Jesteś osobą bezrobotną? Zobacz, jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne w czasie epidemii
Brak pracy to niewątpliwie ciężka sytuacja dla każdego z nas. Problem dodatkowo się pogłębia w czasie pandemii koronawirusa, kiedy ubezpieczenie zdrowotne staje się na wagę złota. Nigdy nie wiemy przecież, kiedy możemy potrzebować pomocy lekarskiej lub hospitalizacji. Sprawdź, jak możesz się ubezpieczyć bez pracy oraz co obejmuje Twoje ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, aby spać spokojnie!
Skąd ubezpieczenie zdrowotne w czasie bezrobocia?
Jak donoszą eksperci z mfind to ochrona ubezpieczeniowa zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne przez 30 dni od dnia utraty pracy czy też zakończenia umowy o dzieło. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku studentów, którzy utracili status studenta w momencie zakończenia nauki lub zrezygnowania z zajęć. Po tym ochronnym okresie, jeśli nie znaleźliśmy pracy, musimy zatroszczyć się o ubezpieczenie zdrowotne bez pracy bezrobotnego. Do wyboru mamy zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w Urzędzie Pracy (UP), przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia NFZ lub wykupienie na własną rękę indywidualnego pakietu medycznego.
Aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne z Urzędu Pracy, należy spełnić dwa podstawowe warunki:
- posiadać status bezrobotnego,
- nie posiadać innego tytułu do ubezpieczenia, np. będąc na rencie lub emeryturze.
Ubezpieczenie z UP można uzyskać bez względu na prawo do przyznania zasiłku dla osób bezrobotnych. Co więcej, ubezpieczeniem zdrowotnym z UP może zostać objęta nie tylko osoba bezrobotna, ale również wybrani członkowie jej rodziny, którzy również pozostają bez prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które utraciły status bezrobotnego lub z jakiegoś powodu nie chcą albo nie mogą zarejestrować się w UP. Wówczas warto pomyśleć o indywidualnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Do wyboru mamy wykupienie go w ZUS-ie lub w prywatnej agencji ubezpieczeniowej. Ubezpieczenia państwowe niestety gwarantują jedynie dostęp do podstawowej opieki medycznej na zasadach identycznych z osobami objętymi ubezpieczeniem zdrowotnym przez pracodawcę. Prywatne pakiety medyczne są więc zwykle korzystniejsze, ponieważ dają nam dostęp do szerszego zakresu usług medycznych bez długich kolejek do lekarzy i na badania specjalistyczne.
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne na bezrobociu?
Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne umożliwia wybór wielu pakietów medycznych, a jego cena uzależniona jest od wybranego wariantu. Zazwyczaj prywatny pakiet medyczny kosztuje około 500 zł na rok. Wysokość składki na ubezpieczenie w ramach ZUS-u wynosi natomiast 9 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co aktualizowane jest kwartalnie i wynosi aktualnie 483,12 zł na miesiąc. Warto więc się dobrze zastanowić, czy sięgnięcie po dobrowolne ubezpieczenie państwowe będzie dla nas opłacalnym krokiem. Przed podjęciem końcowej decyzji konieczna jest weryfikacja wszystkich wariantów i warto to zrobić za pośrednictwem porównywarki ofert zdrowotnych od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, to umożliwi podjęcie rozsądnego wyboru ubezpieczenia.