Kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania – byliny zimujące w gruncie

Kwiaty wieloletnie to ogromne ułatwienie dla osób, które chciałyby posiadać piękny ogród przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się byliny zimujące w gruncie, czyli kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania. Nie dość, że stanowią doskonałą ozdobę rabat oraz świetne uzupełnienie kompozycji z pozostałymi gatunkami roślin, to nie wymagają również skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie byliny zimujące w gruncie wybrać? Poniżej 5 popularnych odmian kwiatów wieloletnich bez wykopywania!

Niewątpliwą zaletą kwiatów wieloletnich jest to, iż zachwycają swoją urodą przez wiele sezonów. Niektóre gatunki żyją nawet kilkanaście lat. Jest to jeden z głównych powodów ich popularności. Warto wspomnieć również, że kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania to nie tylko odmiany rabatowe, ale także większe, jak na przykład nieduże krzewy, które sprawdzą się jako solitery wyróżniające się efektownym kwitnieniem lub ciekawym zabarwieniem liści.

Peonia

Roślina długowieczna, która żyje nawet kilkadziesiąt lat. Peonie, znane także pod nazwą piwonie, to byliny kwitnące na przełomie maja i czerwca, a do prawidłowego rozwoju potrzebują nasłonecznionego stanowiska oraz średnio żyznej i przepuszczalnej gleby. Roślina charakteryzuje się dużym i bardzo ozdobnym kwieciem, a szeroka paleta barw umożliwia wybranie odmiany komponującej się z kolorystyką ogrodu.

Peonia

Szafirek groniasty

Niewymagająca bylina zimująca w gruncie, która zakwita na przełomie kwietnia i maja. Miłośnicy fioletowo-niebieskich, uroczych kwiatów chętnie wybierają szafirki do ogródków skalnych lub do naturalizacji trawników. Szafirek preferuje stanowiska nasłonecznione oraz lekko wilgotne, próchnicze podłoże. Jest wysoce odporny na mróz, dlatego jego cebulki bez problemu przetrwają nawet srogie zimy, by wiosną znów zakwitnąć ku uciesze ogrodników.

Szafirek groniasty

Lawendy, szałwie

Świetne odmiany rabatowe, które dodatkowo wydzielają niesamowity aromat. Obydwa gatunki preferują podobne warunki uprawy, czyli miejsca suche i słoneczne oraz podłoża zasobne w wapń. Planując ich sadzenie, warto pamiętać, że wprawdzie są to rośliny odporne na mróz, ale jednak bardzo niskie temperatury mogą wpłynąć na ich kondycję, dlatego zaleca się zabezpieczenie korzeni pozostałych w podłożu za pomocą liści lub gałązek jedliny.

Aster nowobelgijski

Astry osiągają wysokość nawet 2 m, tworząc okazałe i kolorowe kępy, a dzięki szybkiemu wzrostowi oraz małym wymaganiom pielęgnacyjnym, szybko stały się ulubionymi kwiatami szczególnie w uprawie amatorskiej. Astry są byliną zimującą w gruncie, najlepiej rozwijają się na glebach żyznych, w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Aster nowobelgijski

Żagwin

Niezwykle uroczy kwiat wieloletni, który tworzy piękne aranżacje na skalniakach oraz rabatach. Zwarte, fioletowe lub różowe kobierce kwitnące na przełomie kwietnia i maja są nie tylko efektowne, ale również łatwe w uprawie. Aby roślina przyjęła się na wiele lat, należy zapewnić jej dobrze nasłonecznione stanowisko oraz przepuszczalną, wapienną glebę. Żagwin nie lubi cienia oraz dużej ilości wilgoci.

Żagwin

Gdzie kupić sadzonki kwiatów wieloletnich?

Jeśli artykuł zachęcił cię do zakupu kwiatów wieloletnich do ogrodu bez wykopywania, warto już teraz rozejrzeć się za wybranymi sadzonkami. Byliny będą atrakcyjnym punktem ogrodu wyłącznie pod warunkiem zakupu wysokiej jakości sadzonek, które mają wystarczająco rozwinięty system korzeniowy, a liście nie wykazują oznak żerowania szkodników lub występowania czynników chorobotwórczych.

Sklep ogrodniczy Florexpol oferuje swoim klientom sadzonki od sprawdzonych producentów, a ponadto starannie zabezpiecza je w trakcie transportu. Kupując kwiaty wieloletnie do swojego ogrodu, warto wybrać miejsce godne zaufania, które od ponad 25 lat cieszy się uznaniem zadowolonych klientów.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
2 500 litrów wody pochłania wyprodukowanie 1 koszulki. Mało? Dużo?…