Jak bezpiecznie cieszyć się słonecznym latem? Sprawdzamy parasole ogrodowe.

Polskie lata z roku na rok stają się coraz cieplejsze, a zachęceni słoneczną pogodą, staramy się spędzić jak największą liczbę godzin na świeżym powietrzu. Abyśmy jednak mogli bezpiecznie cieszyć się słonecznym latem, musimy zapewnić sobie odpowiednią ilość cienia, a w tym przypadku najlepiej sprawdzi się parasol ogrodowy. Jakie rodzaje takich parasoli możemy znaleźć w sklepach?

Parasol ogrodowy i jego konstrukcja

Podczas zakupu parasola ogrodowego w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana jego konstrukcja. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć parasole metalowe lub drewniane. Jeśli chodzi o różnice pomiędzy nimi, to dotyczą one głównie sposobu ich konserwacji. W przypadku parasoli drewnianych musimy pamiętać o ich odpowiedniej ochronie przed nadmierną wilgocią. Stosując w tym celu (nawet poza sezonem) specjalne preparaty ochronne. O parasole metalowe również musimy dbać, stosując właściwe dla tego materiału preparaty, jednak wyłącznie wtedy, gdy parasol znajduje się na zewnątrz.

Rozkładany parasol z boczną nogą fot. Ogrodosfera.pl

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na parasol drewniany, czy też metalowy, to musimy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Dobry jakościowo parasol nie powinien się chwiać, a łączenia pomiędzy poszczególnymi elementami muszą być sztywne i mocne. Z kolei, jeśli chodzi o rodzaje parasoli ogrodowych, to obecnie największą popularnością cieszą się parasole z pionową lub boczną nogą. Czym się różnią między sobą?

Parasol ogrodowy z pionową nogą

W większości ogrodów najczęściej pojawiają się parasole ogrodowe z centralnie umieszczonym stelażem. Można je bez problemu zamontować w otworze ogrodowego stołu. Niestety z uwagi na ten fakt, nie możemy zbytnio umieścić ich w innym miejscu, ponieważ pod wpływem silnego wiatru mogą się połamać lub przewrócić. Największą jego wadą jest pionowa rurka, która znajduje się w centralnym punkcie osłanianego przed słońcem miejsca, dlatego też taki parasol sprawdza się jedynie jako element ochrony stołu.

Rozkładany parasol z boczną nogą fot. Ogrodosfera.pl

Parasol ogrodowy z boczną nogą i wysięgnikiem

Parasol ogrodowy z wysięgnikiem i boczną nogą może być w dowolny sposób zaaranżowany. I w odróżnieniu od klasycznego parasola z prostą nogą można go ustawić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Z uwagi na położenie nogi nie stanowi on żadnej przeszkody do ustawienia pod nim foteli ogrodowych, stołu, a także leżaków. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż większość modeli tego rodzaju ma specjalny mechanizm umożliwiający regulację kąta nachylenia czaszy. Dokładne opisy regulacji znajdziemy zawsze w instrukcji, którą można znaleźć na przykład tutaj https://ogrodosfera.pl/parasole-ogrodowe. Choć jest on nieco droższy od tradycyjnego parasola, to jednak pozwala wykorzystać całą zacienioną powierzchnię.

Jaki materiał na parasol ogrodowy?

Czasza parasola ogrodowego najczęściej produkowana jest z tkaniny poliestrowej lub akrylowej o różnych gramaturach. Przy czym im jest ona większa, tym tkanina jest gęstsza i zdecydowanie mniejsza ilość promieni słonecznych przez nią przechodzi. Parasole z tkaniny akrylowej produkowane są w różnych kolorach, które pod wpływem działania promieni słonecznych nie blakną. Są również bardziej wytrzymałe od parasoli produkowanych z poliestru. Z kolei tkaniny poliestrowe są bardziej odporne na zabrudzenia. A przy odpowiednim ich użytkowaniu nie musimy obawiać się o rozwój pleśni lub grzybów.

Tekst: Kamila Kowalska

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Sytuacja na rynku pracy zmieniła się ogromnie. Zarówno pod kątem…