Prawidłowy metabolizm kluczem do smukłej sylwetki

Prawidłowy metabolizm

Pewnie nie raz słyszałaś, że szybki, prawidłowy metabolizm sprzyja odchudzaniu i jest korzystny dla sylwetki. Poznaj sześć skutecznych, bezpiecznych i sprawdzonych sposobów na to,aby Twój metabolizm nie utrudniał Ci odchudzania.

1. Częste i regularne posiłki

Czy wiesz, że metabolizm może poprawić się wraz z podwyższeniem liczby spożywanych posiłków? Wiele osób błędnie uważa, że głodzenie się i spożywanie jak najmniejszej ilości jedzenia sprzyja odchudzaniu. Na krótką metę być może tak jest, ale w przypadku długotrwałego głodzenia się spadek wagi będzie wynikał z ubytków wody i utraty mięśni, a niekoniecznie tłuszczu. Tymczasem ideą odchudzania jest przecież to, żeby pozbyć się tkanki tłuszczowej. W osiągnięciu tego celu pomaga przyspieszenie metabolizmu poprzez częste i regularne posiłki, ale oczywiście spożywane w odpowiednich ilościach.

Przerwy pomiędzy posiłkami powinny wynosić od 4 do 6 godzin w zależności od Twojego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jedząc codziennie o tych samych porach, przyzwyczajasz organizm do regularnych dostaw energii, w efekcie czego jej zapasy nie odkładają się na boczkach, udach i brzuchu w postaci tłuszczu, którego chcesz się pozbyć. Pamiętaj również o tym, aby ostatni posiłek spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem i koniecznie jeść wartościowe śniadania.

2. Aktywność fizyczna

Systematyczne uprawianie sportu może przyspieszyć metabolizm organizmu nawet dwudziestokrotnie! Jeśli więc do tej pory ćwiczenia fizyczne nie były Ci bliskie, pamiętaj, że bez nich trudno schudnąć skutecznie i na długi czas, bez efektu jojo. Z myślą o efektywniejszej przemianie materii warto wykonywać zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe.

Jednego dnia udaj się więc na siłownię lub poćwicz w domu pod kątem rozbudowy tkanki mięśniowej, a innego dnia pójdź na długi spacer, pobiegaj, wsiądź na rower, popływaj czy pograj w tenisa. W rezultacie wydajność organizmu się podnosi, dzięki czemu może on szybciej zmieniać dostarczane mu posiłki w energię.

3. Dieta

To, co jesz, oczywiście w ogromnym stopniu wpływa na metabolizm Twojego organizmu. Chcąc go podkręcić, postaw na produkty bogate w błonnik – przede wszystkim warzywa, owoce i produkty z pełnego ziarna. Wyroby z białej mąki zamień na pełnoziarniste i staraj się spożywać dużo białka. Z punktu widzenia metabolizmu najlepszym źródłem protein są ryby i rośliny strączkowe, gdyż zawierają również kwasy tłuszczowe omega.

Bezpośrednio po przebudzeniu, przed snem i nie rzadziej niż co godzinę w ciągu dnia wypijaj szklankę wodę. W ten sposób pobudzasz organizm do szybszej przemiany materii. Nie odmawiaj sobie kawy, która przyspiesza metabolizm, podobnie jak zielona herbata. Takie same właściwości mają popularne przyprawy – pieprz, ostra papryka, imbir i cynamonom, dlatego w umiarkowanych ilościach uwzględniaj je w swojej diecie.

Całkowicie zrezygnuj natomiast z produktów wysoko przetworzonych, tłustych i zawierających duże ilości cukru lub soli. Po słodkie i słone przekąski i napoje sięgaj tylko sporadycznie, a przemiana materii na pewno się poprawi.

4. Dobry sen

Wyspany organizm pracuje lepiej, co gwarantuje również szybszą przemianę materii. Jak pokazują badania, sen krótszy choćby o pół godziny niż standardowo może znacząco obniżyć metabolizm. Dlatego jeśli tylko Twoje codzienne obowiązki Ci na to pozwalają, wysypiaj się możliwie długo – optymalny czas snu wynosi 6-8 godzin na dobę i zależy od indywidualnych preferencji. Koniec ze stresem i nerwami, czas na wypoczynek i pełną regenerację!

5. Suplementacja

Warto sięgać po „wspomagacze”, jednak nie chodzi o cudowne specyfiki na odchudzanie, lecz m.in. o chrom, magnez czy wapń, które wspomagają prawidłowy metabolizm i łatwo dostępne są w niemal każdej aptece.

6. Koniec z przejadaniem się

W pierwszym punkcie wspomnieliśmy, że zagładzanie się i niejedzenie przez długi czas przynosi odwrotny skutek od oczekiwanego i pogarsza metabolizm organizmu. Takie same efekty daje przejadanie się, dlatego obu tych czynności staraj się zdecydowanie unikać. Pilnuj, aby z jednej strony nigdy nie chodzić głodnym, a z drugiej nie spożywać zbyt obfitych posiłków.

A czy ty posiadasz prawidłowy metabolizm?

Zobacz inne artykuły z działu DIETA

Share