Na czym polega profilaktyka raka piersi?

Nowotwór piersi to choroba, na którą każdego roku zapada wiele kobiet. Mimo podjętego leczenia, części z nich nie udaje się uratować. Regularnie przeprowadzane badania, pomagające wykryć chorobę we wczesnym stadium mogłyby zapobiec wielu takim przypadkom. Z tego powodu powstała akcja propagująca profilaktykę raka piersi – dowiedz się, na czym ona polega i czy Ty lub bliskie Ci kobiety są nią objęte.

Czym jest profilaktyka raka piersi?

Jest to działanie, mające na celu zapobieganie powstaniu choroby. Zalicza się do niego dbanie o ogólny stan zdrowia, samobadanie oraz regularne badania profilaktyczne. Każda kobieta powyżej 20 roku życia powinna przeprowadzać samodzielne kontrole piersi, polegające na oglądaniu oraz badaniu ich dotykiem, w celu szybkiego zauważenia niepokojących zmian. Badanie to należy przeprowadzać zawsze w ten sam dzień cyklu, najlepiej w 1 dzień po zakończeniu miesiączki. Wykonuje się je delikatnymi, kolistymi ruchami. Czynność ta zajmuje zaledwie kilka minut, a może mieć ogromne znaczenie.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeśli podczas samodzielnego badania kobieta zauważy coś niepokojącego, powinna jak najszybciej skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem. Powodem do tego mogą być:

  • Zmiany w wielkości, kolorze lub wyglądzie jednej piersi
  • Zmiany w wielkości brodawek, takie jak zaczerwienienia, czy zgrubienia
  • Wyczuwalne zgrubienia i guzki w piersi lub pod pachami
  • Wyciek z brodawek
  • Obrzęk węzłów chłonnych lub ramienia

USG i mammografia

Do podstawowych badań diagnostycznych służących wykrywaniu wszelkich zmian w piersi należą USG oraz mammografia. O tym, które z nich należy wykonać, decyduje lekarz. W związku z tym, że są to metody obrazowania opierające się na różnych technikach, mogą się wzajemnie uzupełniać. Profilaktycznie USG piersi najlepiej wykonywać już pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, natomiast po ukończeniu 35 lat, powinno się robić to regularnie, raz do roku. Od 40 roku życia warto dodatkowo, raz na dwa lata zgłosić się na mammografię.

Program profilaktyki raka piersi

Jest to akcja skierowana do osób pomiędzy 50 – 69 rokiem życia, obejmująca bezpłatne badania mammograficzne, wykonywane raz na 2 lata lub raz w roku, w przypadku kobiet, które mają wskazania do częstszego badania, takie jak:

  • Występowanie raka piersi u bliskiego członka rodziny
  • Stwierdzone mutacje genów BRCA1 albo BRCA2

Program ten realizowany jest na podstawie umowy z NFZ-em i obejmuje wszystkie spełniające kryterium wiekowe kobiety, które posiadają aktualne ubezpieczenie oraz mieszkają na terenie Małopolski. Akcja od lat cieszy się dużą popularnością. Warto wziąć w niej udział i skontrolować swój stan zdrowia. Mammografia to szybkie i bezbolesne badanie, które może wykryć nawet niewielkie zmiany wczesnego stadium choroby.

Materiał zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Kwiaciarnia internetowa w dzisiejszych czasach jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem…