Porządek w miejscu pracy a zdrowie pracowników
Ścisłe zasady dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie zostały stworzone bez powodu.
Pracodawca musi ich przestrzegać i zapewniać optymalne warunki pracy, by zatrudniona kadra mogła wykonywać swoje zawodowe obowiązki w pełnym komforcie. Coraz częściej poruszane są też kwestie utrzymania porządku w firmie. Okazuje się, że czystość jest nie tylko czynnikiem, który wpływa korzystnie na estetykę miejsca, a więc pozytywny wizerunek. Należy o nią zadbać również po to, by chronić zdrowie zatrudnionego personelu.
Czystość biura i motywacja do pracy
Nie ma wątpliwości, że w sterylnie czystym biurze pracuje się o wiele lepiej. Statystyki jasno wskazują, że pracownicy są o wiele bardziej zadowoleni z zatrudnienia, jeśli w firmie panuje porządek. Naukowcy potwierdzili również, że przy czystych stanowiskach pracy wzrasta motywacja i zaangażowanie personelu, a co za tym idzie, również ich efektywność.
Co ciekawe, firmy, w których dba się o nienaganną czystość, cieszą się lepszą opinią wystawianą nie tylko przez pracowników, ale też kontrahentów i biznesowych partnerów. Kandydaci na dane stanowisko wykazują podczas rozmowy kwalifikacyjnej o wiele większe zainteresowanie i chęć pracy w strukturach tej działalności, której siedziba lśni czystością.
Porządek przy biurku ma wpływ na zdrowie pracownika
Okazuje się, że czystość w miejscu zatrudnienia wpływa nie tylko na samopoczucie i komfort pracy. Ma też znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy zdrowie personelu. W zanieczyszczonych pomieszczeniach biurowych mogą gromadzić się rozmaite wirusy i bakterie. Pamiętajmy, że firma to miejsce, w którym stale przebywają ludzie z różnych środowisk, nierzadko też pracownicy mają kontakt z klientami, czyli osobami zupełnie z zewnątrz. Nie można dopuścić, by nieczystości powodowały różnego rodzaju choroby. To zresztą dlatego konieczne jest nie tyle utrzymywanie pozornego ładu, ale dezynfekcja pomieszczeń biurowych.
Kolejne zmartwienie to roztocza, które dosłownie kłębią się w zakamarkach firmy. Nieścierane kurze, nieodkurzana wykładzina to tylko niektóre przyczyny pojawiających się chorób górnych dróg oddechowych. Brak regularnego sprzątania jest też niekorzystny dla alergików. Nierzadko pracownicy zaczynają borykać się też z uporczywym kaszlem, katarem, a nawet astmą. Uczuleniowcy mogą też uskarżać się na pogorszenie stanu ich skóry, kłopoty z łzawiącymi oczami czy ich pieczeniem. Fizyczne dolegliwości sprawiają, że zaangażowanie pracowników znacznie spada, obniża się komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków. Personel nie jest po prostu w stanie wykonywać powierzonych zadań z zamierzonym efektem.
Pamiętaj!
Obowiązek utrzymania porządku w miejscu pracy w każdym przypadku należy do pracodawcy. Wyjątkiem są indywidualne zapisy w umowie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. To właściciel firmy odpowiada za ład w częściach wspólnych oraz przy poszczególnych stanowiskach pracy. Umownie za konkretne stanowiska mogą odpowiadać sami pracownicy, jeśli ma to wpływ na jakość wykonywanych przez nich zawodowych obowiązków.
Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową HOJOClean, dedykowanej platformy do wyszukiwania firm sprzątających.