Po czym rozpoznać skórę odwodnioną?

Po czym rozpoznać skórę odwodnioną
Po czym rozpoznać skórę odwodnioną

Do odwodnienia skóry może dojść na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, wiatr, mróz, klimatyzacja), jak również błędów w pielęgnacji (zły dobór kosmetyków – drażniących lub silnie wysuszających), chorób skóry, zabiegów medycznych i kosmetycznych czy palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Jakie symptomy daje skóra odwodniona?

Jak poznać, że skóra jest odwodniona?

Skóra odwodniona na pierwszy rzut oka przypominać może skórę suchą. Problem odwodnienia dotyczy jednak osób o różnych typach cery. Do odwodnienia dochodzi, gdy osłaniający warstwę rogową naskórka płaszcz hydrolipidowy ulegnie zmianie bądź uszkodzeniu i przestanie poprawnie spełniać swoją funkcję polegającą na hamowaniu przeznaskórkowego parowania wody.

Skóra odwodniona jest najczęściej cienka, mało elastyczna, poszarzała, podatna na podrażnienia, pojawianie się niedoskonałości, a także szybsze powstawanie zmarszczek. Osoby o skórze odwodnionej mogą odczuwać nieprzyjemne ściągnięcie, napięcie skóry. Skóra odwodniona ma tendencję do przetłuszczania się bądź przesuszania – w zależności od typu cery. Taka skóra potrzebuje nawodnienia – pomóc tu mogą przede wszystkim silnie nawilżające kosmetyki, jak krem intensywnie nawilżający Hyalurogel od firmy Mixa. Konieczne jest także ograniczenie czynników powodujących odwodnienie skóry i niszczenie płaszcza lipidowego – czyli zmiana metod pielęgnacji na odpowiadające potrzebom skóry, stosowanie kremów z filtrem UV czy kosmetyków ochronnych na zimę, picie co najmniej 2 l płynów dziennie i wprowadzenie do diety większej ilości warzyw i owoców.

Kosmetyki dla skóry odwodnionej

Skóra sucha potrzebuje nawilżenia oraz wzmocnienia warstwy lipidowej chroniącej naskórek. Skóra odwodniona wymaga dogłębnego nawodnienia. Kosmetyki dla skóry odwodnionej powinny ponadto mieć zdolność wiązania cząsteczek wody w głębszych warstwach skóry, aby wilgoć nie odparowywała w zbyt szybkim tempie. Takie właściwości posiada m.in. kwas hialuronowy – podstawowy składnik wielu kosmetyków nawilżających dedykowanych skórze odwodnionej. Kwas hialuronowy jest całkowicie bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych – jest to bowiem składnik występujący w skórze naturalnie. Wiąże wodę i sprawia, że skóra jest jędrna i elastyczna. Z wiekiem ilość produkowanego kwasu maleje, stąd skóra traci jędrność. Kosmetyki z kwasem hialuronowym poprawiają więc jednocześnie elastyczność skóry i wygładzają zmarszczki mimiczne.

Pożądanymi składnikami są także witaminy A, B3, C i E, mleczan sodu, glikol, mocznik, żel z liści aloesu, algi morskie, odżywcze, ale lekkie i niezatykające porów olejki, np. migdałowy.

Pamiętaj, aby dobierać konsystencję kremu do rodzaju twojej skóry. Nie stosuj ciężkich, bogatych kremów do skóry przetłuszczającej się. Z kolei jeśli twoja skóra ma cienką warstwę ochronną i bardzo łatwo się odwadnia, zbyt lekkie kosmetyki (np. wodne, żelowe) mogą zbyt szybko odparowywać z naskórka i po prostu nie spełniać swoich funkcji.

Do codziennego mycia twarzy używaj lekkich, delikatnych płynów micelarnych, kojących toników i żeli bez zawartości mydła. Unikaj produktów silnie wysuszających. Warto też zaopatrzyć się w mgiełkę nawilżającą w atomizerze bądź wodę termalną (najlepiej taką formułę, po której zastosowaniu nie trzeba osuszać twarzy). Taką buteleczkę zawsze można włożyć do torebki, aby zwilżyć spragnioną skórę w drodze.

Materiał zewnętrzny

_____________REKLAMA __________ fotograf ślubny kraków

Komentarze

komentarze

PODZIEL SIĘ