Ławka do przedpokoju. Jakie pełni funkcje i jak wybrać najlepszą?

Ławka do przedpokoju

Urządzając mieszkanie często zapominamy o jednym, bardzo ważnym pomieszczeniu, jakim jest przedpokój. A to właśnie on jest wizytówką domu. Jednym z istotnych i przydatnych elementów, jaki powinien się w nim znaleźć jest wygodna ławka. Odpowiednia, nie tylko zapewni nam wygodne miejsce do siedzenia, ale może całkowicie zmienić wygląd naszego korytarza. Ławka do przedpokoju – jaką wybrać?

Funkcjonalna przestrzeń

Zazwyczaj przedpokój nie jest zbyt obszernym pomieszczeniem. Niemniej bywamy w nim każdego dnia nawet po kilka razy. Dlatego ważne jest, aby nie znajdowało się w nim zbyt wiele przedmiotów, zastawiających nam drogę. Z tego też powodu, znajdująca się w nim ławka nie może zajmować za dużo miejsca. Jeśli w naszym korytarzu znajduje się na przykład niewielka wnęka, idealnym rozwiązaniem będzie jej wygospodarowanie właśnie na siedzisko. Rozsuwana szafa także może kryć w środku niewielką przestrzeń do siedzenia.

Przed zakupem mebla dobrze zastanówmy się gdzie go ustawimy i dokładnie zmierzmy wybraną przestrzeń, aby uniknąć nieudanych zakupów. Zwróćmy również uwagę, czy siedzisko nie będzie na przykład uniemożliwiać otwarcia drzwi lub, czy nad głową siedzącego nie będą akurat wisiały kurtki i płaszcze.

Oprócz wygodnego miejsca do siadania możemy od razu zapewnić sobie dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy. Doskonałym wyborem będzie ławka, pełniąca jednocześnie funkcję szafki na buty. Może ona kryć półki za przesuwanymi drzwiczkami, kufer pod podnoszoną klapą siedzenia lub mieć pod spodem miejsce na kosze czy pojemniki, albo po prostu zamontowane pręty na obuwie.

Materiał na dobrą ławkę

Równie ważny co funkcjonalność jest design. Odpowiednio dobrane stylowe siedzisko może całkowicie zmienić klimat przedpokoju. Najprostszym i zawsze dobrym pomysłem jest klasyczne drewno w jasnym kolorze. Ładnie wykończone deseczki będą kojarzyć się z ławeczką w parku i zachęcać do wyjścia na spacer.

Doskonałym pomysłem na przyozdobienie ławki będzie wygodna poduszka o ciekawym kolorze i wzorze. Może ona stanowić jedynie drobny, pojedynczy akcent dekoracyjny lub zajmować całą powierzchnię ławki, służąc jako wygodne siedzisko. Alternatywą może być profesjonalne tapicerowane siedzisko – na pewno nie będzie się przesuwać ani spadać. Musimy jednak pamiętać, że trudniej będzie nam je zmienić, jeśli postanowimy przearanżować korytarz czy zmienić dominującą w nim kolorystykę.

Nie tylko drewno nadaje się na wygodne siedzisko. Oryginalnym rozwiązaniem będzie betonowa konstrukcja, która będzie idealnie pasować do nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań. Ważne jednak, żeby nie wyglądała ona zbyt ciężko. Można na przykład zdecydować się na blat ułożony na dwóch stabilnych podporach, z przestrzenią między nimi.

Jeśli takie rozwiązanie wydaje się nam zbyt śmiałe, zamiast tego można postawić na metal. Tutaj pole do popisu jest równie duże. W modernistycznych wnętrzach proste kształty, na przykład pręty, będą wyglądać modnie i lekko zarazem. Z kolei w korytarzu urządzonym bardziej klasycznie, znakomicie sprawdzi się delikatny, ażurowy model z oparciem. Pomalowany na jasny, na przykład biały kolor, będzie wyglądać bardzo stylowo i romantycznie.

Idealna tonacja

Warto zgrać styl i kolor ławki z pozostałymi elementami wyposażenia, takimi jak wieszaki, drzwi, ściany czy podłoga. Jeśli decydujemy się na drewno, pamiętajmy by stolarka pasowała kolorystycznie do innych elementów z tego materiału.

Najbardziej uniwersalną paletą barw jest szarość i biel, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jasne odcienie są bardziej podatne na zabrudzenia. Warto postawić więc na odcienie nieco ciemniejsze np. czerń, która z pewnością doda wnętrzu elegancji. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, może bowiem pomniejszyć optycznie przedpokój.

Możemy oczywiście eksperymentować z różnymi barwami i wzorami, na przykład przy wyborze obicia lub poduszek. Z łatwością pomoże to urozmaicić nawet mało ciekawe wnętrze. Zawsze jednak bierzmy pod uwagę całą aranżację korytarza, a także reszty pomieszczeń w mieszkaniu. W ten sposób stworzymy modny i spójny wizerunek naszego domu.

Artykuł sponsorowany

Share