Na co zwrócić uwagę kupując maszynę do szycia?
Jeszcze do niedawna maszyny do szycia kojarzyły nam się z babciami, które zajmowały się przerabianiem starych ubrań, czy cerowaniem dziur. W dzisiejszych czasach urządzenie to ma zupełnie inne znaczenie. Maszyna do szycia jest jednym z najbardziej funkcjonalnych sprzętów, która umożliwi wprawnym krawcom stworzenie niepowtarzalnych i w pełni dopracowanych projektów. Dzięki niej możemy niewielkim kosztem realizować swoje marzenia o projektowaniu. Wbrew pozorom, obsługa maszyny do szycia wcale nie jest trudna i wystarczy trochę praktyki, by nawet osoba początkująca mogła sobie z nią poradzić.
Jesteś doświadczoną krawcową? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem? W obu przypadkach przyda Ci się dobra maszyna do szycia. Zastanawiasz się, jaką maszynę do szycia wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na jakie parametry warto zwrócić uwagę wybierając urządzenie.
Wybór rodzaju maszyny do szycia
Wybór odpowiedniej maszyny do szycia z pewnością nie jest łatwy. Wszystko ze względu na to, że na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się od siebie nie tylko budową, ale również sposobem pracy. Zanim skupimy się na szczegółach wyróżniających dane urządzenie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, który typ nas interesuje. Za podstawowe modele maszyn uznaje się maszyny mechaniczne, elektroniczne i komputerowe. Jeśli lubimy dużo szyć i jesteśmy doświadczonymi krawcami, zdecydowanie bardziej przyda nam się maszyna elektroniczna lub komputerowa – zapewniają one szereg dodatkowych funkcji do szycia. W przypadku, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z szyciem, lepiej będzie wybrać model mechaniczny. Sprzęt ten jest tańszy, a przy tym zapewnia dobre warunki pracy.
- Maszyny mechaniczne – opierają się na podobnym działaniu, co klasyczne modele urządzeń, dlatego są chętnie wybierane przez osoby niezapoznane z nowymi technologiami. Dawniej do rozpędu maszyny potrzebny był specjalny mechanizm, ukryty w pedale. To od siły nóg zależało tempo pracy. Mimo, iż sprzęty te zwykle wyposażone są w silnik elektryczny, to sposób pracy za bardzo się nie zmienił. Pracę regulujemy nadal za pomocą nożnego rozrusznika, a wybieranie odpowiedniego ściegu, naprężenia nici czy innych parametrów jest manualne – krawiec do tego celu używa specjalnych pokręteł. Szczególnie polecane są modele z płynną regulacją gęstości i szerokości szycia. Oczywiście, mechaniczna maszyna do szycia jest znacznie tańsza w porównaniu do modeli elektronicznych czy komputerowych.
- Elektroniczne – to znacznie nowsze modele urządzeń, które w mniejszym lub większym stopniu zostały wyposażone w sterowanie elektroniczne. Ten rodzaj sprzętu pozwala krawcowi wybrać ścieg, z kolei parametry gęstości i szerokości ustawiane są fabrycznie. Dodatkowo, ustawienia możemy modyfikować za pomocą przycisków w obudowie maszyny. Maszyny elektroniczne często posiadają w wyposażeniu ekran LCD, który w znaczący sposób ułatwia nam obsługę. Umożliwia on także podgląd aktualnie wykorzystywanych ustawień. Urządzenia zaopatrzone są również w większą ilość ściegów ozdobnych oraz wiele innych, dodatkowych możliwości. Zapewniają użytkownikom automatyczne ryglowanie i pozycjonowanie igły, posiadają także automat, który pozwala na obszywanie dziurek w jednym cyklu. Z pewnością pracuje się na nich szybciej i wygodniej, jednak są rzadko wybierane dla początkujących.
- Komputerowe – są bardzo podobne do poprzedniczek, jednak mają kilka dodatkowych opcji, które je wyróżniają. Przede wszystkim, jako jedyne pozwalają na tworzenie własnych ustawień i ich jednoczesne zapisywanie – w modelach elektronicznych, ustawienia te zerują się po każdym wyłączeniu urządzenia. Dzięki temu przy każdym szyciu na maszynie nie trzeba od nowa wprowadzać odpowiednich programów. Maszyny komputerowe posiadają także zaprogramowane wzory liter, co sprawia, że możemy za ich pomocą wyszywać alfabet. Obecnie, urządzenia te uznaje się za jedne z najbardziej zaawansowanych domowych maszyn do szycia.
Chwytacz rotacyjny, czy wahadłowy?
Na rynku domowych maszyn do szycia wyróżniamy dwa rozwiązania konstrukcyjne chwytaczy. Pierwszym z nich jest tradycyjny chwytacz wahadłowy (szpulka wkładana pionowo) oraz rotacyjny (szpulka wkładana poziomo, od góry). W maszynach mechanicznych najczęściej spotykany jest chwytacz metalowy, ze względu na swoją metalową konstrukcję. Z kolei wśród elektronicznych i komputerowych maszyn do szycia przeważa chwytacz rotacyjny, gdyż umożliwia on szerszy zakres ściegów ozdobnych. W przypadku chwytacza wahadłowego czas zmiany jest zdecydowanie bardziej dłuższy i mniej komfortowy. Co więcej, wpływa na generowanie hałasu.
Chwytacz wahadłowy jest głośniejszy od rotacyjnego. Jest to szczególnie odczuwalne przy wysokich obrotach sprzętu. Jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie o to, który z nich jest bardziej wytrzymały, z pewnością wskażemy na chwytacz wahadłowy. Dlaczego?
Ponieważ podzespoły zbudowane są z metalowych, odpornych na zniszczenie części, niż te z tworzywa sztucznego, nawet jeśli zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. Chwytacz rotacyjny jest zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Żeby założyć szpulkę, wystarczy zdjąć chwytacz i umieścić ją na swoim miejscu. Każde z elementów niewątpliwie ma swoje plusy i minusy, a ich wybór jest sprawą otwartą, więc nie skreślajmy żadnego z rozwiązań tuż na początku rozważań nad wyborem maszyny do szycia.
Jakie funkcje są najistotniejsze?
Sposób montowania i regulowanie docisku stopki
W większości przypadków bez problemu jesteśmy w stanie dokupić dodatkowe stopki do swojej maszyny. Zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej doświadczonych krawców, polecane są systemy montowania typu matic. Na rynku znajdziesz szereg stopek o takim mocowaniu, a ich wymiana jest błyskawiczna. Przede wszystkim jest on bardzo prosty w montażu i pasuje do wszystkich większości domowych maszyn do szycia.
Docisk stopki to nic innego, jak siła, z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportera. Za regulację odpowiedzialne jest pokrętło znajdujące się tuż nad stopką dociskową. Ustawienie większej wartości będzie oznaczało dla nas zwiększenie siły docisku. W modelach elektronicznych i komputerowych sterowanie odbywa się za pomocą wyświetlacza LCD. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w charakterystycznych materiałach, które przyjdzie nam obszywać. Dotyczy to nie tylko delikatnych tkanin, tj. jedwab czy bawełna, ale i grubszych, typu skóra lub podwójnych warstw tkanin.
Dostępne ściegi
Nie ulega wątpliwości, iż rodzaje ściegów to jeden z podstawowych parametrów każdej maszyny do szycia. W drogich modelach możesz znaleźć nawet kilkadziesiąt propozycji ściegów, jednak większość domowych krawcowych nie korzysta z większości z nich. Najmniej znajdziemy ich w najtańszych modelach maszyn mechanicznych, zaś najwięcej w zaawansowanych urządzeniach elektronicznych i komputerowych. Absolutnym minimum dla osoby początkującej jest ścieg prosty oraz zygzakowy.
Wśród całej gamy ściegów koniecznie muszą znaleźć się zatem ściegi elastyczne, które umożliwiają przeszycie elastycznych dzianin, a zarazem są niezbędne, by ubranie mogło być funkcjonalne. Klasyczne ściegi to proste lub zygzak, dzięki którym bez przeszkód można wykończyć większość wyrobów szwalniczych. Przydatne są również ściegi ozdobne, które doskonale nadają się do przyozdabiania odzieży. Dla nieco bardziej zaawansowanych krawców, z pewnością przydatne okażą się ściegi overlockowe, służące do zszywania i obrębiania tkanin.
Regulacja szerokości i długości ściegu
W kwestii ściegów istotna jest również regulacja ich szerokości i długości. Maszyna mechaniczna posiada zazwyczaj maksymalną szerokość ściegu, która wynosi 5 mm. Urządzenia komputerowe mają ją w granicach 7 mm, z kolei najwyższej klasy sprzęty zaawansowane aż 9 mm. Opcja ta jest bardzo pomocna, szczególnie w przypadku specjalnych ściegów. Na przykład, ściegi ozdobne prezentują się o wiele lepiej, gdy są nieco szersze. Dzięki temu są bardziej wyraziste. Regulacja ma również wpływ na to, jak szeroką igłę możemy zastosować w swojej maszynie. Długość ściegów nie ma tak istotnego znaczenia, jak ich szerokość, bowiem w każdym modelu maszyn do szycia możemy je spotkać w podobnej skali.
Szycie wsteczne
Funkcję, jaką jest szycie wsteczne w głównej mierze wykorzystuje się do rozpoczynania i zakańczania ściegów. W zależności od rodzaju urządzenia, opcja ta może być uaktywniona manualnie bądź automatycznie. Obecnie, niemal każdy model wyposażony jest w taką możliwość, jednak warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem. Przycisk szycia wstecznego umieszczany jest zazwyczaj nad igielnicą lub na frontowym panelu urządzenia. Opcja ta z powodzeniem posłuży także do zmiany kierunku szycia, zwłaszcza przy cerowaniu odzieży. Zaawansowane modele maszyn posiadają specjalne programy z przeznaczeniem do szycia wstecznego.
Ryglowanie
W maszynach do szycia spotkamy się również z opcją automatycznego ryglowania ściegu. Funkcja ta służy do zabezpieczenia ściegu na początku oraz na końcu. Wyposażona w opcję ryglowania maszyna najpierw wyszywa wzór, a następnie wykonuje mocowanie, dzięki czemu krawiec zyskuje pewność, że przeszycie będzie solidne, trwałe i zabezpieczone przed pruciem.
Nawlekacz igły
Nawlekacz to bardzo przydatne urządzenie, dzięki któremu manualne nawlekanie igły przestanie być dla nas uciążliwe. Przy użyciu automatycznego nawlekacza jednym ruchem opuszczamy i nawlekamy igłę. W zaawansowanych modelach maszyn możemy spotkać się z elektronicznym nawlekaczem, który większość czynności wykona za nas. Domeną wielu nowoczesnych urządzeń jest pozycjonowanie igły. Funkcjonalność ta przydaje się przede wszystkim w momencie, gdy krawiec chce określić położenie igły – czy ma ona dotykać materiału, czy też nie.
Automatyczne obcinanie nici
We współczesnych maszynach do szycia bardzo często możemy spotkać się z małym obcinaczem – nożykiem, dzięki któremu w każdej chwili możemy skrócić nitki. Komputerowe maszyny potrafią zrobić to za nas. Taka funkcja jest niewątpliwie sporym udogodnieniem dla krawca. Wyróżnia się także nożny obcinacz nici, który znajduje się tuż u naszych stóp, dzięki czemu do jego aktywowania nie musimy odrywać się od pracy.
Polecane marki maszyn do szycia
Asortyment maszyn do szycia jest bardzo szeroki. Niestety, są i takie, które posiadają wątpliwej jakości sprzęty. Dlatego, zakup maszyny do szycia powinien zostać przez nas dogłębnie przemyślany. Najlepiej wybrać urządzenia renomowanej i sprawdzonej firmy. Należą do nich m.in: Singer, Juki, Janome, Elna, Brother, czy Husqvarna. Ponadto, do tych urządzeń możemy bez trudu kupić akcesoria czy części zamienne. Zazwyczaj objęte są także długą gwarancją. Ich ceny różnią się ze względu na rodzaj oraz dodatkowe oprzyrządowanie.
Podsumowanie
Zakup maszyny do szycia to wydatek rzędu kilkuset złotych. Urządzenie do w większości przypadków kupowane jest na lata, dlatego warto je wybierać w oparciu o przemyślane kryteria zakupowe. Zakup pierwszej, jak i kolejnej maszyny powinien być podyktowany naszymi potrzebami i co najważniejsze – umiejętnościami. Sprzęt powinien być przede wszystkim uniwersalny, czyli taki, abyśmy przy jego użyciu mogli obszywać zarówno bardziej delikatne materiały, jak i grube, wymagające tkaniny. Pod uwagę należy wziąć także częstotliwość szycia. W przypadku, gdy mamy zamiar korzystać z urządzenia raz na miesiąc, kupno drogiej maszyny mija się z celem. Pamiętajmy, aby dokonać wyboru, który będzie nas w pełni satysfakcjonował.
Artykuł sponsorowany