Jak spać w ciąży, czyli obawy młodych mam
Ciąża to nie tylko mdłości i zgaga, w jej czasie duża liczba kobiet ma problemy z bezsennością. To czas, kiedy potrzebujesz jak najwięcej odpoczynku, lecz spokojny sen może nie nadejść. Jak sobie z tym poradzić i czy warto walczyć z tym na własną rękę? Istnieje wiele pozycji do spania, które będą odpowiednie dla kobiet w ciąży i pozwolą przespać im całą noc. Jak spać w ciąży? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.
Jak spać w ciąży, czyli ulubione pozycje przyszłych mam. Spanie na plecach
Jeżeli przed zajściem w ciążę twoją ulubioną pozycją do spania była ta na plecach, wcale nie musisz z niej rezygnować. W pierwszym oraz drugim trymestrze jest ona jak najbardziej bezpieczna, więc jeśli jest to dla Ciebie wygodne, nie ma podstaw, abyś musiała ją zmieniać. Zatem jak spać w ciąży zaawansowanej? Około 16 tygodnia ciąży należy rozważyć zmianę pozycji. Dlaczego? Twój brzuch będzie zbyt mocno naciskał na ważne naczynia krwionośne, przepływ krwi w organizmie będzie utrudniony, a to skutkuje obniżonym ciśnieniem. Jeżeli masz problem z porannymi zawrotami głowy, zastanów się nad zmianą pozycji, którą przyjmujesz do spania. Dodatkowo Twoja powiększona macica uciskająca na żyłę główną może sprawić, że nabawisz się nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Są to przede wszystkim wstydliwe hemoroidy, żylaki oraz obrzęk dolnych partii ciała.
Jak spać w ciąży, jeśli lubisz leżeć na plecach i pomimo zaawansowanego stanu nie chcesz z tego rezygnować? Warto rozważyć wprowadzenie pozycji półleżącej. Wystarczy, że pod plecy położysz dodatkową poduszkę, która sprawi, że sen młodej mamy będzie bezpieczniejszy i przyjemniejszy.
Spanie na brzuchu w ciąży
Wiele osób uwielbia spać na brzuchu. Włącznie z kobietami, które są w ciąży i mają znacznie większy brzuszek. Przyszłe mamy zadręczają się pytaniami, czy taka pozycja przyjmowana do snu na pewno jest bezpieczna dla dziecka. Nie musisz się martwić, jeżeli jest Ci wygodnie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nadal spała na brzuchu. Jednak jak spać w ciąży na brzuchu, kiedy jest on naprawdę sporych rozmiarów? W sklepach lub na stronach internetowych z pewnością znajdziesz potrzebne Ci do tego akcesorium. Istnieją specjalne poduszki dla kobiet w ciąży, które bardzo ułatwiają spanie na brzuchu, nawet w trzecim trymestrze. Jeżeli spanie i leżenie na brzuchu nie sprawia Ci problemów, nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś robiła to w trakcie trwania ciąży. Twojego maluszka ochraniają zarówno ściany macicy, jak i wody płodowe oraz Twój brzuch.
Spanie na prawym czy lewym boku? Jak spać w ciąży?
Czy spanie na prawym boku jest niebezpieczne? A może lepiej wybrać lewą stronę? Istnieje wiele przesądów, które słyszą młode mamy. Co jest prawdą, a co tylko głupim wymysłem naszych ciotek? Podpowiadamy, jak spać w ciąży i cieszyć się z komfortowo przespanej całej nocy.
Przed spaniem na prawym boku straszą często babcie i ciotki. Czy naprawdę generuje to tyle problemów? Młode mamy, które boją się o zdrowie swojego maluszka, często czują się zagubione i szukają odpowiedzi na takie pytania. Na szczęście tutaj znajdziesz rozwiązanie. Spanie na prawym boku rzeczywiście może być niebezpieczne, jednak dopiero w zaawansowanej ciąży. Jeżeli nie jesteś w trzecim trymestrze, nie musisz się obawiać. Leżenie na prawym boku powoduje ucisk macicy na żyłę główną. Czym to skutkuje? Problemami z krążeniem! Podsumowując, warto zrezygnować ze spania na prawym boku, jeśli sprawia Ci to dyskomfort lub jesteś w zaawansowanej ciąży.
Czy spanie na lewym boku to dobre rozwiązanie problemów z bezsennością? Bardzo często tak! To jedna z najwygodniejszych pozycji dla mamy w każdym trymestrze ciąży. Aby zapewnić sobie dodatkowe oparcie, zainwestuj w specjalną poduszkę ciążową. Warto przyzwyczajać się do niej już od pierwszych miesięcy.
Artykuł sponsorowany