Nastrojowe oświetlenie w ogrodzie: latarnie ogrodowe
Ogród dla większości osób jest niezwykle ważnym miejscem. To w nim odpoczywamy – fizycznie i duchowo, relaksujemy się po dniu ciężkiej pracy i oddajemy się błogiemu lenistwu. Zielony zakątek przed domem nie może się obejść bez odpowiedniej aranżacji. Aby optymalnie wykorzystać przestrzeń trzeba zadbać o każdy szczegół. Najważniejsze elementy, które tworzą klimat ogrodu, to meble wypoczynkowe, dekoracyjne detale i rośliny. Dobrze wykonany projekt nie może obejść się też bez właściwie dobranego oświetlenia. Dzięki niemu będziemy mogli spędzać czas w otoczeniu natury również po zmroku. Wysokie latarnie ogrodowe i słupy oświetleniowe doskonale rozświetlą większy obszar i pozwolą na stworzenie wyjątkowego klimatu. Takie lampy sprawdzą się w ogródku, na działce oraz przy wjeździe do posesji.
Latarnie zewnętrzne do aranżacji ogrodu – charakterystyka i zalety
Latarnie ogrodowe to wysokie, tradycyjne lampy stojące zapewniające atrakcyjne oświetlenie ogrodów, parków, skwerów i innych terenów zielonych. Są to okazałe słupy oświetleniowe o wysokości całkowitej 2 metrów lub więcej, wyposażone w wydajne źródła światła. Lampy masztowe składają się najczęściej z podstawy, różnej średnicy rurek, wieńca i głowic. Na słupie znajduje się głowica z jednym, dwoma lub trzema kloszami, które odpowiadają za równomierne rozprowadzanie światła, eliminując efekt punktowego oślepienia. Klasyczne latarnie ogrodowe wykonane są z aluminium. To tworzywo lekkie i odporne na warunki atmosferyczne, a zatem bardzo trwałe. Metalowe latarnie ogrodowe zasilane energią elektryczną to oświetlenie całoroczne, które przyda się szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz szybciej robi się ciemno. Takie lampy możemy postawić przed domem, w ogrodzie lub na ścieżkach prowadzących do ogrodu, ale także przy bramie wjazdowej, bezpośrednio obok altany itd. Lampy ogrodowe na prąd są zaprojektowane w taki sposób, aby łączyć w sobie funkcję dekoracyjną i praktyczną. Umiejętnie dobrane, funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne pomoże wydobyć z otoczenia piękno także nocą.
Latarnie widniejące w ogrodach zachwycają formą, stanowiąc doskonałą ozdobę posesji. Lampy ogrodowe mogą występować w różnych wariantach. To oświetlenie zaprojektowane w klasycznym, eleganckim stylu, które doskonale sprawdza się jako element dekoracyjny o każdej porze roku. Latarnie zewnętrzne dostrzega się też w parkach, na alejach, drogach i ulicach. W tym przypadku forma zazwyczaj jest prosta, pozbawiona ozdobników. Oświetlenie uliczne przystosowane do funkcjonowania w miejscach publicznych, oprawy parkowe itp. to najczęściej nowoczesne, minimalistyczne modele o klasycznym kształcie.
Maszty oświetleniowe LED – zastosowanie
Maszty oświetleniowe z wbudowanym źródłem światła LED to nowoczesne lampy zewnętrzne stanowiące ciekawy element aranżacji przestrzeni. Ledowe maszty oświetleniowe znajdują zastosowanie w miejscach publicznych, parkach, skwerach, ciągach pieszych, parkingach i placach różnego przeznaczenia. Zastosowanie lamp ogrodowych w technologii LED wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę środowiska. Maszty oświetleniowe produkowane są z wysokiej jakości aluminium oraz stali galwanizowanej, co gwarantuje odporność nie tylko na warunki pogodowe, ale też uszkodzenia mechaniczne.
Jak montować latarnie ogrodowe?
Montaż lamp parkowych i latarni ogrodowych stojących nie jest zbyt skomplikowany, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, musimy zadbać o to, aby maszt był w stanie wytrzymać napór wiatru. Z tego względu tak wysokie lampy powinny być montowane w utwardzonej, płaskiej powierzchni. Można je zainstalować praktycznie w każdej nawierzchni: na kostce brukowej chodnika lub podjazdu, na żwirze, ale też na trawniku. Gdy mamy zamiar postawić latarnię lub maszt oświetleniowy bezpośrednio na trawniku, musimy w takim miejscu wkopać dedykowany do danej oprawy fundament betonowy, a następnie przykręcić do niego podstawę. W dołączonej instrukcji montażu znajdziemy wszystkie wskazówki co i w jakiej kolejności należy wykonać, aby osadzić latarnię w podłożu. Wiele osób zastanawia się, co ile metrów rozstawić słupy oświetleniowe, by było wystarczająco jasno. W tej kwestii liczy się przede wszystkim własny gust (o ile oczywiście mówimy o prywatnej działce, a nie o terenach publicznych, takich jak ulice, parkingi itp.), ale też to, by latarnie były zainstalowane we właściwy sposób (nie powodowały oślepienia, a ich blask nie sięgał do terenu sąsiadów). Nasza rada: im więcej ramion ma latarnia, tym daje więcej światła i zajmuje więcej przestrzeni. Trzeba to koniecznie uwzględnić przy planowaniu rozmieszczenia oświetlenia. Jeśli natomiast chodzi o podłączenie lamp do instalacji elektrycznej, warto zlecić to zadanie sprawdzonemu specjaliście – ze względu na własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo poszczególnych urządzeń. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i energii.
Artykuł sponsorowany