Nowoczesne centrum już otwarte. Wszystko z myślą o pacjencie
W Porąbce uroczyście otwarto Ogólnopolskie Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita. Wśród gości m.in. Izabela Trojanowska, Piotr Kupicha, Karol Strasburger, Tomasz Stockinger, Kamil Kosowski, Piotr Gruszka oraz kadra skoczków narciarskich z Trenerem Stefanem Horngacherem. Efektowny obiekt, otoczony górami i przyrodą, zaprojektowano przede wszystkim z myślą o pacjentach i seniorach wymagających opieki i rehabilitacji.
W Porąbce (powiat bielski) wyznaczane są dzisiaj standardy przyszłości opieki i rehabilitacji. Centrum TriVita działa przy ul. Krakowskiej 73. To pierwszy na południu Polski ośrodek łączący w tak kompleksowy sposób funkcje pielęgnacyjno-opiekuńcze z pełną rehabilitacją dla szerokiego grona pacjentów.
Otwarcie z gwiazdami i voucher dla Szymona
W otwarciu Centrum TriVita wzięło udział wiele znanych osób ze świata nauki, kultury i sportu, w tym Izabela Trojanowska, Piotr Kupicha, Karol Strasburger, Tomasz Stockinger, Skiba, Kamil Kosowski, Piotr Gruszka oraz kadra polskich skoczków narciarskich. Referaty naukowe wygłosili: prezes Fundacji Rozwoju Opieki Długoterminowej Trivium i inicjator utworzenia ośrodka dr Grzegorz Gołdynia, prof. Aleksander Sieroń, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Fotodynamicznej i Laserowej, prof. Piotr Błędowski, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego oraz dr Marek Kiljański, prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.
– Zaangażowanie i ciężka praca wielu ludzi spowodowała, że powstał tak nowoczesny obiekt. Wyposażyliśmy go w bardzo nowoczesny sprzęt, zarówno rehabilitacyjny, jak i służący do świadczenia wysokiej jakości usług opiekuńczych – mówiła podczas otwarcia Dorota Łabuda, dyrektor generalny Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita w Porąbce. Podkreśliła, że Centrum będzie służyć fachową i kompleksową pomocą m.in. osobom niesamodzielnym, przewlekle chorym oraz w podeszłym wieku. – Tu będą mieli możliwość korzystania z najnowszych form rehabilitacji – dodała dyrektor Łabuda.
Na otwarciu stawiła się również Kadra Narodowa A polskich skoczków narciarskich. Ich obecność miała szczególną wymowę. Sportowcy są bowiem zaangażowani w akcję pomocy koledze, Szymonowi Olkowi, który uległ wypadkowi na skoczni. – Dziękujemy wam panowie, że po treningu znaleźliście czas i ochotę i jesteście tutaj z nami dla Szymona. To piękny gest od przyjaciół – powiedział prowadzący imprezę Olivier Janiak.
TriVita ufundowała voucher o wartości 30 tys. zł na rehabilitację chłopca. Szymona ucieszył prezent oraz obecność tak wielu oddanych przyjaciół. – Kocham was! – wykrzyknął ze sceny.
Wzruszenia nie kryła też jego mama, Katarzyna Gancarczyk. – Od dwóch lat Szymon intensywnie się rehabilituje każdego dnia w prywatnych ośrodkach, dzięki pomocy dobrych ludzi, między innymi polskich skoczków, pana Kamila Stocha – opowiadała. – Bardzo się cieszymy z vouchera, z tej wielkiej szansy, nowej nadziei. Czekamy z utęsknieniem na okres wakacji, gdy Szymon będzie mógł skorzystać z możliwości rehabilitacji w tym wspaniałym ośrodku.
Trener polskich skoczków Stefan Horngacher podziękował za wsparcie dla chłopca. – Widzimy, że Szymon jest bardzo aktywny i wiele można zrobić. To bardzo ważne dla niego, by dostał się do miejsca, które jest tak dobre jak właśnie tutejsza klinika. My jako polska kadra narodowa będziemy też w przyszłości dalej wspierać tę akcję, by Szymonowi było lepiej – mówił trener Horngacher.
14-15 maja w Porąbce odbywały się także Dni Otwarte TriVita. Nie brakowało atrakcji dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy mogli też skorzystać z porad specjalistów.
Centrum TriVita przyjmuje już pierwszych pacjentów. – To ośrodek bez barier dla pełnosprawnych i komfortowy dla wszystkich innych – podkreśla Mirosław Pasieka, prezes firmy Integra Group, która stworzyła ten nowoczesny obiekt.
Efektowne Centrum pośród gór
Dlaczego Centrum TriVita? Po pierwsze – ośrodek projektowano od podstaw z myślą o potrzebach wymagających opieki i rehabilitacji pacjentów oraz seniorów. Jest to obiekt przestronny i przyjazny dla użytkowników w każdym wieku i niezależnie od aktualnej kondycji.
Centrum TriVita zajmuje 5300 m kw. powierzchni. Obiekt posiada 63 pokoje, które są przygotowane na przyjęcie od 120 do 130 pacjentów. Spacer po nim ułatwiają szerokie korytarze. Parterowa część budynku mieści sale rehabilitacyjne oraz przestronne pokoje (28 m kw. powierzchni) z dużymi łazienkami w pełni przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy pokój ma wyjście na otoczony roślinnością taras. Każdy jest też wyposażony w nowoczesny 43-calowy telewizor, z systemem informacji dla pacjenta (np. o zbliżających się zabiegach). Ponadto każdy pensjonariusz ma możliwość korzystania z dostępu do internetu za pośrednictwem sieci WiFi. Gustowny wystrój wnętrz przypomina dobrej klasy hotele. A w kaplicy ekumenicznej co niedzielę odbywają się nabożeństwa. Przestrzeń 3-hektarowego terenu Centrum TriVita, otoczenie gór, lasu, świeże powietrze i malowniczy krajobraz mają dodatkowy wpływ na samopoczucie pacjentów.
Kompleksowa oferta dla każdego
Centrum TriVita oferuje m.in. nowoczesną rehabilitację neurologiczną dla pacjentów wymagających indywidualnej, długotrwałej i kompleksowej rehabilitacji. Z kolei rehabilitację ortopedyczną w Centrum TriVita można rozpocząć już od pierwszych dni po urazie lub zabiegu operacyjnym. Program rehabilitacyjny układany jest w oparciu o konsultacje zespołu, w jakim znajdują się ortopeda i fizjoterapeuta. Natomiast rehabilitacja przeciwobrzękowa skierowana jest do pacjentów z obrzękami rąk, nóg, a nawet twarzy. – Świadczymy usługi w formie rehabilitacji ambulatoryjnej na zlecenie lekarza. Mamy też własną poradnię rehabilitacyjną, w której lekarz może zlecić określone zabiegi. A te jesteśmy w stanie wykonać w naszym ośrodku – mówi Dorota Łabuda, dyrektor generalny Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita w Porąbce.
Opieka całodobowa i pobyty „wytchnieniowe”
W drugiej części Centrum TriVita znajduje się centrum opieki (zarejestrowane zgodnie z art. 68 ustawy o pomocy społecznej). To placówka opieki całodobowej, zapewniająca usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, a także osób w podeszłym wieku i przewlekle chorych. Oferta pielęgnacyjno-opiekuńcza jest dedykowana zarówno dla seniorów, którzy mogą skorzystać z programu mieszkalnego, jak i rezydentów pragnących w Centrum TriVita spędzić dłuższy czas i korzystać z zaplecza rehabilitacyjno-opiekuńczego.
Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom społecznym, Centrum TriVita oferuje tzw. pobyty wytchnieniowe, które pozwalają odciążyć rodzinę od codziennego trudu opieki nad bliską osobą wymagającą stałej i pełnej pielęgnacji. Może on trwać np. 8 godzin, dobę, weekend lub dłużej. Pobyty „wytchnieniowe” skierowane są nie tylko dla rodzin opiekujących się bliską osobą, ale przede wszystkim dla takiej osoby. – To odpowiedź na sytuację, w której rodzina z różnych przyczyn nie może zapewnić swojej bliskiej osobie opieki, ze względu na planowany np. pilny wyjazd. W czasie takiego pobytu zapewniamy obsługę opiekuńczą i pielęgnacyjną w sposób kompleksowy. Całość naszej opieki realizujemy w trybie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – mówi Dominik Cieślukowski, pełnomocnik Zarządu ds. marketingu i rozwoju TriVita.
TriVita kieruje się mottem znanego polskiego ortopedy Alfonsa Sengera: „Ruch jest życiem, życie jest ruchem”. Nadrzędnym celem jest poprawienie stanu zdrowia osób korzystających z usług placówki. Nie tylko poprzez zabiegi rehabilitacyjne, ale również przez odpowiednie spędzenie wolnego czasu i zajęcia mające terapeutyczny charakter. M.in. różne formy aktywności, które poprawiają społeczne funkcjonowanie czy pomagają wrócić do sprawności po doznanym urazie, np. przywracają funkcję mowy po neurologicznych schorzeniach.
TriVita na zdrowie! Lepiej niż w domu
W Polsce zachodzą społeczne, cywilizacyjne zmiany. Centrum TriVita odpowiada na te nowe potrzeby. – Uruchamiając nasz ośrodek nastawiliśmy się na łamanie pewnych konwenansów. W polskiej rzeczywistości oddanie osoby starszej pod opiekę długoterminową w ręce specjalistów, jest traktowane jako okazanie braku miłości tej osobie. Komunikując naszą tożsamość marki „TriVita z Miłości do Życia” chcemy pokazać, że taka placówka jak nasza, może być rozwinięciem opieki domowej. A z wykwalifikowaną kadrą specjalistów, lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów oraz niezbędnym sprzętem medycznym, warunki rehabilitacyjne są zdecydowanie lepsze, niż w domu, co istotnie przekłada się na poprawę stanu psychofizycznego pacjenta – podkreśla Dominik Cieślukowski. – W efekcie osoba, która do nas trafia jest zadowolona, podobnie jak jej bliscy, którzy w każdej chwili mogą ją odwiedzić i zobaczyć, jak sobie radzi w nowym otoczeniu – dodaje.
Do specjalisty bez kolejki
W Ogólnopolskim Centrum Nowoczesnej Rehabilitacji i Opieki TriVita rozwijana jest obecnie także część specjalistyczna. Przyjmować tu będą lekarze specjaliści z zakresu m.in. ginekologii, dermatologii, ortopedii, kardiologii, neurologii, pediatrii, psychiatrii i geriatrii. Do najlepszych specjalistów będzie można dostać się bez długiego oczekiwania w kolejce.
www.trivita.pl