TOP 5 prostych ćwiczeń na pamięć

Zdaniem badaczy możesz zarówno poprawić, jak i pogorszyć swoje IQ aż o 20 punktów w ciągu zaledwie 4 lat. Warto więc zadbać o regularny trening mózgu. Dzięki regularnemu treningowi poprawisz swoją pamięć. Sprawdź polecane przez nas proste ćwiczenia na pamięć, których wykonanie nie zajmuje dużo czasu.

Trening mózgu – ćwiczenia na pamięć

Trening zazwyczaj kojarzy się z szeroko rozumianą aktywnością fizyczną lub szlifowaniem innych umiejętności – to jednak nie wszystko, możesz bowiem ćwiczyć także swój umysł. Wystarczy poświęcić zaledwie kwadrans każdego dnia, aby poprawić swoją pamięć, zdolność koncentracji, a nawet zwiększyć IQ (z ang. intelligence quotient).

Trening mózgu sam w sobie obejmuje niemal niezliczoną ilość ćwiczeń (wiele z nich to różnego rodzaju gry i zabawy), a także zestaw nawyków. Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad może poprawić efektywność pracy twojego mózgu. Kluczowa w tym zakresie jest jednak systematyczność. Podobnie jak każdy inny trening, tak i trening mózgu przyniesie oczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy będzie wykonywany regularnie.

Ćwiczenia na pamięć – TOP 5

Ćwiczenia na pamięć – TOP 5

1. Neurobic

Tak określa się gimnastykę mózgu. To zestaw ćwiczeń, często prowadzonych przez terapeutę, które pozwalają stymulować mózg. Praca z trenerem wymaga pewnego przełamania stereotypów, gwarantuje jednak naprawdę zadowalające rezultaty. Często też prowadzi do rozluźnienia, pozbycie się stresu, a jej efekty bywają zbliżone do działania medytacji.

2. Wizualizacje

Za ich pomocą pracujesz nie tylko nad pamięcią, ale i koncentracją, to bardzo wszechstronny trening mózgu. Wystarczy usiąść w cichym i spokojnym pomieszczeniu, zamknąć oczy i wyobrazić sobie dowolny przedmiot. Następnie postaraj się skupić na nim całą swoją uwagę, odrzucając jakiekolwiek inne myśli. Przez kilka minut powinieneś być całkowicie skoncentrowany wyłącznie na zwizualizowanym obiekcie.

3. Gra w memory

To doskonale znana gra, którą uwielbiają wszyscy – począwszy od kilkuletnich maluchów, aż po dorosłych w każdym wieku. Zadaniem graczy jest odkrywanie kolejnych kart i zapamiętywanie ich położenia, aby w ten sposób znaleźć jak najwięcej par. To także świetny sposób na przyjemne spędzenie czasu w gronie najbliższych.

4. Powtarzanie sekwencji słów lub zdjęć

Pamięć sama w sobie pozwala na odtwarzanie różnego rodzaju wspomnień czy wrażeń, dlatego też doskonałym sposobem na jej trenowanie jest robienie tego samego z treściami wierszy, piosenek czy rymowanek. Nieco trudniejsze bywa powtarzanie sekwencji zdjęć. Możesz również w krótkim czasie zapamiętać jak najwięcej szczegółów na fotografii. W tego typu ćwiczeniach masz wiele możliwości, wszystko zależy od twojej kreatywności i inwencji.

5. Sudoku, krzyżówki, łamigłówki i gry planszowe

Wszystkie z wymienionych wspomagają twoją pamięć i koncentrację, a przy okazji są doskonałą rozrywką. Ponadto w wiele z nich możesz grać również z dziećmi, aby w ten sposób stymulować także ich rozwój.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
W czasie wakacji wszyscy jesteśmy bardziej aktywni, ale dotyczy to…