Jaki ryż wybrać na co dzień?

Błonnik, witaminy i minerały. Ryż należy do węglowodanów złożonych i cechuje się obecnością głównie wymienionych substancji. To dlatego jest pożądany w zdrowej i racjonalnej diecie. Na świecie występuje ponad 100 000 odmian ryżu. Który z nich wybrać, by na talerzu wyglądał apetycznie, smakował w ten sam sposób, ale i dostarczał najwięcej wartości odżywczych? Jaki ryż wybrać?

Najlepszy ryż, to…?

Biały czy czerwony? Długoziarnisty czy paraboiled? Dziś na rynku spotykamy tak dużą gamę tego produktu, że zaczynamy się zastanawiać, na który z nich najlepiej postawić. Warto pozyskać wiedzę na temat tego, w jaki sposób przygotowuje się poszczególne odmiany ryżu, a także odnośnie ich właściwości. Nim do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się podstawowej klasyfikacji.

Wszystkie znane nam uprawy to dwa gatunki. Pierwotna odmiana ryżu, która wywodzi się z Azji, znana jest jako Oryza sativa. Drugi gatunek to ryż afrykański – Oryza glaberrima. Około 3000 lat temu tę odmianę uprawiano w rejonach rzeki Niger. 2008 rok przyniósł krzyżówkę obydwu gatunków ryżu, dzięki czemu powstała lepsza jakościowo i pod względem wydajności odmiana – Nerica.

Długość ziaren i typy ryżu

Będąc w sklepie nie spotykamy powyższych nazw, za to na pewno przyjdzie nam wybierać pomiędzy ryżami o różnych długościach ziaren. Nie bez znaczenia pozostanie typ ryżu, ponieważ każdy z dostępnych różni się zarówno smakiem, wartościami odżywczymi, jak i przeznaczeniem do przygotowywania konkretnego rodzaju dań.

Ryż krótkoziarnisty

charakteryzuje się prawie okrągłymi ziarnami, o długości około 5 mm. Najlepiej sprawdza się do przyrządzania risotto i paelli, ponieważ po ugotowaniu łatwo się skleja. Bardzo popularny jest polerowany ryż długoziarnisty, o wąskich ziarnach, których długość wynosi do 7 mm. Ten typ jest sypki. Około 6 mm długości ma ryż średnioziarnisty, który ze względu na to, że się skleja, jest idealny do risotto, ale i deserów.

Jeśli szukamy wartościowego ryżu, powinniśmy postawić na produkt paraboiled. Znajdziemy go między innymi w SklepAgnex. Można go szybko i łatwo ugotować. Nie klei się i ma słonawy posmak. Bardzo długie, białe lub brązowe ziarna, to ryż basmati, który wyróżnia się orzechowym zapachem i smakiem. Typowy ryż japoński to odmiana kleista, która jest używana przede wszystkim do sushi. Charakteryzuje ją słodkawy smak i klejące się po ugotowaniu krótkie ziarna.

 Bogactwo substancji mineralnych i witamin oferuje ryż dziki, który wymaga długiego gotowania, ale poza wartościami odżywczymi, rekompensuje to mocno wyczuwalnym smakiem orzechowym. Jaśminowy ryż, ze względu na słodkawy posmak i kwiatowy zapach, wykorzystywany jest do deserów, ale równie dobrze sprawdza się jako dodatek do potraw mięsnych, rybnych, warzyw oraz sałatek. Głównie do risotto wykorzystywane są słodkawe i kleiste odmiany arborio, carnaroli oraz loto.

Najbardziej wartościowy ryż w codziennej diecie

Warto znaleźć okazję, by spróbować każdego z dostępnych gatunków ryżu. Nie tylko ze względu na kolory, które urozmaicają potrawy, ale przede wszystkim odmienne smaki, zapachy, a także wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę te ostatnie, dla którego ryżu najlepiej znaleźć miejsce w codziennym jadłospisie?

Jaki ryż wybrać?

Najbardziej popularna odmiana ryżu to biała, jednak pod względem walorów odżywczych zdecydowanie ustępuje miejsca gatunkowi brązowemu. W jego składzie znajdują się witaminy z grupy B, magnez, błonnik, białko oraz żelazo. Ponadto ma on niski indeks glikemiczny. Podobną jakość zdrowotną oferuje ryż czarny, ale dodatkowo w jego składzie występują antocyjany. Praktycznie te same zalety posiada ryż czerwony. Najmniej znana nam odmiana i jednocześnie trudno dostępna w Polsce, to ryż żółty, który służy między innymi do produkcji napojów wyskokowych.

Kolorowo i zdrowo! Ryż to węglowodany złożone, które powinny znajdować się w naszej diecie, dlatego warto znaleźć odmianę, która będzie nam nie tylko smakowała, ale i dostarczy wartościowych związków.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Jesteś doświadczoną krawcową? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z…