Opryszczka – czy wiesz jak ją wyleczyć?
Opryszczka wargowa, nazywana często febrą, jak nieproszony gość, pojawia się w tych momentach, w których nie powinna. Właśnie wtedy kiedy szczególnie zależy wam na dobrej prezencji: szykujecie się na rozmowę o pracę, na randkę, planujecie wyjazd na urlop lub miłą zabawę w klubie. W takich momentach z niepokojem przyglądacie się swojemu odbiciu w lustrze, czując nagle lekkie pieczenie w okolicy ust i uświadamiając sobie jego przyczynę. Co to za choroba, dlaczego przytrafia się właśnie wam i czy istnieje jakiś sposób na opryszczkę?
Czym jest opryszczka?
Wirus HSV1, wywołujący opryszczkę wargową, jest stosunkowo powszechny i szacuje się, że przeważająca większość populacji może być jego nosicielem. Objawy, przynajmniej raz w życiu, występują u mniej więcej połowy zarażonych osób. Pozostali nie chorują wcale, choć nie wiadomo dokładnie, dlaczego akurat tak się dzieje. Jedno jest pewne, wirus uaktywnia się zazwyczaj wtedy, kiedy organizm jest osłabiony, czy to przez infekcję, czy brak dostatecznej ilości snu i wypoczynku, czy też na skutek stresu. U wielu kobiet opryszczka regularnie pojawia się podczas miesiączki. Wirus wywołuje stan zapalny skóry. W okolicy ust lub nosa pojawiają się bolesne pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, a następnie tworzą się strupy. Zmieniona skóra jest bardzo wrażliwa, a chory może odczuwać ból, pieczenie, swędzenie, o różnym natężeniu. Każdy ma swój własny sposób na opryszczkę, niemniej jednak jej objawy mogą dokuczać przez wiele dni.
Zadbaj, by nie zarazić innych
Opryszczka jest chorobą wirusową, dlatego warto postępować tak samo, jak przy każdej innej infekcji wirusowej, starając się nikogo nie zarazić i szczególnie uważając na dzieci. Częste mycie rąk, pilnowanie, aby z naczyń, z których jedliście lub piliście nie korzystały maluchy, przecieranie i dezynfekowanie klamek u drzwi w całym domu – takie działania, pozwolą wam zminimalizować ryzyko zakażenia innych. Powstrzymywanie się od przytulania i całusów na dobranoc z pewnością nie będzie miłe dla dziecka, ale pozwoli uchronić je przed zarażeniem. Pamiętajcie też, że możecie przenieść wirusa na inne partie ciała, na przykład do oczu lub nosa, dlatego tak ważna jest higiena.
Skorzystaj z plastrów na opryszczkę
Opryszczka nie tylko jest nieprzyjemna, ale też niestety, nie dodaje uroku. W cenie są wszelkie sposoby na opryszczkę, które pozwolą jak najszybciej pozbyć się problemu. Ukrycie jej pod makijażem wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Za jeden z najbardziej skutecznych dziś sposobów na opryszczkę uznano specjalne plastry przeznaczone do stosowania przy tym rodzaju zakażenia wirusowego. Należy je nosić przez cały czas trwania kuracji, aż do momentu zniknięcia opryszczki. Nie zrywajcie ich, nałóżcie kolejny dopiero wtedy, kiedy poprzedni sam się odklei. Plastry działają wielostronnie: leczą oraz nie dopuszczają do powstania strupa (po opryszczce nie pozostaną więc długotrwałe ślady). Dodatkowo są niemal niewidoczne i ograniczają możliwość zarażenia innych osób do minimum. Sposób prosty, skuteczny i wygodny.
Artykuł sponsorowany