Masaż prenatalny – czy warto z niego korzystać?

Z masaży powinni korzystać pacjenci w każdym wieku i w różnej kondycji fizycznej. Warto decydować się też na konkretne zabiegi, pozwalające na uzyskanie konkretnych efektów, dedykowane rozmaitym grupom odbiorców. Do tej grupy bez wątpienia zaliczają się masaże prenatalne. Na czym polega masaż prenatalny? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Jakie efekty przynosi? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Czym jest masaż prenatalny i jak się go wykonuje?

Masaże prenatalne to nic innego jak zabiegi manualne dla kobiet w ciąży. Ich nadrzędnym celem jest przynoszenie relaksu oraz pomoc w niwelowaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z okresem ciąży. Opierają się przede wszystkim na technikach znanych z masażu klasycznego, a ich intensywność i konkretną sekwencję ruchów, wykonywanych przez masażystę, dostosowuje się do etapu ciąży i rodzaju dolegliwości, które zgłasza przyszła mama. Wielu lekarzy rekomenduje wręcz masaże jako element opieki ciążowej dla swoich pacjentek.

Jak wygląda masaż? Podczas zabiegu prenatalnego kobieta jest ułożona na plecach lub na boku. Pomocna bywa miękka poduszka, która pozwala znaleźć najbardziej dogodną pozycję. Wszystkie ruchy masażysty są powolne i delikatne. Nie stanowią również zagrożenia ani dla matki, ani dla maleństwa.

Zalety masażu dla kobiet w ciąży

Masaże ciążowe poprawiają ogólne samopoczucie, zmniejszają uciążliwość rozmaitych dolegliwości typowych dla okresu ciąży, a także pomagają przygotować ciało do samego porodu.

Do szczególnie cenionych efektów regularnego korzystania z pomocy terapeuty zalicza się bez wątpienia poprawa krążenia krwi i limfy. Zabieg zwiększa dotlenienie tkanek, zapobiega obrzękom kończyn oraz przyspiesza usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Ma także działanie relaksujące i wyciszające, poprawiając ogólne samopoczucie ciężarnej. Co więcej skutecznie zwalcza nieprzyjemny ból pleców, mięśni czy stawów, zwiększając ich elastyczność, minimalizując stany napięcia.

W końcu regularne odwiedzanie gabinetu masażysty pomaga zadbać o kondycję skóry. Staje się ona widocznie gładsza i głęboko odżywiona. Używane podczas zabiegu naturalne preparaty nawilżają ją oraz minimalizują ryzyko pojawienia się rozstępów.

Masaż działa zatem kompleksowo, przynosząc dobrą formę ciała i ducha kobiety w ciąży.

masaż dla kobiet w ciąży

Kiedy można korzystać z masażu prenatalnego?

Zaleca się, by masaż prenatalny wykonywać między 3. a 8. miesiącem ciąży, a jego częstotliwość nie powinna przekraczać jednej wizyty w gabinecie na tydzień. Warto zdecydować się na odwiedzenie sprawdzonych specjalistów o dobrej renomie. Można sprawdzić choćby gabinety masażu na: https://gabinetymasazu.pl.

Kiedy lepiej zrezygnować z zabiegów manualnych? Do najczęstszych przeciwwskazań zaliczają się:

  • złe samopoczucie ogólne (mdłości, zawroty głowy),
  • krwawienia z dróg rodnych,
  • zaburzenia rozwoju płodu,
  • cukrzyca ciążowa,
  • ryzyko przedwczesnego porodu,
  • nadciśnienie wywołane ciążą,
  • stany zapalne i infekcje.

Aby mieć jednak pewność, przed udaniem się do terapeuty należy koniecznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który stwierdzi, czy w danym przypadku nie pojawiają się przeciwwskazania.

Zdrowa i szczęśliwa przyszła mama – masaż dla kobiet w ciąży

Regularne korzystanie z usług profesjonalnego masażysty bywa bardzo potrzebne również dla kobiet w ciąży. Zmniejsza stany napięcia, poprawia samopoczucie i ułatwia przygotowanie się na powitanie nowego członka rodziny. To zatem naturalna opcja, na którą naprawdę warto się zdecydować, jeśli tylko pozwala na to lekarz prowadzący.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Regularne pranie dywanów to jedna z kluczowych kwestii związanych z…