Pierwsze urodziny dziecka – praktyczne porady dla rodziców
Roczek to ważne wydarzenie w życiu maluszka, ale również rodziców. Jest to symboliczny punkt zakończenia pewnego okresu życia, dlatego każdy rodzic chce uczcić go w sposób wyjątkowy. Organizacja przyjęcia z okazji urodzin dziecka wymaga więc odpowiedniego przygotowania, dlatego dziś podpowiemy, o czym pamiętać, aby pierwsze urodziny maluszka były dopięte na ostatni guzik.
Miejsce przyjęcia
Pierwsze urodziny dziecka warto organizować we własnym domu. Samo przyjęcie będzie dla nas wystarczająco absorbujące i lepiej uniknąć sytuacji, gdy nie będziemy przygotowani na jakieś nieprzewidziane sytuacje, zwłaszcza z dzieckiem w roli głównej. Zorganizowanie urodzin w domu sprawi, że wszystkie akcesoria będziemy mieć pod ręką, więc w każdej chwili możemy na przykład przebrać dziecko, oczyścić mu nosek, nakarmić, przewinąć czy też położyć spać w ustronnym, cichym miejscu.
Goście
Na pierwsze urodziny dziecka zwykle zaprasza się najbliższą rodzinę oraz ewentualnie przyjaciół. Warto z wyprzedzeniem poinformować zaproszonych o dacie i godzinie przyjęcia. Tak aby mogli oni zarezerwować sobie dany termin i potwierdzić nam go zanim zaczniemy planować ilość jedzenia.
Menu
Planując menu warto uwzględnić w nim jeden ciepły posiłek (najlepiej ten rozpoczynający. Może się on składać z przystawki, na przykład kremowej zupy, oraz drugiego dania. Tu wybór mamy bardzo szeroki. Może to być pieczeń, kurczak pieczony, roladki, bitki z różnymi dodatkami (pieczonymi ziemniaczkami, kluskami, frytkami) i zestawem sałatek. Obiad powinien być raczej wykwintny, odpowiadający wadze uroczystości. Po obiedzie podamy następnie kawę oraz tort urodzinowy. Choć jest to uroczystość naszego dziecka, to sam tort, z racji wieku dziecka, będzie spożywany wyłącznie przez dorosłych. Więc nie musimy się w tym przypadku ograniczać do składników, które mogą jeść wyłącznie dzieci pod warunkiem, że na imprezie będą sami dorośli.
Oprócz tortu warto zaplanować inne słodkości, jak na przykład deser lodowy, ciasta i ciasteczka, które zaserwujemy na stole. Możemy też podać małe przekąski na słono. Mogą to być paluszki serowe, zawijaski z ciasta francuskiego ze szpinakiem, deska serów czy wędlin.
Atrakcje
Choć nasz maluszek niewiele będzie pamiętał z tego przyjęcia (a prawdopodobnie nic), warto zadbać o atrakcje, dzięki którym poczuje się on wyjątkowo i ten dzień stanie się dla niego pełnym pozytywnych emocji wydarzeniem. Oczywiście już samą atrakcją będzie liczba osób, które będą go przez całe popołudnie zabawiać. Możemy jednak postarać się o coś wyjątkowego. Na przykład zamontować specjalną huśtawkę w drzwiach dla dziecka, co z pewnością będzie dla niego niemałym przeżyciem. Możemy także zaplanować sesję zdjęciową z dzieckiem tak, aby każdy z gości mógł sobie zrobić zdjęcie z solenizantem. Będzie to piękna pamiątka również dla dziecka, które po latach będzie mogło powrócić do tego dnia oglądając fotograficzną relację.
Prezenty
Jednym z najważniejszych elementów urodzin są prezenty, które goście przyniosą ze sobą dla dziecka. Dobrym momentem na ich rozpakowanie będzie czas po zjedzeniu tortu, kiedy goście będą odpoczywali przy kawie po posiłku. Pamiętajmy, że każdy prezent powinien zostać rozpakowany, a osobie, która go wręczyła – złożone uprzejme podziękowania. Nawet jeśli prezent nie do końca okazał się trafiony, co oczywiście zawsze może się zdarzyć.
Godzina zakończenia przyjęcia zależy od naszych preferencji, a także od tego, jak długo goście będą chcieli spędzić u nas czas. Możemy z góry określić, że przyjęcie potrwa do określonej godziny. Jednak zwykle trwa ono aż do momentu, gdy goście sami nie zaczną opuszczać naszego domu. Pamiętajmy natomiast o tym, że maluszek już po 2-3 godzinach może być zmęczony. Nie pozostawiajmy go więc na siłę przy gościach, lecz poinformujmy, że dziecko musi odpocząć i po prostu połóżmy je spać w jego pokoiku.
Artykuł sponsorowany