Z miłości do kawy, czyli czym są kawiarki i jak się nimi posługiwać?

Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie aromatycznego, pobudzającego napoju, jakim jest kawa. Jedna z metod wymaga skorzystania z kawiarki. Czym jest to urządzenie i jak je wybrać? O tym w naszym krótkim poradniku na ten temat.

Kawiarka – pyszna kawa jak we włoskiej kawiarni

Kawiarka to nic innego jak czajniczek ciśnieniowy zaprojektowany specjalnie po to, by w odpowiedni sposób zaparzyć zmielone ziarna kawy. Sam czajniczek, tak jak ciśnieniowa metoda parzenia kawy pochodzą z Włoch.

Każda kawiarka (inaczej makinetka, moka lub kafetiera) zawiera zbiorniczek na wodę, sitko, filtr oraz komorę, do której wpływa zaparzony napar.

Istnieją kawiarki stalowe, aluminiowe, ceramiczne, a także elektryczne. To, którą z nich wybierzemy, jest zależne od naszych potrzeb, a także budżetu, co dokładniej opiszemy w ostatnim akapicie.

Jak parzyć kawę w kawiarce

Instrukcja pt. „kawiarki jak używać: jest niezwykle prosta. Wystarczy dowolne źródło ciepła lub (w przypadku kawiarek elektrycznych) prąd.

Zaparzanie odbywa się za sprawą wytwarzanego przez kawiarkę ciśnienia. Pod wpływem ciepła, w dolnej komorze, gdzie znajduje się woda, ciśnienie „wypycha” ciecz do góry. Następnie wrząca woda naciska na zmieloną kawę wypełniającą sitko. Dzięki temu woda z kawą łączą się ze sobą, by na samej górze kawiarki utworzyć gorący, aromatyczny napar kawowy.

Kolejny krok to przelanie kawy do ulubionej filiżanki i cieszenie się z jej niepowtarzalnego pełnego aromatu smaku. Proste, prawda? Pozostaje zatem wybranie odpowiedniego do tego celu urządzenia.

Kawiarki – jak wybrać?

Kawiarki jak wybrać” to niezwykle popularna, nie tylko wśród kawoszy fraza. Nie trzeba być specjalistą w tej dziedzinie, by wiedzieć, że idealne espresso jesteśmy w stanie przyrządzić w domu, bez konieczności kupna ekspresu. Dobra kawiarka powinna wystarczyć. Jak zatem ją wybrać?

Jeśli zależy nam na ekonomicznej kawiarce, możemy postawić na aluminiową. Jeśli mamy wyższy budżet, warto rozważyć kupno kawaiarki ze stali. Przy okazji są one bardziej uniwersalne, ponieważ mogą współpracować z każdym źródłem ciepła. Kluczowy jest także wybór pojemności – warto zastanowić się, czy wolimy posiadać czajniczek tworzący na raz napar do jednej, dwóch, trzech, a może więcej filiżanek. Na rynku możemy także wybierać spośród kawiarek tradycyjnych oraz kawiarek elektrycznych z przewodem.

 Jak widać, korzystanie oraz wybór odpowiedniej kawiarki nie jest trudny, a daje sporo satysfakcji. Co więcej, za sprawą kawiarki możemy cieszyć się z idealnego espresso w domowym zaciszu.  

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Korzystanie z możliwości robienia zakupów w aptece internetowej to same…