Im lepszy mamy PR, tym świadomość marki ma większą wartość – Katarzyna Dębicka. Wywiad.

Jak wygląda praca PRowca od kuchni? Jakie predyspozycje powinien mieć dobry PRowiec? Na te i inne pytania odpowiada Pani Katarzyna Dębicka, właścicielka Agencji PR –  COMMFORT Public & Trade Relations. Kobieta nieprzeciętna, pełna pasji, charyzmy i pomysłów. Prężnie działa od 13 lat i pozwoliła rozwinąć skrzydła niejednej marce.

Pani definicja PR-u?

Rzetelność informacji, transparentna forma przekazu i dbanie o rozwój świadomości marki, na rzecz której pracuje PR ’owiec.

Dlaczego, we współczesnym świecie, tak ważny jest PR? I dlaczego niektórzy nie są jego świadomi?

Skrót PR jest znany zapewne każdemu. Ale z doświadczenia wiem, że nie każdy rozumie co się za tym skrótem kryje. PR to nic innego, jak dobre imię  firmy, produktu, właściciela, szefa, zespołu. Im lepszy mamy PR, tym świadomość marki ma większą wartość, a wpływa to wprost proporcjonalnie na jej sprzedaż. Żadna firma nie mogłaby istnieć bez sprzedaży, bo nie miała by budżetu na działania produkcyjne, operacyjne, administracyjne. W momencie, kiedy brakuje PR’u, albo ten wizerunek jest nadszarpnięty – wartość firmy spada. Często, to widać w biznesie, w polityce. Dlatego, PR jest ważną gałęzią w rozwoju marki, a zbiór zasad jakimi się rządzi, powinien być znany szefom firm, celem właściwego zarządzania przedsiębiorstwem.

Jak wygląda Pani dzień pracy? Jak wygląda praca w public relations z Pani perspektywy?

Zacznę od tego, że każdy dzień jest praktycznie inny, bo praca PR’owca jest dość nieprzewidywalna. Ale są takie stałe w kalendarzu, jak przegląd mediów. Wstaję o 6.30 i zanim rozpocznę pracę włączam TV, obserwuję Social Media naszych klientów i czytam newslettery. PR ‘owiec musi być na bieżąco, a jako właścicielka agencji podwójnie, bo jestem odpowiedzialna nie tylko za te projekty, które prowadzę osobiście, ale także za te, które zleciłam do wykonania zespołowi.

Następnie sport. Biegam i ćwiczę treningi w systemie ems, to mi pozwala poukładać myśli i pozytywnie naładować baterię na cały dzień. W trakcie dnia to już standard spotkania, telefony, gaszenie pożarów,  videorozmowy, których dziś w czasie pandemii jest znacznie więcej, tworzenie nowych strategii komunikacji czy przygotowywanie ofert do przetargów. Wiem, że każda praca ma swoją specyfikę, ale zawód PR’owca to niekończąca się fala działań. Staram się kończyć dzień ok. godziny 18.30 – 19.00, ale nie zawsze jest to możliwe. Pracuję w tym zawodzie ponad 13 lat i sądzę, że trzeba spełnić 3 warunki, aby się w nim odnaleźć: 1. To musi być pasja 2. Trzeba być osobą charyzmatyczną, odważną, silną i co najważniejsza 3. Należy być dobrze poukładanym, bo praca z kilkunastoma markami i reprezentowanie ich przed mediami wymaga dyscypliny.

Public relations to dialog. Dobry PR ‘owiec odpowiada za relacje między mediami, a klientem. Wbrew pozorom, to nie jest taka łatwa sprawa. W jaki sposób, buduje Pani relacje z mediami?

Najważniejsza w budowaniu relacji z drugim człowiekiem jest szczerość i lojalność. Dziś standardem jest, że dziennikarze w odpowiedzi na wysłaną informacją dzwonią, aby się upewnić, czy przekazany news jest prawdziwy. Nie było by relacji nie tylko z mediami, ale i  klientami, gdybyśmy jako jej pośrednicy byli niedoinformowani, gdybyśmy popełniali błędy. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że pracując blisko 20 lat w branży mediów nie miałam sytuacji, w której wypowiedziane przeze mnie słowa lub wysłany komunikat mijały się z prawdą. Dla budowania dobrych relacji media muszą mieć zaufanie do PR’owca, tym samym mają zaufanie do marki. Dodatkowo pokora i pracowitość to podstawa dobrego dialogu.

Media to nie tylko tv czy radio, internet odgrywa nierzadko główne skrzypce. Jak ciekawie i skutecznie przez działania contentowe zdobywać uwagę czytelników?

Tak dziś media internetowe to najszybszy kanał informacyjny. Nic nie zastąpi siły telewizji czy prestiżu materiału w wydaniu drukowanym. Jednak stała obecność w digitalu jest niezbędna i wpływa na przyrost zwolenników i sympatyków danej marki. Na pewno w internecie liczy się ciekawy obraz – czyli odpowiednie zdjęcia, dobre video. Do tego pomysł na zaprezentowanie produktu czy osoby. Ciekawy content najlepiej pokazać z przymrużeniem oka, na wesoło, z dystansem do marki, produktu. Interesującym rozwiązaniem jest również zobrazowanie brandu w odniesieniu do bieżących wydarzeń społecznych, politycznych tylko tu już należy być bardzo delikatnym, aby z kampanii która ma dobre intencje nie urodził się PR kryzysowy dla promującej się firmy.

Z jakimi praktykami, które pojawiły się w ciągu ostatnich lat Pani się nie zgadza, nie prowadzi Pani takich działań np. publikacje na ilość, a nie jakość.

Zacznę od tego, że ilość publikacji jest na pewno istotna bo materiały, które trafiają do różnych tytułów siłą rzeczy odbierane są przez zdywersyfikowany przekrój czytelników, a to już wpływa na szerszą rozpoznawalność marki. Wracając do praktyk stosowanych w Public Relations, to nie ma mojej zgody na takie działania, gdzie agencje Public Relations, PR’ owcy nie stanowią jednego team’u z klientem, z marką którą reprezentują. PR doczekał się w swojej historii, aż 2000 definicji i tych zakresów działań jest sporo m.in. lobbing, identyfikacja wizualna firmy, produktu i usługi (corporate identity), organizacja imprez, spotkań (Event marketing), media relations to tylko nie liczne z działań, które podejmuje dział PR’u. Gdyby, w tych obszarach nie było jednego głosu z klientem – to takie działania nie mają prawa się udać.

Pani największy sukces do tej pory to….?

To bardzo wielowymiarowe pytanie. W rozumieniu zawodu jaki wykonuję, to moim największym sukcesem jest fakt, że pracuję z klientami przez lata, a jeśli z jakiegoś powodu klient musi przerwać działania PR, to kiedy wraca do nich po latach, wraca do nas, do mojej agencji. Jest to dla mnie bardzo ważne, bo świadczy, że jakość naszej pracy jest doceniana i wartościowa dla rynku. Na pewno rozwój PR’u o dział Trade Relations jest sukcesem i wprowadzenie polskiej odzieży medycznej marki MEDORA na rynki azjatyckie i to w czasie pandemii. To był projekt, nad którym pracowaliśmy prawie 6 miesięcy, ale zakończył się sukcesem. Moim zdaniem, każdy prowadzony projekty, klient to sukces, bo stanowi o zaufaniu do naszych kompetencji oraz pozwala nam na poznawanie kolejnych obszarów rynku.

Czy celebruje Pani swoje sukcesy? Nawet te małe. Jeśli tak, w jaki sposób? 

Staram się celebrować, chociaż nie zawsze jest na to czas, a w obecnej sytuacji związanej z pandemią tym bardziej nie jest to możliwe. Jednak, jeśli mogę to lubię wyjeżdżać chociażby na chwilę, gdzieś gdzie można nacieszyć oczy przyrodą. To są, wtedy takie momenty tylko dla mnie na reset, na wdzięczność za to, że pracuję w zawodzie który bardzo lubię. Cieszą mnie również chwile z bliskimi, bo pracujemy między innymi właśnie po to, abyśmy potem mogli spokojnie spędzić czas, tak jak lubimy z ważnymi dla nas osobami.

Dziś obchodzi Pani urodziny. Czego możemy Pani życzyć..?

Tak kolejny rok mam za sobą i pięknie dziękuję za pamięć. Gdybym tak głęboko miała się zastanowić to sądzę, że najlepszymi życzeniami są słowa Alberta Einstein ‘a „ Życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, musisz być w ciągłym ruchu.” Więc proszę mi życzyć, aby nie zabrakło mi siły na ten ruch, abym miała motywację do codziennych działań, wówczas z resztą już sobie poradzę.

Katarzyna Dębicka

właścicielka warszawskiej Agencji PR –  COMMFORT Public & Trade Relations. Z wykształcenia dziennikarka i absolwentka Europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od ponad 13 lat jej firma prowadzi projekty doradcze w obszarach komunikacji produktowej, komunikacji kryzysowej oraz CSR. Specjalizuje się w projektach medycznych, edukacyjnych, zdrowotnych, IT oraz z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Znaczna część jej działań kierowana jest do zróżnicowanych grup interesariuszy z obszaru nowych technologii oraz ochrony zdrowia i życia. Prywatnie mama 14 – letniej Amelii, pasjonatka podróży oraz holistycznego dbania o siebie.

www www.commfort.pl

Facebook: https://www.facebook.com/katarzyna.debicka.10

Instagram: https://www.instagram.com/kate.debicka/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/katarzyna-d%C4%99bicka-44647170/

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Trzeci najpopularniejszy producent smartfonów w naszym kraju. Apple ma rzesze…