Płytki do małej łazienki
Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Jak zaaranżować ją tak, by była jednocześnie funkcjonalna, przytulna i sprawiająca wrażenie większej niż w rzeczywistości? Płytki do małej łazienki -Najważniejszy jest wybór odpowiednich płytek łazienkowych.
Z jednej strony łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy często, biorąc szybki prysznic, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Z drugiej strony to także miejsce relaksującej kąpieli i odpoczynku po ciężkim dniu pracy, powinno być zatem przytulne oraz komfortowe. Radzimy jak połączyć wszystkie te cechy, a także jak wybrać płytki do małej łazienki.
Aranżacja małej łazienki
Jeśli nie czujemy się pewnie w projektowaniu swojej łazienki, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który przedstawi nam kilka projektów do wyboru i zaproponuje ciekawe oraz funkcjonalne rozwiązania, na które być może sami byśmy nie wpadli.
Ważne, by wiedzieć w jakim stylu chcemy urządzić łazienkę – nowoczesnym, skandynawskim, glamour, prowansalskim, retro, a może orientalnym. Od tego bowiem jaki styl wybierzemy zależy na przykład to, jakie wybierzemy płytki do małej łazienki, oświetlenie, armaturę czy dekoracje.
Kolejną istotną rzeczą jest przemyślane zaplanowanie różnego rodzaju schowków oraz szafek, w których znajdą się kosmetyki, środki czystości itp. Jeśli schowamy w nich rzeczy, łazienka będzie sprawiała wrażenie przestronniejszej i uporządkowanej. Dobrym pomysłem jest również ukrycie pralki np. pod blatem ze zlewem. Decydujący jest jednak zawsze wybór odpowiednich płytek.
Jakie płytki do małej łazienki
Wybierając kafle łazienkowe, należy zastanowić się jaki mają mieć format, fakturę oraz oczywiście kolor. Najlepiej wybrać duże, prostokątne, które optycznie powiększą powierzchnię, a poza tym pozwolą na łatwiejsze sztukowanie. W kabinie prysznicowej lub jako element ozdobny możemy zastosować kafle typu mozaika. Dzięki nim wystrój łazienki będzie ciekawszy.
Do małych przestrzeni najlepiej wybrać kafle w jasnych barwach (biel, złamana biel, ecru, kość słoniowa, jasna szarość, beż) – dadzą efekt przestronności. W trendach wnętrzarskich od dłuższego już czasu królują naturalne barwy, tzw. barwy ziemi. Można pokusić się o dobranie innego koloru, np. jasnego różu, żółci czy błękitu, ale pamiętajmy, że lepiej relaksujemy się w pomieszczeniach urządzonych w przyjaznych dla oka, naturalnych barwach – jaskrawe czy nawet pastelowe kolory dość szybko mogą nam się znudzić.
źródło: https://sklep.paradyz.com/kolekcja/nirrad-niro/1164
Cała łazienka może być wyłożona tymi samymi płytkami, ale dla urozmaicenia warto zastosować dwa rodzaje kafli, tj. dwa kolory – w tym jeden trochę ciemniejszy (np. złamana biel i szarość), mocniejszy akcent kolorystyczny albo tzw. dekor w jednym miejscu, np. pod prysznicem czy lustrem. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie kafli w tym samym kolorze, ale o różnych fakturach.
źródło: https://sklep.paradyz.com/kolekcja/meltemi-melte-by-my-way/1059
Inne elementy wystroju małej łazienki
Należy zadbać także o inne elementy, które pozwolą nam dobrze zaplanować aranżację małej łazienki, tj.:
- oświetlenie
- armaturę łazienkową
- dekoracje i dodatki.
Dobre oświetlenie małej łazienki sprawia, że jest jasna, a co za tym idzie optycznie większa. Oczywiście idealnie, gdyby łazienka miała okno, ale w blokach jest to rzadko spotykane. Powinniśmy zainwestować w kilka źródeł światła, tj. światło główne, które oświetla całe pomieszczenie i światła punktowe np. przy lustrze, które nie tylko oświetlają dane miejsce, ale także czynią łazienkę przytulną.
Jeśli chodzi o armaturę, to na pewno w małej łazience trudno jest nam znaleźć miejsce na zamontowanie bidetu. Zaleca się montaż podwieszanej miski klozetowej, która optycznie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjna. W przypadku pojawienia się dylematu typu wanna czy prysznic, lepiej wybrać prysznic albo wannę z szybą, która może pełnić funkcję natrysku.
Niezmiernie ważne są dodatki i dekoracje. W łazience musi znaleźć się duże lustro, a na jednej ze ścian zamiast płytek można zamontować fototapetę położoną na płytę akrylową, szkło czy lacobel. Poza tym w jednym lub dwóch miejscach można położyć dekory, czyli ozdobne płytki z tej samej kolekcji co kafle podstawowe.
źródło: https://sklep.paradyz.com/kolekcja/andante-andee/1175
Prysznic z płytek
Rozwiązaniem, które znacznie zaoszczędzi miejsce w małej łazience jest prysznic bez tradycyjnej kabiny i brodzika. Oczywiście lepiej zdecydować o tym jeszcze na etapie projektu mieszkania, gdyż wymaga to zrobienia odpowiedniego spadu w wylewce. Brodzik zastępuje wykafelkowana podłoga oraz odpływ – liniowy, punktowy albo łukowy. Kabina prysznicowa zastąpiona jest wymurowaną i wykafelkowaną ścianką, do której przymocowane są szklane drzwi prysznicowe.
materiały prasowe