Jak być spełnioną zawodowo?

Rynek pracy stale ewoluuje, pytanie o to, jak osiągnąć zawodową satysfakcję staje się coraz bardziej istotne. Dążenie do spełnienia zawodowego nie tylko przyczynia się do naszego osobistego dobrostanu, ale także ma kluczowe znaczenie dla naszego sukcesu i ogólnego poczucia realizacji. Ale co tak naprawdę oznacza być spełnionym zawodowo? Czy to tylko kwestia zarobków i prestiżu, czy może coś więcej? Przyjrzymy się różnym aspektom spełnienia zawodowego, od znajdowania pasji w pracy po budowanie satysfakcjonujących relacji.

Ewelina Salwuk-Marko: Jak definiujesz pojęcie „spełnienia zawodowego” i dlaczego uważasz, że jest to ważne?

Monika Jaszczura-Synowiec: W mojej opinii spełnienie zawodowe to pojęcie wielowymiarowe. Jest ono niezwykle istotne ze względu na fakt, że w pracy spędzamy połowę naszego życia i dobrze byłoby, żeby praca była dla nas satysfakcjonująca, interesująca i żebyśmy ją lubi oraz każdego dnia budząc się rano mieli poczucie, że będziemy mieli dobry dzień, bo idziemy robić rzeczy, które są dla nas wyzwaniem.

Zatem moja definicja spełnienia zawodowego to satysfakcja z pracy, która związana jest
z możliwością realizowania przeze mnie swoich potrzeb, celów, wartości i przekonań. 

Czy istnieje według Ciebie uniwersalna recepta na osiągnięcie spełnienia zawodowego, czy raczej jest to kwestia indywidualnych potrzeb i celów?

Nie ma jednoznacznej recepty na osiągnięcie spełnienia zawodowego. Według mnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na zadowolenie z pracy jest możliwość rozwoju. Jeśli pracujesz w miejscu, które nie pozwala Ci na naukę, zdobywanie nowych umiejętności, czy poszerzanie horyzontów, może to mieć negatywny wpływ na Twoją motywację. W pracy, jak i w życiu chcesz robić coś, co Cię naprawdę interesuje, coś, co z pasją możesz robić codziennie. Każdy człowiek, który chce odnieść sukces, powinien być w stanie rozwijać swoje umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia. Przede wszystkim
w miejscu pracy. 

Jakie czynniki lub elementy według Ciebie są kluczowe dla osiągnięcia satysfakcji z pracy?

Satysfakcja z pracy, jako jeden z głównych motywatorów pracowników ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu każdej organizacji. Pracownicy, którzy są zadowoleni ze swojej pracy, są bardziej zaangażowani, produktywni i lojalni wobec swojego pracodawcy.

Uważam, że czynniki wpływające na satysfakcję z pracy są jak potrzeby, o które należy zadbać, aby pracownik czuł się dobrze w szeregach danej firmy. Takimi czynnikami są: środowisko pracy, kultura organizacyjna, wynagrodzenie i korzyści dodatkowe.
W mojej pracy są to różnego rodzaju benefity stworzone w oparciu o przeprowadzoną w tym zakresie ankietę. Kolejnym czynnikiem jest wspomniany już przeze mnie rozwój zawodowy, bez którego nie można zrealizować założonych sobie celów.

Jakie role odgrywają pasje i zainteresowania w kontekście spełnienia zawodowego?

Według mnie pasje i zainteresowania odgrywają ogromną rolę w kontekście spełnienia zawodowego. Ja wychodzę z założenia, że jeśli człowiek-pracownik ma pasje i zainteresowania, to znaczy, że ma życie poza pracą. To znaczy także dla pracodawcy, że będzie przychodził do pracy wypoczęty, bo ma “odskocznię” w postacji hobby, którym zajmuje się w czasie prywatnym.

Do tego patrząc na tę kwestię z drugiej strony taki pracownik może swoją pasję wykorzystać w pracy. Może poszerzyć horyzonty kolegów z pracy i mieć znaczący wpływ na budowę kultury organizacyjnej firmy. Może stać się częścią np. firmowej drużyny sportowej, z którą będzie spędzał czas prywatnie, co przełoży się na lepsze relacje służbowe.

Czy istnieją konkretne strategie, które można zastosować, aby osiągnąć satysfakcję i spełnienie w pracy?

Tak jak już wspomniałam praca sprawia nam radość, jeśli wybraliśmy zawód odpowiadający naszym predyspozycjom. Duże znaczenie ma także inwestowanie czasu i energii we własny rozwój. Dzięki przyjęciu odpowiedniej postawy, nasze życie zawodowe może być źródłem satysfakcji. Żeby jednak tak się stało należy: 

Wyznaczać sobie cele możliwe do osiągnięcia. Trudno realizować się w jakiejkolwiek dziedzinie, jeśli nie wiemy, jakie rezultaty chcielibyśmy uzyskać. Dobrze jest snuć plany adekwatne do naszych możliwości i wyszukiwać sposoby ich realizacji – tylko w ten sposób możemy robić postępy. Osiąganie pożądanych efektów sprawia, że odczuwamy radość
i zyskujemy motywację do podejmowania kolejnych, coraz śmielszych wyzwań.

Wykorzystywać talenty w pracy – Łatwiej zmobilizować się do działania, jeśli robimy to, co przychodzi nam w pewnym stopniu naturalnie, dlatego ja będąc liderem pracuję przede wszystkim na ludzkich talentach, gdyż np. osoba, która jest doskonale zorganizowana i potrafi myśleć analitycznie, ale źle się czuje w kontaktach z ludźmi, nie będzie dobra
w obsłudze klienta, ale świetnie się zrealizuje w pracy biurowej.

Poszukiwać wyzwań i możliwości rozwoju- Praca daje nam radość wtedy, gdy czujemy, że rozwijamy swoje umiejętności i wykorzystujemy potencjał. Wykonywaniu zadań, które nas nudzą i denerwują, towarzyszy przykre uczucie. Dla osób, które potrzebują silnej stymulacji, rutyna jest frustrująca i trudna do zniesienia. Warto realizować swoje ambicje, aby aktywność zawodowa była dla nas źródłem radości i spełnienia.

Wykazywać zaangażowanie – Jeśli traktujemy pracę jako przykry obowiązek, możemy szybko doświadczyć wypalenia zawodowego. Poświęcanie kilkudziesięciu godzin w tygodniu na wykonywanie nieprzyjemnych zajęć powoduje frustrację, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak np. bezsenność, nerwice czy depresja.

Budować pozytywne relacje – Życie zawodowe męczy również wtedy, gdy w miejscu pracy panuje nieprzyjemna atmosfera. Skupianie się na celach wydaje się niemożliwe, jeśli np. ciągle kłócimy się z kolegą z pracy. Aby nastrój w zespole był miły, warto zachowywać się lojalnie i tolerancyjnie, pamiętając o zachowaniu zasad savoir – vivre i nie przekraczaniu czyiś granic.

Czy możesz podzielić się historią, która ukazuje, jak Twoja pasja stała się Twoim sposobem na życie zawodowe?

Odkąd pamiętam moją pasją były samoloty, lotnictwo i będąc dzieckiem wierzyłam, że kiedyś będę latać wysoko, tam hen po niebie. I tak rzeczywiście się stało, gdyż moja kariera zawodowa rozpoczęła się z pasji do latania. Z biegiem lat moje zainteresowania ewoluowały, ale zawsze lotnictwo jest i będzie mi bliskie, tak jak ludzie, z którymi pracuję i chcąc , żeby się rozwijali przekazuję im swoją wiedzę prowadząc szkolenia i mentoring. To daje mi poczucie spełnienia zawodowego i  każdego dnia pozwala mi wzrastać.

Co motywuje Cię każdego dnia, aby nadal dążyć do spełnienia zawodowego?

Ludzie. Uważam, że ludzie są świetnym motywatorem. Ludzie stawiają nam wysoko poprzeczkę. Bycie liderem zobowiązuje do dawania przykładu i tym samym nie można “usiąść na laurach”, tylko rozwijać siebie, żeby dawać dobry przykład, być wsparciem i mentorem.

Czy poświęcanie uwagi równowadze między życiem zawodowym a osobistym jest istotne dla osiągnięcia spełnienia w pracy?

Jak najbardziej.  Żeby być wydajnym w pracy, trzeba zachować tzw. work-life balance. Równowaga między pracą a życiem prywatnym, to koncepcja skupiająca się na harmonijnym łączeniu obowiązków zawodowych i życia osobistego. Osoba z dobrze utrzymaną work-life balance potrafi skoncentrować się na wykonywaniu obowiązków zawodowych, jednocześnie znajdując czas na relaks, rozwijanie zainteresowań, dbanie o zdrowie oraz spędzanie czasu
z rodziną i przyjaciółmi. Równowaga ta przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia, redukcji stresu oraz zwiększenia efektywności w pracy.

Jakie są Twoje doświadczenia z radzeniem sobie z niezadowoleniem zawodowym lub brakiem spełnienia w pracy?

Podczas mojej 26 letniej kariery zawodowej spotkałam się dwa razy z niezadowoleniem zawodowym, które wynikało z faktu, iż mój ówczesny przełożony nie był managerem z tzw. “prawdziwego zdarzenia”, a z tzw. przypadku i nie potrafił prawidłowo zarządzać zespołem.

Niestety taki stan rzeczy wpłynął negatywnie na morale w zespole i finalnie jakość wykonywanej pracy. Pamiętam, że tak byliśmy zdemotywowani, że po kolei szukaliśmy innej pracy, co wreszcie zostało zauważone przez Dyrekcję, która nie chcąc tracić merytorycznych specjalistów podjęła kroki o zmianie managera.

Jakie kroki można podjąć, aby znaleźć pracę, która odpowiada naszym wartościom i pasjom?

Wykonywany zawód powinien sprawiać przyjemność, umożliwić rozwój osobisty
i odpowiadać naszemu stylowi życia. Dlatego odpowiadając na pytanie, jak szukać pracy, która powiada naszym wartościom i pasjom, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co chcę robić w życiu zawodowo?, Jaka praca da mi satysfakcję. Jeśli już ustalę jakiej pracy chcę szukać, to warto ustalić czy mam odpowiednie kwalifikacje, aby dostać tę pracę, czy jest ona w zgodzie z moimi wartościami, czy będę mieć czas na realizację swoich pasji poza pracą a i czy w pracy będzie przestrzeń, abym mógł swoją pasję dołożyć jako cegiełkę do budowania kultury organizacyjnej. Oczywiście można przy szukaniu odpowiedzi wykorzystać swoje kontakty czy znajomości  a jak już ustalimy, że to jednak jest praca moich marzeń, to należy dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej.

Jak ważna jest świadomość własnych umiejętności i zdolności w kontekście osiągnięcia spełnienia zawodowego?

Świadomość własnych umiejętności i zdolności w kontekście osiągnięcia spełnienia zawodowego jest kluczowa, aby takie spełnienie nastąpiło. Bez świadomości tego jakie mamy talenty, w czym jesteśmy “dobrzy” niepotrzebnie tracimy czas na pracę, z którą i tak nie zwiążemy przyszłości. Na rynku dostępnych jest szereg testów osobowości, czy kwestionariuszy temperamentu, dzięki którym możemy określić nasz mocne strony czy talenty. I to pozwoli na uniknięcie wypalenia zawodowego i pracę z przyjemnością w dziedzinie, do której mamy naturalne predyspozycje.

Czy istnieją określone wskaźniki, które pozwalają ocenić poziom spełnienia zawodowego? Jeśli tak, jakie są to wskaźniki i jak można je zastosować w praktyce?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pomiar satysfakcji, spełnienia zawodowego i tym samym zaangażowania pracowników jest przeprowadzenie ankiet. Ankietowe badania mogą dostarczyć cennych informacji na temat percepcji pracowników na temat pracy, atmosfery w miejscu pracy, komunikacji, rozwoju zawodowego i innych istotnych czynników.

Do najpopularniejszych sposobów realizacji badań pracowniczych należy dostęp do ankiet online. Jednak, gdy pracownicy nie posiadają służbowych adresów e-mail, co w mojej pracy jest także spotykane, ankietyzację można przeprowadzić m.in. za pomocą kiosków ankietowych, klasycznych ankiet papierowych, czy zaproszeń bądź plakatów z kodem qr – linkiem do wypełnienia ankiety.

Czy istnieje marzenie zawodowe, które chciałbyś/chciałabyś jeszcze zrealizować? Jak wygląda Twoja wizja sukcesu w przyszłości?

Jeśli chodzi o moje marzenie zawodowe, to uważam, że na chwilę obecną jestem w idealnym miejscu, gdyż moja praca daje mi ogromną satysfakcję i spełnienie. Mój pracodawca docenia mnie bardzo i pozwala na realizację dodatkowych przedsięwzięć jakim są szkolenia, mentoring i coaching. Jednakże, gdy spoglądam w przyszłość, to widzę siebie jako kobietę, która będzie pomagać innym osobom w odkrywaniu ich potencjału zawodowego, prowadzić mentoring i coaching.

Bardzo chciałabym też napisać co najmniej dwie książki, gdyż uważam, że dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi nie tylko ubogaca życie, ale pomaga zrozumieć jak przez nie przejść realizując swoje marzenia i pasje, tak, aby trwać na straży swoich wartości.

Monika Jaszczura-Synowiec

Ekspertka ds. rozwoju biznesu i mentoringu dla kobiet liderek

Dyplomowana specjalistka z dziedziny biznesu. Coach, specjalistka w zarządzaniu zasobami ludzkimi, promuje wartościowe podejście do przedsiębiorczości.  Ekspertka w rozwoju kompetencji liderskich i przywódczych. Pasjonatka wspierania kobiet w biznesie i rozwoju zespołów. 

Pomagam w rozwijaniu potencjału zawodowego kobiet, poprzez dostarczanie indywidualnych sesji mentoringowych oraz specjalistycznych programów rozwojowych. Moje podejście opiera się na wspieraniu zdobywania umiejętności liderskich, doskonaleniu strategii biznesowych, oraz budowaniu pewności siebie w dynamicznym środowisku biznesowym. Dzięki doświadczeniu w zarządzaniu zasobami ludzkimi i tytułowi MBA, służy wsparciem, inspiracją i praktyczną wiedzą, aby pomóc kobietom odnosić sukcesy na drodze do liderstwa i rozwoju biznesowego.

WWW: www.atmapower.pl

LinkedIn: www.linkedin.com/in/monikajaszczurasynowiec

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Polskie kino nieprzerwanie zaskakuje widzów, prezentując filmy, które są pełne…