Opakowania ekologiczne – na co warto się zdecydować, żeby dbać o środowisko?

Trend na bycie eko zatacza coraz szersze kręgi i sprawia, że ludzie zaczynają podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe, szukając produktów, które w jak najmniejszym stopniu wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Szczególnie problematyczne w przypadku niemal wszystkich produktów są opakowania. Trudno bowiem wyobrazić sobie sprzedaż różnych towarów bez pudełek, słoików lub choćby folii, które chronią przed zanieczyszczeniem lub zniszczeniem towarów w transporcie. Regularnie zaczyna się jednak zwracać uwagę na to, że opakowania wcale nie muszą być wyłącznie problemem, a wręcz mogą być bezpieczne dla środowiska i przydatne dla przemysłu. Opakowania ekologiczne – na co warto się zdecydować, żeby dbać o środowisko?

Opakowania ekologiczne – w co można pakować, żeby nie produkować nadmiernych śmieci?

Jeśli szukamy opakowań, które są przyjazne dla środowiska naturalnego, możemy zdecydować się na kilka rozwiązań. Najczęściej stosuje się opakowania:

  • z recyklingu,
  • biodegradowalne,
  • wielokrotnego użytku.

Opakowania, które są wykonane z papieru, kartonu, szkła lub metalu, można bez trudu poddawać procesowi recyklingu.

Dzięki temu z makulatury, słoików i innych zużytych elementów można bez trudu zrobić nowe opakowania, gazety lub butelki. Pozwala to znacząco zmniejszyć ilość śmieci zalegających w składowiskach, a przy tym ograniczyć pozyskiwanie surowców pierwotnych oraz energii potrzebnej do zrobienia opakowania. Bez trudu można znaleźć kartony do pakowania, w których ponad 80% całkowitej masy zajmują surowce z recyklingu.

Również niektóre rodzaje tworzyw sztucznych nadają się do wielokrotnego przetwarzania. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • polietylen (małej i dużej gęstości),
  • politereftalan etylenu,
  • polipropylen.

Co ciekawe istnieją też komponenty, które dodaje się do tworzywa sztucznego, żeby przyspieszyć jego rozkład. Na całym świecie sporo mówi się ostatnio o d2w, czyli substancji przyspieszającej rozkładanie plastiku nawet kilkusetkrotnie.

Wiele osób, pragnąc ograniczyć ilość produkowanych odpadów opakowaniowych, decyduje się na używanie opakowań wielokrotnego użytku. Mogą być one wykonane zarówno z tworzyw naturalnych, jak i sztucznych. Kluczowe jest to, że pozwalają na regularne wykorzystanie ich do przechowywania rozmaitych produktów.

recycling

Opakowania ekologiczne czyli – wielokrotnego użytku odgrywają wielką rolę w przypadku nowego trendu, który szybko rozwija się na Zachodzie. Precykling polega na kupowaniu towarów luzem – bez opakowań jednostkowych. Można dzięki temu dostosować ilość zakupionego produktu do naszych bieżących potrzeb, a przy tym nie produkować dodatkowych odpadów.

Opakowania naturalne i biodegradowalne – w co można zapakować różne produkty?

W zeszłym roku Komisja Europejska potwierdziła, że od 2021 roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży jednorazowych sztućców, tacek, patyczków do uszu wykonanych z tworzyw sztucznych.

Spowodowało to olbrzymie poruszenie na rynku produkcyjnym, który musi szybko znaleźć surowce zastępcze. Okazuje się, że z pomocą przychodzi sama przyroda. Istnieje bowiem wiele surowców w pełni naturalnych, które świetnie nadają się do wykorzystania przy produkcji opakowań.

Doskonałym przykładem są tacki, kubki i pudełka wykonane ze sprasowanych otrębów pszennych, które same w sobie nadają się do spożycia.

Oprócz nich zaczęto też wykorzystywać inne produkty. Dużym zainteresowaniem cieszą się choćby algi agar agar, które występują powszechnie, dlatego też stanowią idealny, zupełnie naturalny zamiennik dla opakowań z tworzyw sztucznych.

Na koniec warto jeszcze rozwiać jedną wątpliwość. Oprócz wcześniej wzmiankowanych opakowań przyjaznych dla środowiska i wytwarzanych z surowców całkowicie naturalnych, często mówi się także o opakowaniach biodegradowalnych.

Co to takiego?

W dużym uproszczeniu są to wszystkie opakowania, które po spełnieniu swej funkcji, mogą wrócić do przyrody i ulec całkowitemu rozkładowi. Wiele firm zaczyna zwracać na to uwagę i wprowadzać na rynek wyłącznie opakowania gwarantujące, że później odpady po nich nie będą zaśmiecać ulic lub lasów. Świadomość odpowiedzialnego działania wzrasta zatem we wszystkich grupach społecznych.

Stosowanie opakowań przyjaznych dla środowiska przynosi wiele zalet.

Produkujemy mniej śmieci zalegających na wysypiskach. Zmniejszamy zapotrzebowanie na pozyskiwanie nowych surowców oraz ograniczamy koszty i wydatek energetyczny, produkując opakowania z recyklingu. Dodatkowo trend na pudełka, kubki lub inne akcesoria wykonane z naturalnych a niekiedy też jadalnych surowców zwiększa ilość możliwości świadomego i odpowiedzialnego pakowania.

***

Chcesz znaleźć opakowania przyjazne dla środowiska? Odwiedź stronę e-Hurtownia-Opakowan.pl i dowiedz się, jak to zrobić.

Materiał partnera

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Obecnie kosmetologia jest nauką interdyscyplinarną pozwalającą na kompleksową obsługę klienta…