Pokój dzienny podzielony na strefy – oświetlenie do każdej z nich

praca w domu, home office

Jeśli nasz największy metrażem pokój spełnia kilka funkcji, musimy dokładnie przemyśleć jego oświetlenie. Tutaj nie wystarczy tylko światło główne, bo zupełnie inne potrzeby mamy, gdy spotykamy się przy rodzinnym obiedzie, pracujemy czy też odpoczywamy. Jak zadbać o prawidłowe oświetlenie wielofunkcyjnego pomieszczenia?

Miejsce do rodzinnych, ale i biznesowych spotkań

W pierwszej kolejności musimy podzielić tę przestrzeń na kilka stref. Jeśli pozwalają na to przepisy, dostępne miejsce i konstrukcja budynku, można postawić ścianki działowej. Częściej jednak wybieramy opcję wydzielania stref, korzystając z oświetlenia.

Pierwszą strefę stanowić będzie przestrzeń, w której znajdują się stół i krzesła. Tutaj spożywamy posiłki z rodziną lub znajomymi, a niekiedy również spotykamy się z kimś z pracy lub właścicielem firmy, z której usług będziemy korzystać, celem omówienia szczegółów realizacji. Potrzebne jest zatem światło główne, równomiernie rozpraszane, zapewniające przyjazną, domową atmosferę.

praca w domu, home office

Sprawdzonym rozwiązaniem są lampy wiszące umieszczone centralnie nad stołem. Jeśli jest on prostokątny lub owalny, ale dość długi, można zamontować 2, a nawet 3 źródła światła, aby równie jasno było na szczytach stołu, co po jego bokach. Klasyczne lampy wiszące z regulowanymi linkami, będą wyśmienitym wyborem. Podczas rodzinnego spotkania można je delikatnie obniżyć, aby zagwarantować przytulną atmosferę. Jeśli w grę wchodzi spotkanie w interesach, światło ma sprzyjać koncentracji, dlatego niech lampa pozostanie na swojej stałej wysokości.

Miejsce na biurko, czyli strefa do nauki i pracy

Przy jednej ze ścian ustawiamy biurko i podręczną szafkę lub komódkę, by pomieścić komputer, biurowe akcesoria, trochę notatek lub książek. Tutaj mamy dwa polecane rozwiązania. Jedno z nich to klasyczna lampa biurkowa, która powinna być ustawiona po przeciwnej stronie biurka, w stosunku do ręki, która jest dominującą. Inna propozycja, nieco odważniejsza, to lampa podłogowa o dwóch źródłach światła. Jedno z nich zapewnia oświetlenie całej strefy wraz z biurkiem, drugie zaś – niewielkie, punktowe – odpowiada za doświetlenie mniejszych fragmentów przestrzeni na blacie biurka. Ta propozycja odznacza się atutem oszczędności miejsca na blacie biurka, które można wykorzystać w inny sposób.

praca w domu, home office

Pamiętajmy o tym, że miejsce do pracy i nauki wymaga maksymalnej koncentracji. Wybieramy zatem światło o barwie białej chłodnej. Sprzyja ono skupianiu się na realizowanych zadaniach i pozwala wykonywać prace, które wymagają maksymalnej precyzji.

Strefa sypialniana, czyli czas na odpoczynek

Wieczorem, tuż przed snem chcemy się wyciszyć, zrelaksować. Czasami pozwalamy sobie na popołudniową, regenerującą drzemkę. Wydzielamy zatem strefę sypialnianą, w której powinny znajdować się łóżko i szafka nocna. Najlepiej nic więcej, by się nie rozbudzać tuż przed spoczynkiem nocnym i nie rozpraszać umysłu. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, wszelkie urządzenia elektroniczne umiejscawiajmy gdzie indziej, aby uchronić się przed działaniem niebieskiego światła.

Pokój dzienny podzielony na strefy

Skoro mówimy o wielofunkcyjnym pomieszczeniu, musimy tak gospodarować miejscem, aby wszystko zmieścić i nie mieć wrażenia chaosu w tej przestrzeni. Stawiajmy zatem na dobrze nam znane kinkiety. Światło z nich padające jest łagodne i nie rozbudza. Jednocześnie pozwala chwilę poczytać przed snem. Oszczędzamy miejsce na podłodze, dzięki montażowi na ścianach. Przy okazji ciepłe światło płynące z kinkietów zapewnia nam przytulną atmosferę. W takiej strefie można liczyć na efektywny odpoczynek nocą.

Przed nami niełatwe wyzwanie. Trzeba nieco wysiłku, by przemyśleć podział salonu, a następnie zaaranżować go w taki sposób, aby zachować spójność wystroju i funkcjonalność poszczególnych stref. Mamy jednak do dyspozycji różnorodne konstrukcje lamp i wybór pomiędzy światłem ciepłym czy białym. To aż nadto, by salon uczynić efektownym, o przyjaznej i domowej atmosferze, a jednocześnie podzielonym na funkcjonalne strefy.

Więcej informacji o oświetlaniu salonu można znaleźć pod adresem https://lampy.it/.

Materiał zewnętrzny


Komentarze

komentarze