Pomysłowy pawlacz DIY
W szafkach brakuje miejsca? W domu zawsze znajdzie się dodatkowa przestrzeń – na przykład pod sufitem. Zorganizuj miejsce do przechowywania w przedpokoju, kuchni lub sypialni, budując funkcjonalny pawlacz. Sprawdź proste i niedrogie pomysły na budowę – Pomysłowy pawlacz DIY
Nowoczesne pawlacze kontra PRL
Zabudowany sufit nie musi się kojarzyć z PRL-owskimi zakurzonymi przedpokojami. Nowoczesny pawlacz ma lżejszą konstrukcję, co nie oznacza, że jest mniej wytrzymały. Możesz go zbudować z płyt meblowych (np. MDF) albo lżejszych materiałów drewnianych. Pamiętaj, aby dobrze zaplanować nośność pawlacza, którą powinno dopasować się do ciężaru przechowywanych rzeczy. A co zwykle składuje się w takiej podsufitowej skrytce? Dodatkową pościel, odzież sezonową, drobny sprzęt sportowy, obuwie i wiele innych przedmiotów, z których nie korzystasz na co dzień.
Pawlacz ze skrzynki ogrodowej
Pawlacz ze skrzynki ogrodowej będzie stanowił modny dodatek do domu. Doskonale uzupełni styl nowoczesny lub młodzieżowy. Do jego budowy wykorzystasz skrzynki z drewna, które możesz przytwierdzić do ściany na wytrzymałe kotwy lub wkręty. Warto je zaimpregnować, aby materiał nie szarzał i był odporny na wilgoć. Malując je środkiem ochronnym do drewna, nadasz im dowolny kolor i dodatkowo zapewnisz długoletnią wytrzymałość.
Można też kupić gotowe skrzynki do dekorowania mieszkania. Rewelacyjnie w nich wyglądają książki, kwiaty lub dekoracje, które nie mieszczą się w innych kątach domu. Jeśli zechcesz zakryć ich zawartość, zawieś małą, kolorową zasłonkę, która zasłoni wnętrze skrzynki. Niewątpliwymi plusami zastosowania pawlacza ze skrzynki ogrodowej jest jej niski koszt oraz łatwe dopasowanie jej do modnych dodatków.
Pawlacz z drewnianych elementów
Jeśli masz większą wprawę w majsterkowaniu, możesz zbudować zamykany pawlacz na wymiar. Będzie on wypełniał przestrzeń między ścianami, nad drzwiami. Masywną ramę możesz wykonuje się z łat drewnianych, np. sosnowych. Pamiętaj o dokładnym zmierzeniu przedpokoju przed rozpoczęciem pracy. Potrzebne będą też dwie pionowe listwy połączone poprzeczką, które utworzą przednią ściankę pawlacza.
Do zamocowania elementów użyj kotew lub mocnych wkrętów. Na spód pawlacza możesz wykorzystać drewniane listwy lub mocną sklejkę. Pamiętaj, że będzie ona widoczna od zewnątrz, dlatego powinna mieć charakter dekoracyjny. Podobnie jak przód pawlacza. W sklepach są dostępne gotowe drzwiczki, na przykład z drewna sosnowego. Ich ażurowa konstrukcja wygląda dobrze zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Poprzez pomalowanie ich na biało, łatwo dopasujesz je na przykład do aranżacji w stylu angielskim. Możesz też dobrać do nich dowolne uchwyty i polakierować.
Wnętrze pawlacza możesz wytapetować lub pomalować na kolor odmienny niż jego zewnętrzna powierzchnia. To nada całości nowoczesny wygląd. Jeśli nie chcesz zabudowywać całej przestrzeni, możesz zamontować półkę na wspornikach, na której postawisz dekoracyjne kosze. To również świetny sposób na funkcjonalne zagospodarowanie niewielkiego pomieszczenia.
Materiały prasowe