Ogród wertykalny, czyli zielona ściana
Posiadanie wokół siebie zieleni w każdej postaci daje wiele korzyści dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają nam stworzyć ogród nawet w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Tak jest w przypadku ogrodów wertykalnych. Czym są i dlaczego zyskują coraz bardziej na popularności? Poznaj ogród wertykalny – naturalną dekorację!
Ogród wertykalny – zalety zielonych ścian
Ogród wertykalny to nic innego jak instalacja roślinna umiejscawiana na pionowej powierzchni, ścianie. Dzięki niej możemy zaprojektować ogród praktycznie wszędzie – oszczędzając miejsce na balkonie, tarasie, biurze, restauracji, a nawet domowym wnętrzu. Ogrody wertykalne inaczej nazywane są ścianami życia – pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, natleniają pomieszczenia, przynoszą ukojenie i relaks. Jest to szczególnie ważne dla osób, które ze względu na małą powierzchnię nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny ogród. Zielone ściany są także ciekawym i ekologicznym akcentem dekoracyjnym. Możemy je zauważyć coraz częściej we wnętrzach o charakterze industrialnym, nowoczesnym lub loftowym.
Ogród wertykalny – jak go zaprojektować?
Ogrody wertykalne aranżowane są na specjalnych stelażach z instalacją pozwalającą na prawidłowy przepływ wody w roślinach. Instalacja składa się z plastikowych pojemników (doniczek ściennych), wyprofilowanych w taki sposób, by rośliny tworzyły zieloną, stabilną i bezpieczną ścianę. Zazwyczaj do tego typu ogrodów wybiera się kwiaty liściaste, najczęściej pnące i szybko rozrastające, by stanowić gładką, zieloną powierzchnię. Zielona ściana może znajdować się na balkonie, tarasie, ale także we wnętrzu pomieszczenia. W tym ostatnim przypadku „ściana życia” może nieco różnić się od tej zewnętrznej, co jest zależne od rodzaju wybranych roślin.
Ogród na ścianie – jak o niego dbać?
Pielęgnacja roślin to niezwykle indywidualna kwestia, dlatego niezależnie od ich ulokowania, należy dokładnie zgłębić instrukcje postępowania. Każda z nich wymaga odpowiedniego nasłonecznienia, nawodnienia i nawożenia. Projekt ogrodu wertykalnego warto oddać w ręce specjalistów, którzy z pewnością przekażą nam wszelkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji roślin znajdujących się na zielonej ścianie. Szczególnie że usytuowana w pomieszczeniu zielona ściana, a raczej kwiaty na niej, powinny być dobrane zgodnie z panującym we wnętrzu klimatem.
Podsumowując, ogrody wertykalne są oryginalnym, ale też praktycznym rozwiązaniem dla każdego, kto uwielbia otoczenie zieleni, jednak nie może pozwolić sobie na tradycyjne rozwiązania.
Artykuł sponsorowany