Idealna łazienka dla najmłodszych – o czym trzeba pamiętać?

Małe dziecko w domu to prawdziwa radość, ale też wyzwanie dla rodziców, którzy muszą zagwarantować na każdym kroku maksymalne bezpieczeństwo dla małego odkrywcy. Trzeba brać pod uwagę wszystkie możliwości oraz zawsze mieć oczy dookoła głowy. Szczególnie problematyczna bywa łazienka, czyli wyjątkowa przestrzeń w każdym domu, z której korzystamy wszyscy. Pamiętamy o dostosowaniu kuchni, salonu lub sypialni, a o odpowiedniej aranżacji łazienki często zapominamy. Co zrobić, żeby stała się przestrzenią naprawdę w pełni bezpieczną dla malucha? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszamy do lektury. Kilka pomysłów przedstawimy poniżej.

Bezpieczeństwo i wygoda ponad wszystko

Łazienka, z której korzystają maluchy, przede wszystkim musi być dostosowana do ich potrzeb pod względem odpowiedniego wyposażenia, rozmaitych przedmiotów przydatnych do zabiegów kosmetycznych oraz zabawy, na przykład podczas wieczornej kąpieli.

Nie można również zapominać, że mali odkrywcy bywają bardzo ciekawscy i często narażają się na niebezpieczeństwo. Dlatego oprócz samej wygody przestrzeni, trzeba również zadbać o to, żeby łazienka zapewniała pełną ochronę przed wszelkimi zagrożeniami.

Zabezpieczenie szafek i ostrych krawędzi

Dostosowywanie pomieszczenia należy zacząć od podstaw, czyli zabezpieczenia wszystkich ostrych narożników, które mogą być groźne podczas upadku. W sklepach bez trudu dostaniemy silikonowe nakładki na meble, dzięki czemu, nawet jeśli doszłoby do poślizgnięcia, nasze maluchy będą bezpieczne.

Idealna łazienka dla najmłodszych – o czym trzeba pamiętać?

Drugą sprawą jest zabezpieczenie szafek, w których przetrzymujemy rozmaite kosmetyki i chemię domową. Dzieci zdecydowanie nie powinny mieć do nich dostępu. Warto zatem kupić specjalne blokady, skutecznie chroniące często niebezpieczną zawartość półek przed ciekawskimi rączkami.

Prysznic i wanna pod pełną kontrolą

Maluchy zazwyczaj kochają kąpiele, zwłaszcza gdy stają się one również okazją do świetnej zabawy. Sama wanna lub brodzik prysznicowy należy zatem również dostosować do potrzeb nowych użytkowników. Warto położyć na dnie kolorową matę antypoślizgową, dzięki której nie dojdzie do przypadkowego poślizgnięcia.

Podobnie przy wejściu pod prysznic oraz wzdłuż krawędzi wanny powinien się znaleźć dywanik, zabezpieczający przed zalaniem podłogi wodą, co prowadziłoby do kolejnego niebezpieczeństwa.

Ogrzewanie łazienki – jak stworzyć cieplarniane warunki?

Łazienka w przestrzeni domu stanowi miejsce wyjątkowe, również pod względem ogrzewania. O ile we wszystkich innych wnętrzach powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie 18-20 stopni Celsjusza, o tyle w łazience optymalne warunki gwarantuje temperatura ok. 22-24 stopni. Skąd taka różnica? Wynika ona wprost z faktu, że w łazience najczęściej jesteśmy w dość niekompletnym stroju. Ponadto po kąpieli odczucie chłodu jest naprawdę przejmujące. Dlatego trzeba zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków, zwłaszcza dla małych miłośników pluskania się w wodzie.

Jak osiągnąć optymalną temperaturę? Świetnie sprawdza się w tej roli ogrzewanie podłogowe – standardowe wodne lub nowoczesne rozwiązanie elektryczne. Oprócz rozwiązań montowanych pod powierzchnią podłogi można także zdecydować się na praktyczne i niewielkie promienniki elektryczne. Dzięki nim szybko i sprawnie dogrzejemy wnętrze, gdy akurat jest to potrzebne. W przypadku niewielkich grzejników mamy też szansę na kierowanie strumienia ciepła w pożądanym kierunku.

Elektryka pod specjalnym nadzorem

Choć w łazienkach montuje się specjalne, hermetyczne gniazda elektryczne, ze szczelnymi klapkami, to trzeba pamiętać, że to, co zabezpiecza przed wniknięciem do wnętrza wody, nie będzie wystarczające w przypadku małych, ciekawskich odkrywców.

Z tego względu warto zabezpieczyć wszystkie gniazda specjalnymi wkładkami do kontaktów. Dzięki temu zyskamy pewność, że dzieci nie spróbują włożyć żadnych narzędzi do otworów w kontakcie.

Sprzęty dopasowane do potrzeb małych rączek

Gdy w domu pojawia się dziecko, należy nie tylko zadbać o odpowiednie przystosowanie samej istniejącej przestrzeni łazienki, ale także o wprowadzenie do niej odpowiednich akcesoriów. Dzieci potrzebują przedmiotów dopasowanych do swoich wymagań, wzrostu i potrzeb. Dopiero wówczas łazienka stanie się w pełni przyjazna dla ciekawskich maluchów.

Zadbajmy o zapewnienie im bezpieczeństwa oraz miejsca do komfortowego wykonywania różnych zabiegów kosmetyczno-sanitarnych. Niech łazienka będzie dostosowana do wymagań wszystkich domowników, nawet tych najmłodszych.

***

Jeśli szukasz skutecznego ogrzewania do każdej łazienki, koniecznie odwiedź stronę Econovli.pl, pełną pomysłów oraz porad doświadczonych eskpertów, którzy o wydajnych i tanich systemach grzewczych wiedzą wszystko.

Artykuł zewnętrzny

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Opakowania ekologiczne mogą być bezpieczne dla środowiska i przydatne dla…