Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci?
Zasady sortowania śmieci, aby przyniosły oczekiwane efekty, muszą być przekazywane już dzieciom od najmłodszych lat. Ich zaangażowanie, ale także wiedza ma ogromne znaczenie dla środowiska. Taką wiedzę powinni, przede wszystkim otrzymać od swoich rodziców. To własnie na nich spoczywa obowiązek wzbudzenia świadomości wśród dzieci od najmłodszych lat. Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci? Istnieje, wiele różnych sposobów. Najprościej jednak poprzez zabawę, gdyż w przyjemny sposób jesteśmy w stanie przekazać mu wiedzę i uwrażliwić na potrzeby ekologii.
Każdego roku, statystyczny Polak, produkuje aż 150 kilogramów odpadów.
Co w skali rodziny tylko trzyosobowej daje ogromną ilość śmieci. Dlatego też ich segregacja, już na poziomie gospodarstw domowych, ma tak wielkie znaczenie. Choć często wymaga zmiany starych przyzwyczajeń i potrafi przysporzyć sporo trudności. Jednak dzieci są w lepszej sytuacji od nas, gdyż jesteśmy w stanie nauczyć ich tego już od najmłodszych lat. Najpierw jednak musimy sami odnaleźć w sobie świadomość i zmienić nawyki tylko na lepsze. Dorośli dają najlepszy przykład naszym dzieciom.
W jaki sposób odpowiednio sortować śmieci z dzieckiem?
Naukę segregacji śmieci u dzieci należy zacząć od podstaw. Najpierw pokazujemy maluchowi, jak rozgraniczyć poszczególne odpady. Na początek warto, aby zrozumiało różnicę między metalem, plastikiem, papierem, szkłem oraz odpadami bio.
Nie zapomnij aby nauczyć też dzieci, aby odpowiednio segregowały białe i kolorowe szkło. Pamiętajmy, że taką naukę najlepiej rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej w okresie, gdy maluch jest już w stanie komunikować się. Będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Może minąć nawet kilkanaście miesięcy, zanim nasza pociecha zacznie odróżniać konkretne rodzaje odpadów.
Jak nauczyć dziecko segregować śmieci?
Świetnym sposobem na naukę w każdej dziedzinie jest połączenie jej właśnie z zabawą. Wtedy każda czynność stanie się zdecydowanie efektywniejsza. Pokażmy dziecku, dlaczego segregacja i recykling są tak ważne. Wykorzystajcie w tym celu zużyte opakowania i stwórzcie z nich coś nowego, na przykład zabawki czy dekoracje właśnie ze śmieci. Może być to też świetna forma rozrywki i zabawy dla całej rodziny!
Zabawa
Kto szybciej podzieli plastik lub papier? (Dowolność)
Potrzebujesz:
Różnych odpadów np. Kartek papieru, opakowań po kaszy, ryżu, mleku itp. Oraz kilku kartoników, farb, flamastrów itp.
Pamiętaj, aby pomalować kartoniki w odpowiednie kolory.
Następnie możecie zrobić zawody, kto szybciej wrzuci odpowiedni produkt do dobrego kartoniku. Możecie to robić na czas lub w przypadku większej liczby dzieci podzielić na kategorie np. Syn wrzuca tylko plastik, a córka papier itp.
Przygotujcie także atrakcyjną nagrodę za zebrane odpady.
Na wyobraźnię malucha może też dobrze działać świadomość, jak wielkim problemem dla środowiska są zalegające odpady. W tym z kolei może okazać się bardzo pouczająca wspólna wycieczka za miasto. Połączcie ją ze sprzątaniem zalegających tam śmieci.
Jak segregować śmieci całą rodziną? Połączcie naukę z zabawą
Najważniejszą rzeczą w nauce jest przede wszystkim postawa rodzica. To my jesteśmy wzorem do naśladowania. Dziecko jest bardzo uważnym obserwatorem każdego naszego zachowania. Bardzo szybko wyłapie wszystkie błędy i nasze zaniedbania. Nie popełniajmy ich nigdy w jego obecności. Chcąc pokazać maluchowi, jak sortować śmieci, przyłóżmy do tego zadania sporą uwagę.
Dobrym rozwiązaniem będzie wyposażenie naszych domów w przystosowane do możliwości i wzrostu dziecka kosze do segregacji. W ten sposób będzie miało możliwość wygodnego, samodzielnego sortowania odpadów. Należy starannie wybrać ich lokalizację. Szafka pod zlewozmywakiem może ich być złym rozwiązaniem, jeśli maluch nie będzie jej w stanie samodzielnie otworzyć.