Po czym rozpoznać skórę odwodnioną?
Do odwodnienia skóry może dojść na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, wiatr, mróz, klimatyzacja), jak również błędów w pielęgnacji (zły dobór kosmetyków – drażniących lub silnie wysuszających), chorób skóry, zabiegów medycznych i kosmetycznych czy palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Jakie symptomy daje skóra odwodniona?
Jak poznać, że skóra jest odwodniona?
Skóra odwodniona na pierwszy rzut oka przypominać może skórę suchą. Problem odwodnienia dotyczy jednak osób o różnych typach cery. Do odwodnienia dochodzi, gdy osłaniający warstwę rogową naskórka płaszcz hydrolipidowy ulegnie zmianie bądź uszkodzeniu i przestanie poprawnie spełniać swoją funkcję polegającą na hamowaniu przeznaskórkowego parowania wody.
Skóra odwodniona jest najczęściej cienka, mało elastyczna, poszarzała, podatna na podrażnienia, pojawianie się niedoskonałości, a także szybsze powstawanie zmarszczek. Osoby o skórze odwodnionej mogą odczuwać nieprzyjemne ściągnięcie, napięcie skóry. Skóra odwodniona ma tendencję do przetłuszczania się bądź przesuszania – w zależności od typu cery. Taka skóra potrzebuje nawodnienia – pomóc tu mogą przede wszystkim silnie nawilżające kosmetyki, jak krem intensywnie nawilżający Hyalurogel od firmy Mixa. Konieczne jest także ograniczenie czynników powodujących odwodnienie skóry i niszczenie płaszcza lipidowego – czyli zmiana metod pielęgnacji na odpowiadające potrzebom skóry, stosowanie kremów z filtrem UV czy kosmetyków ochronnych na zimę, picie co najmniej 2 l płynów dziennie i wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców.
Kosmetyki dla skóry odwodnionej
Skóra sucha potrzebuje nawilżenia oraz wzmocnienia warstwy lipidowej chroniącej naskórek. Skóra odwodniona wymaga dogłębnego nawodnienia. Kosmetyki dla skóry odwodnionej powinny ponadto mieć zdolność wiązania cząsteczek wody w głębszych warstwach skóry, aby wilgoć nie odparowywała w zbyt szybkim tempie. Takie właściwości posiada m.in. kwas hialuronowy – podstawowy składnik wielu kosmetyków nawilżających dedykowanych skórze odwodnionej. Kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych – jest to bowiem składnik występujący w skórze naturalnie. Wiąże wodę i sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna. Z wiekiem ilość produkowanego kwasu maleje, stąd skóra traci jędrność. Kosmetyki z kwasem hialuronowym poprawiają więc jednocześnie elastyczność skóry i wygładzają zmarszczki mimiczne.
Pożądanymi składnikami są także witaminy A, B3, C i E, mleczan sodu, glikol, mocznik, żel z liści aloesu, algi morskie, odżywcze, ale lekkie i niezatykające porów olejki, np. migdałowy.
Pamiętaj, aby dobierać konsystencję kremu do rodzaju twojej skóry. Nie stosuj ciężkich, bogatych kremów do skóry przetłuszczającej się. Z kolei jeśli twoja skóra ma cienką warstwę ochronną i bardzo łatwo się odwadnia, zbyt lekkie kosmetyki (np. wodne, żelowe) mogą zbyt szybko odparowywać z naskórka i po prostu nie spełniać swoich funkcji.
Do codziennego mycia twarzy używaj lekkich, delikatnych płynów micelarnych, kojących toników i żeli bez zawartości mydła. Unikaj produktów silnie wysuszających. Warto też zaopatrzyć się w mgiełkę nawilżającą w atomizerze bądź wodę termalną (najlepiej taką formułę, po której zastosowaniu nie trzeba osuszać twarzy). Taką buteleczkę zawsze można włożyć do torebki, aby zwilżyć spragnioną skórę w drodze.
Materiał zewnętrzny