Jak oswoić psa ze smyczą?

Osoby posiadające pieski są bardzo uradowane, że w ich życiu pojawił się uroczy pupil. Jednak muszą one pamiętać o wyzwaniach, które na nie czekają. Jednym z nich jest nauczenie psa chodzenia na smyczy. A więc jak oswoić psa ze smyczą? 

Nie jest to zawsze łatwym zadaniem, ponieważ chodzenie na smyczy nie jest dla psa naturalne. Popełnianie dużych błędów we wczesnych stadiach nauki chodzenia na smyczy może sprawić, że pies będzie potem smyczy śmiertelnie się bał. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Jak oswoić psa ze smyczą?

Perspektywa pierwszego spaceru poza domem z małym pieskiem jest bardzo ekscytująca dla większości właścicieli. W jego trakcie możemy po raz pierwszy zaobserwować, jak piesek eksploruje świat, dając nam mnóstwo radości! By pierwszy spacer przebiegł perfekcyjnie, trzeba najpierw zwierzę oswoić z obrożą oraz smyczą podczas ćwiczeń w domu.

Należy zacząć od obroży

Obroża dla małego psa oczywiście nie może nadmiernie go przeciążać, dlatego trzeba wybrać parcianą zamiast metalowej, jeżeli nie chcemy, by psiak się zmęczył i nadwyrężył sobie zdrowie. Oczywiście nie jest wskazane zakładanie psiakowi obroży siłą – w końcu jest to obiekt jak na razie zupełnie dla niego obcy i z tego powodu może spowodować w nim niepokój. Lepiej jest postarać się w mniejszym lub większym stopniu odwrócić jego uwagę od obroży, tak by jak najmniej zauważał, że cokolwiek mu zakładamy.

Zabawa z nauką

W trakcie nauki chodzenia na smyczy w mieszkaniu trzeba w zręczny, zrównoważony sposób połączyć zabawę z nauką. Oznacza to, że z jednej strony piesek musi sobie trochę pobiegać, bo inaczej stres związany z koniecznością noszenia smyczy będzie dla niego zbyt intensywny, z drugiej zaś nie można pozwalać mu na zbyt dużo swobody, by nie przyzwyczajać go do „kontrolowania” właściciela. Warto w tej sytuacji rozpocząć naukę podstawowych poleceń w rodzaju: „Siad!” czy do „Do nogi!”. Za dobre zachowanie pieska należy nagradzać (np. dając mu ulubioną przekąskę). Ale jeśli będzie szarpać, należy zatrzymać spacer i poczekać, aż się uspokoi zamiast szarpać i krzyczeć na zwierzaka.

Na pierwszy spacer poza domem szczeniaka można zabrać dopiero dwa tygodnie po wykonaniu pierwszych szczepień (i oczywiście nauce chodzenia na smyczy w domu!).

Nauka w domu

Tutaj pojawią się kolejne wyzwania, na które ciężko przygotować się ćwicząc ze szczeniakiem w domu. Zasady postępowania z psem są jednak dosyć podobne – trzeba być zarazem cierpliwym i zdecydowanym. Nawet gdy pies zacznie za bardzo szaleć. Pamiętajmy, że nawyki, które pies nabędzie na wczesnym etapie rozwoju będą mu towarzyszyć później. Jeżeli na przykład nie wpoimy wówczas wtedy pieskowi, że nie powinien ciągnąć za smycz, później będziemy mieć spory problem!

Chociaż jak było tu już wspomniane na początku, psy nie są naturalnie przyzwyczajone do chodzenia na smyczy. To można sprawić, że nasze ukochane zwierzę będzie wobec nas maksymalnie posłuszne. Odpowiednie podejście wobec psa potrafi uczynić prawdziwe cuda! Gdy nauczymy psa posłuszeństwa, będziemy mogli pozwolić mu na o wiele więcej swobody podczas spacerów, na przykład dzięki zastosowaniu smyczy automatycznej, którą można wedle woli rozwijać.

Portal świetna-smycz-flexi.pl wsparł nas merytorycznie.

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Zobaczcie najnowszą kolekcję sukien ślubnych polskiej projektantki Agnieszki Światły! Kolekcja ślubna…