Jakie imię wybrać dla dziewczynki w 2021 r.?
Jakie imię wybrać dla swojego dziecka: tradycyjne, czy oryginalne? W dziedzinie nadawania imion dzieciom moda zmienia się co kilka lat i jedne imiona tracą popularność, a inne zyskują. Jakie imiona żeńskie mogą być popularne w 2021 r.? Czy utrzyma się moda z minionego roku? Jakie imię najlepiej wybrać dla swojej córeczki?
Ranking popularności imion na podstawie danych Ministerstwa Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało listę imion, które były najczęściej nadawane dzieciom w I połowie 2020 r. Wśród imion żeńskich pierwsze miejsce zajęła Julia (3649 razy nadawano to imię dziewczynkom w I połowie 2020 r.), wyprzedzając nieznacznie Zuzannę (3639). Zuzanna była najpopularniejszym imieniem żeńskim nadawanym w 2019 r. W porównaniu z 2019 r. w czołówce rankingu nastąpiły niewielkie zmiany. Kolejne miejsca zajęły Zofia (3588 razy), Hanna (3364), Maja (3244), Lena (2633), Alicja (2564), Oliwia (2395) i Maria (2372).
Czołową dziesiątkę zamyka Laura (2049), która na tym miejscu zastąpiła Amelię. Ranking pokazuje, że popularność dziewczęcych imion niewiele się zmieniła. Na liście można znaleźć również imiona oryginalne i nietypowe, takie jak: Afina, Esmeralda, Mirabelle, Melody, Chloe albo Soraja.
Imię polskie czy zagraniczne?
Z danych statystycznych wynika, że rodzice chętniej nadają dziewczynkom imiona zagraniczne niż imiona o staropolskim, słowiańskim brzmieniu. W tym zestawieniu tylko 12 razy pojawia się Bogumiła, 11 razy Stanisława, 8 razy Dobrosława, a 7 razy Miłosława. W niepamięć odchodzą także popularne niegdyś wśród naszych przodków żeńskie formy imion męskich. Nie będzie więc w przyszłości pani Wiesi, Dzidki, Krzysi albo Heni. Może dobrze, bo przecież jest tyle pięknych imion kobiecych, że niektóre z nich nadawane są dziewczynkom w różnych formach pisowni. Jest więc Sara i Sarah, Zoja i Zoya oraz Wanesa, Wanessa i Vanessa.
Wielu rodziców, myśląc perspektywicznie o międzynarodowej karierze swoich dzieci, nadaje im takie imiona, by ich pisownia zarówno w Polsce, jak i za granicą nie sprawiały problemów. Coraz częściej można też spotkać imiona, które są świadectwem naszego otwarcia na świat i zawierania związków małżeńskich z cudzoziemcami. Wśród tych imion najczęściej zdarzają się imiona mające rodowód za naszą wschodnią granicą, takie jak Larysa, Olha, Varvara, Yelyzaveta, Tatiana, Tamara albo Oksana. Są też imiona bardziej egzotyczne np. arabskie (Khadija) albo wietnamskie (Bao Nhi).
Imię jest dla dziecka, a nie dla rodziców
W dawnych czasach nadawano dzieciom imiona na cześć bliskich lub zmarłych członków rodziny albo na cześć członków rodów panujących. Cesarzowa Maria Teresa każdej swojej córce na pierwsze imię dała Maria i zażądała od swoich dzieci, żeby pierworodna wnuczka otrzymała imiona po swojej babci. Przed pierwszą wojną światową w Galicji w dobrym tonie było nadawanie dzieciom obojga płci imion na cześć cesarza Franciszka Józefa I. Roiło się wówczas od Franciszek i Franciszków oraz Józef i Józefów.
Współcześnie rodzice chętnie nadają dzieciom imiona na cześć gwiazd sportu lub przemysłu rozrywkowego albo postaci z filmów. Obowiązująca moda, presja rodziny, snobizm lub nadmierna fantazja rodziców w nadawaniu imion dzieciom mogą sprawić dziecku przykrość w jego przyszłym życiu. Polskie prawo zabrania nadawania dziecku imienia, które może je ośmieszać. Imię powinno także jednoznacznie określać płeć dziecka. Nadmierna popularność sympatycznego skądinąd imienia może być kłopotliwa w sytuacji szkolnej, gdy w tej samej klasie znajdzie się np. pięć Julek i cztery Zuzanny. Nie zawsze imię pasuje do nazwiska.
Wyszukane zagraniczne imię np. Jessica, Vanessa, Esmeralda albo Ines w zestawieniu z nazwiskiem, które jest pospolitym rzeczownikiem brzmi pretensjonalnie, a nawet śmiesznie. Wyszukane imię może być pretekstem do okazywania złośliwości ze strony rówieśników. Do dzieci zwracamy się stosując zdrobnienia. Przed podjęciem decyzji o nadaniu imienia córeczce, warto zastanowić się, jak będzie można się do niej zwracać w bardziej pieszczotliwej formie.
Więcej pomysłów na imiona znajdziesz na stronie:
https://planetadziecka.pl/najpopularniejsze-imiona-dla-dziewczynek-w-polsce/
Artykuł sponsorowany