Kominki ceramiczne — co to takiego?
Kominek ceramiczny to sprawdzony sposób na korzystanie z uroków aromaterapii. Stanowić może on również efektowną aranżację wnętrza. Z jakiego rodzaju kominkami ceramicznymi możemy mieć do czynienia? Jak z nich korzystać?
Kominek ceramiczny do olejków i wosku
Kominek ceramiczny do olejków — co to takiego? Mianem tym określa się prosty w obsłudze wyrób pozwalający korzystać z wosków oraz olejków zapachowych. Jak zbudowany jest kominek ceramiczny zapachowy? Składa się on z 2 części: w górnej umieszcza się wosk lub olejek, w dolnej — niewielką świeczkę typu tealight palącą się przez około 4 — 6 godzin, która ma za zadanie roztopić znajdujący się powyżej wosk lub podgrzać olejek, na skutek czego do otoczenia uwalniana jest wybrana kompozycja zapachowa. Poza modelami ceramicznymi, do wyboru mamy również szklane lub metalowe.
Ceramiczne kominki podzielić można na te do olejków oraz wosku. Czym różnią się one od siebie?
Pierwsze z nich mogą mieć konkretny aromat lub stanowić kompozycję kilku różnych zapachów. Jeżeli chodzi natomiast o woski zapachowe, poza aromatem wybrać można tutaj również surowiec, z jakiego został wykonany dany produkt. Do czynienia możemy mieć z produktami na bazie wosku parafinowego oraz roślinnego. Pierwsze z nich są bardziej wydajne i rozpuszczają się powoli, uwalniając aromat stopniowo, dzięki czemu nie jest on zbyt intensywny i nie przytłacza. Jeżeli chodzi natomiast o woski roślinne, takie jak na przykład sojowe, tym, co je wyróżnia są bardzo dobre parametry spalania. Palą się one ciepłym, żółtym światłem. Woski roślinne są miękkie i rozpuszczają się szybciej niż parafinowe, co przekłada się na skrócenie zalecanego jednorazowego czasu palenia świecy. Wypadają się one czysto i nie kopcą. Ogromną zaletą wosków do kominków jest łatwość ich porcjowania. W ten sposób regulować można moc wytwarzanego zapachu.
Alternatywę dla kominków ceramicznych do wosku lub olejku stanowią kominki elektryczne. Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest to, że za podgrzanie wosku odpowiada tutaj ciepło emitowane przez żarówkę, która znajduje się w jego dolnej części. Jej światło skutecznie imituje płomień świecy, a wysoka temperatura rozpuszcza znajdujący się na górze wosk.
Kominki ceramiczne dobrze sprawdzają się zarówno w domach, jak i salonach SPA czy gabinetach kosmetycznych.
Jak używać kominek ceramiczny do olejków
Pierwszy etap stanowi nalanie wody do miseczki znajdującej się w jego górnej części. Później dodajemy około 3 — 5 kropli wybranego olejku zapachowego. Ich ilość można stopniowo zwiększać, uzyskując w ten sposób intensywniejszy aromat. Kolejny etap to ustawienie świeczki typu tealight pod miseczką. Godne polecenia są w szczególności te naturalne, wykonane w całości z wosku sojowego. Przed każdym zapaleniem świeczki należy przyciąć knot do długości około 5 milimetrów, używając do tego celu specjalnego trymera. Na koniec, zapalamy świeczkę i czekamy, aż znajdująca się w wodzie miseczka zacznie parować, stopniowo uwalniając aromat olejku. Należy ją zgasić jeszcze zanim woda wyparuje z kominka. Do tego celu użyć można specjalnego wygaszacza.
Jak używać kominka ceramicznego?
Oto kilka pomocnych wskazówek na ten temat. Nigdy nie powinno się go zostawiać zapalonego bez nadzoru. Kominek należy ustawiać poza zasięgiem zwierząt i małych dzieci oraz z dala od łatwopalnych przedmiotów. Aby utrzymać go w czystości, wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć go przy pomocy zwilżonej szmatki.
Innym sposobem na utrzymanie w mieszkaniu pięknego zapachu są również dyfuzory zapachowe.
Artykuł sponsorowany