ewolucje odrębnych dyscyplin.
W narciarstwie wyróżnia się jego kilka odmian, np. narciarstwo biegowe, slalomowe, zjazdowe, wysoko i nisko-górskie.
Znani Sportowcy: Bronisław Czech, Helena Marusarzówna, Andrzej Bachleda-Curuś, Justyna Kowalczyk
Snowboard
Jest jedną z najmłodszych dyscyplin sportowych – liczy ponad 40 lat. Początki sięgają oczywiście czasów, kiedy to człowiek chciał w jak najłatwiejszy sposób przejść przez śnieg. Za ojca snowboardu uważa się M. J. „Jack” Burchett, który w latach 30. XX wieku pokonywał śnieg na kawałkach ze sklejki. Swoje położenie oraz prędkość regulował za pomocą lejców i sznura. Następnie w latach 60. w stanie Michigan, Sherman Poppen ewoluował pomysł swojego poprzednika. Sherman był miłośnikiem surfingu na fali wodnej, jednak w okresie zimowym nie mógł uprawiać tej dyscypliny. Dlatego pomysł wyjścia z wody i wykorzystanie deski zimą był czymś innowacyjnym. Udoskonalił on technikę połączenia dwóch desek i obwiązania ich sznurem. Początkowo jego żona nazwała deski Snufer z połączenia słów snow (śnieg) i surf. Już po roku od stworzenia wynalazku, Sherman opatentował pomysł, a następnie sprzedał ponad pół miliona egzemplarzy. Kilka lat później Dimitrije Milovich połączył deski do surfowania z nartami i rozpoczął produkcje nowego śnieżnego urządzenia, które nazwał snowboard.
Swój sukces osiągnął dzięki artykułom na temat swojego wynalazku w amerykańskim Playboyu czy Newsweeku. W tych czasach śnieżne sporty nie były tak popularne, a artykuły w szybki i łatwy sposób go rozpropagowały i przyniosły niezły dochód. Tym samym zakończyła się produkcja Snufera, Poppen powrócił do dawnego zawodu. W Polsce pieczę nad tą dyscypliną sportu sprawuje Polski Związek Snowboardu. W ciągu lat ukształtowało się kilka bardzo ważnych stylów snowboardu.
Style:
Fristyle – akrobacje, skoki, loty i mocne uderzenia
Freeride – dla amatorów dzikich stoków, puszystego śniegu i jazdy między choinkami
Freecarving – dla fanów prędkości i byłych narciarzy
Znani sportowcy: Jagna Maczułajtis, Małgorzata Kukucz, Michał Logocki, Mateusz Ligocki
Łyżwy
Nie ma chyba na świecie osoby, która nie miałaby na nogach łyżew. Kilkanaście lat temu włoscy naukowcy odkryli na terenach Rosji i Skandynawii pierwsze łyżwy wykonane z kości zwierząt. Najstarsze z nich mogły być użyte 5 tysięcy lat temu w Finlandii, jednak nie ma na to dokładniejszych dowodów. Już w czasach średniowiecznych korzystano z żelaznej listwy przymocowanej do butów, która to ułatwiała poruszanie się po lodzie. W czasach renesansu pojawiają się pierwsze łyżwy. Krótkie były wykorzystywane do jazdy figurowej, a długie do szybkiej. W tamtych czasach łyżwy nie były już tylko środkiem komunikacyjnym, zaczęto traktować je, jako kolejną formę rozrywki, w której to łyżwiarze popisują się przed publicznością.
Dziś łyżwiarstwo to dyscyplina sportowa i rekreacyjna, do poruszania się na lodzie za pomocą specjalistycznych płoz. Płozy te przymocowane są do butów, które nazywamy łyżwami. W zależności od dyscypliny, występują różne ich rodzaje.
Rodzaje łyżwiarstwa:
łyżwiarstwo szybkie,
łyżwiarstwo figurowe i łyżwiarstwo synchroniczne,
łyżwiarstwo szybkie na krótkim torze.
Znani Sportowcy: Grzegorz Filipowski, Robet Grzegorczyk, Anna Rechnio, Dorota Zagórska & Mariusz Siudek.
Nowe formy:
Niektórych z nas, nudzą jednak popularne dyscypliny sportowe uprawiane zimą. Dlatego coraz częściej próbujemy czegoś innowacyjnego. Nowe formy aktywności fizycznej powoli docierają do Polski.
Snowkiting
Jest to połączenie techniki jazdy na snowboardzie (lub na nartach) z paralotniarstwem. Do uprawiania snowkitingu wystarczy duża otwarta przestrzeń pokryta lodem lub śniegiem oraz wiatr. Dyscyplina ta uważana jest za sport ekstremalny, ponieważ podczas jazdy osiąga się rekordowe prędkości, które nierzadko osiągają nawet 100 k/h, a skoki do kilkuset metrów. Polecamy ten sport dla ludzi o silnych nerwach oraz tych, którzy kochają adrenalinę.
Snowscooting
Snowscoot jest to maszyna zjazdowa będąca połączeniem snowboardu, beemiksa i skutera. Zapewnia bezwzględnie ekstremalne doznania.
Icesurfing
Inaczej żeglarstwo lodowe. Wystarczy mieć deskę i zainstalować do niej żagiel, aby móc śmigać po śniegu.
Od kilkunastu lat sporty zimowe zawładnęły polskimi umysłami. Uprawia je nie tylko młodzież, ale dzieci oraz osoby w podeszłym wieku. Narciarstwo, łyżwiarstwo i snowboard zdominowały pozostałe dyscypliny. Jednak wyniki ankiety TNS OBOP są zaskakujące w porównaniu do ilości osób odwiedzających Zieleniec czy Karpacz. Pamiętajmy, że przecież uprawianie sportu nie tylko powoduje spalanie kalorii i pozbycie się stresu, ono nas uzależnia i uszczęśliwia.
Źródło zdjęć: Pinterest.com