Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Rozmowa kwalifikacyjna jest czymś, przez co należy przejść ubiegając się o jakieś stanowisko w danej firmie. Dla wielu bywa kłopotliwa i może wywołać stres, tym bardziej, że coraz częściej trzeba wykazać się też znajomością języka obcego. Warto więc podejść do niej poważnie, gdyż w dużej mierze to, czy ostatecznie zostaniemy zatrudnieni, czy też nie, zależy od tego, jak wypadniemy. Potraktuj ją jako sprzedaż swojej własnej osoby, a zatem zaprezentuj się swojemu potencjalnemu pracodawcy tak, aby chciał Cię „kupić”. Pokaż prawdziwego siebie w jak najlepszym świetle i pamiętaj przy tym o kilku zasadach.
Przygotuj się do rozmowy
Niby takie oczywiste, ale nie każdy podchodzi do tego rzetelnie. A prawda jest taka, że odpowiednie przygotowanie doda Ci pewności siebie. Na tym etapie jeszcze raz przejrzyj swoje CV i przeczytaj list motywacyjny. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat swojego potencjalnego pracodawcy, wybierz najważniejsze fakty i je zapamiętaj, a następnie zaprezentuj swoją wiedzę w trakcie spotkania. Nawet jeśli rekruter nie będzie wymagał od Ciebie żadnych informacji dotyczących firmy, sam możesz je umiejętnie wpleść do swojej wypowiedzi. Kolejną rzeczą, którą należałoby zrobić, jest przygotowanie sobie odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas spotkania.
Poniżej podaję kilka przykładów:
1. Co może Pan/Pani opowiedzieć o sobie?
2. Dlaczego Pan/Pani chce zrezygnować ze swojej obecnej pracy?
3. Dlaczego Pan/Pani chce pracować w naszej firmie?
4. Jakie są Pana/Pani słabe i mocne strony?
5. Gdzie widzi się Pan/Pani za 5 lat?
6. Jakie są Pana/Pani największe osiągnięcia?
7. Dlaczego mielibyśmy Pana/Panią zatrudnić?
8. Jaki był Pana/Pani największy problem, z którym musiał/a Pan/Pani sobie poradzić?
9. Co sprawia, że potrafi Pan/Pani pracować w zespole?
10. Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?
Zastanów się, jakie jeszcze inne pytania mogą paść podczas rozmowy. Oprócz tego, przygotuj swoją listę kwestii, które chciałbyś poruszyć.
Przyjmij pozytywne nastawienie
J
Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dzięki temu, że nastroisz się pozytywnie na rozmowę kwalifikacyjną, zredukujesz poziom odczuwanego stresu, a tym samym będziesz zachowywać się bardziej naturalnie na samym spotkaniu. W tym celu zwróć uwagę na myśli i słowa, które wypowiadasz. Idąc na rozmowę nie wmawiaj sobie, że: „i tak mnie nie zatrudnią”, tylko: „dam z siebie wszystko, żeby dostać tę pracę!”. Jeśli masz jakieś wątpliwości odnośnie swoich możliwości, przypomnij sobie sytuację z przeszłości, kiedy sądziłeś na początku, że coś Ci nie wyjdzie, a jednak ostatecznie osiągnąłeś sukces. Przywołaj ją w myślach i wskaż te czynniki, które Cię ostatecznie doprowadziły do zadowalającego finału.
Wyśpij się
Ta wskazówka może Ci
się wydać dosyć prozaiczna, jednak odgrywa kluczową rolę. Gdy jesteś niewyspany
brakuje Ci energii oraz pewności siebie, a Twój umysł nie pracuje tak, jakbyś
tego chciał. Dlatego jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na powodzenie podczas
rozmowy, zatroszcz się o odpowiednią ilość snu.
Zadbaj o swój wygląd
Strój ma ogromne
wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez inne osoby. Postaraj się
zatem wyglądać schludnie i elegancko, ale jednocześnie komfortowo i pewnie.
Jeśli masz jakiś sprawdzony zestaw, który spełnia te wymagania – załóż go.
Bądź punktualny
Wyjedź z domu
odpowiednio wcześnie, tak żeby pojawić się na spotkaniu o wyznaczonej porze
albo nawet kilka minut przed czasem. Jeśli zadbasz o ten element, unikniesz
niepotrzebnego stresu związanego z wizją spóźnienia się.
Dobre wrażenie podczas rozmowy
Witając się z osobami rekrutującymi, zrób to z uśmiechem na twarzy i pewnym uściskiem dłoni. Pamiętaj też, że podczas rozmowy nie liczy się tylko to, co powiesz, ale także sposób, w jaki to zrobisz. Twój ton głosu, intonacja, czy mowa ciała mają tutaj duże znaczenie. Przećwicz więc wcześniej swoją gestykulację i popracuj nad swoim głosem, odgrywając na przykład różnego rodzaju scenki. Zademonstruj swój profesjonalizm i zaangażowanie w dyskusję. Udzielaj rzeczowych odpowiedzi oraz pokaż, że masz odpowiednie kompetencje na dane stanowisko.
Przede wszystkim nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jak coś, od czego miałoby zależeć całe Twoje życie. Podejdź do tego z dystansem oraz bądź sobą. Powodzenia!
Sylwia Żuber, life coach