Niewydolność szyjki macicy w ciąży – przyczyny i leczenie

Szyjka macicy w okresie ciąży spełnia niezwykle ważną funkcję, dlatego jej stan należy regularnie kontrolować. Przedwcześnie skracająca się szyjka w ciąży może skutkować akcją porodową na długo przed terminem. Warto zatem poznać przyczyny niewydolności szyjki i dowiedzieć się, jak temu przeciwdziałać.

Szyjka macicy to wąski element łączący pochwę z macicą. U kobiet niebędących w ciąży jest otwarta w nieznacznym stopniu, umożliwiając wypływanie krwi menstruacyjnej oraz pozwalając na dotarcie ejakulatu. W okresie ciąży odgrywa dużo ważniejszą rolę – stoi na straży rozwijającego się płodu. Dlatego zaraz po zapłodnieniu zmienia się: ulega zasklepieniu i wypełnia się śluzem.

Jakie są przyczyny skracania szyjki macicy?

Zgodnie z obowiązującymi normami, szyjka macicy ma długość ok. 3 cm. U kobiet ciężarnych wartość ta wynosi od 3 do nawet 5 cm. W przebiegu zdrowej ciąży szyjka macicy prawie do końca pozostaje długa, twarda i zamknięta. Do jej otwarcia dochodzi pod koniec trzeciego trymestru, gdy odejdzie tzw. czop śluzowy.

Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których szyjka macicy ulega skróceniu. Wśród przyczyn wymienia się między innymi:

  • niedostateczną ilość składników mineralnych w organizmie,
  • zbyt dużą masę płodu,
  • ciężką pracę fizyczną związaną np. z noszeniem dużych ciężarów,
  • powikłania po wcześniej przebytych porodach,
  • wady anatomiczne szyjki macicy.

Jak leczyć skracającą się szyjkę?

Leczenie skracającej się szyjki macicy uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania problemu. Jeśli jest ona niewiele krótsza, wówczas lekarz zaleca głównie leżący tryb życia. Kobieta musi jak najwięcej odpoczywać i unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do dalszego skracania się szyjki.

Są jednak sytuacje, w których niewydolność szyjki jest bardzo duża. Wówczas koniecznością jest podjęcie dość radykalnych kroków.

  • Założenie szwu okrężnego na szyjkę macicy w części pochwowej

Celem takiego zabiegu jest podtrzymanie ciąży w razie niewydolności szyjki macicy. W zależności od indywidualnego przypadku, szew zakłada się między 12. a 24. tygodniem ciąży – często w ramach profilaktyki.

Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, po założeniu szwu można prowadzić normalny tryb życia – jednak bez przesadnego przemęczania się.

  • Założenie pessaru kołnierzowego

Pessar kołnierzowy to silikonowy krążek, którego celem jest zahamowanie skracania szyjki macicy. Zakładany jest właściwie bezboleśnie – bez środków znieczulających działających miejscowo. Metodę tę stosuje się u kobiet będących w 20.-28. tygodniu ciąży. Z uwagi na minimalny dyskomfort i całkowitą bezinwazyjność, stanowi alternatywę dla szwu okrężnego.

Skracanie szyjki macicy w ciąży – zalecenia

Jeśli problemem jest skracanie szyjki macicy w ciąży, zalecenia lekarskie będą dotyczyć prowadzenia odpowiedniego trybu życia. Chodzi przede wszystkim o oszczędzanie się – bez wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych, dźwigania ciężarów itp.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Dobrze dobrana jest jej piękną ozdobą. Dlatego warto mieć na…