Problemy z laktacją – jak walczyć z brakiem pokarmu?

Dopóki laktacja przebiega prawidłowo, uważana jest za jeden z najbardziej naturalnych procesów w życiu każdej kobiety. Problemy z laktacją pojawiają się w momencie, gdy produkcja mleka zostaje zakłócona na skutek różnego rodzaju czynników. Co oznacza samoistne zatrzymanie laktacji i jak sobie z tym radzić?

Najczęstszy problem z laktacją – zanik pokarmu

Zanik pokarmu z przyczyn fizjologicznych zdarza się jedynie w 1-5% przypadków. Pozostałe kobiety cierpią zwykle na przejściowe problemy z laktacją, które da się rozwiązać przy zastosowaniu różnego rodzaju herbatek laktacyjnych, wsparcia profesjonalnych doradców, a przede wszystkim poprzez prawidłowe przystawianie malca do piersi. W tym zadaniu pomocna okazuje się odzież do karmienia Mamatu, dzięki której przystawianie dziecka staje się niezwykłe komfortowe – niezależnie od miejsca i sytuacji.

Do fizjologicznych powodów, które mogą zaważyć na kwestii prawidłowej ilości mleka w piersiach, należą między innymi:

  • niewykształcony gruczoł sutkowy – problem pojawiający się podczas rozwoju biustu, przeważnie na etapie życia płodowego bądź w okresie dojrzewania danej kobiety; zwykle dotyczy tylko jednej piersi;
  • przebyte operacje i inne zabiegi chirurgiczne piersi;
  • problemy hormonalne w głównej mierze obejmujące działanie przysadki mózgowej;
  • trudne stany emocjonalne: silny stres, depresja, żałoba, trauma, szok – objawy powinny ustąpić wraz z powrotem do psychicznej równowagi;
  • problemy z tarczycą;
  • znaczne odwodnienie organizmu;
  • restrykcyjna dieta wycieńczająca organizm;
  • zajście w kolejną ciążę;
  • przyjmowanie leki hormonalne.

Jeśli zanik pokarmu pojawia się u kobiety nieutożsamiającej się z żadnym z wyżej wskazanych czynników, prawdopodobnie mamy do czynienia z kryzysem laktacyjnym.

Kryzys laktacyjny – co to znaczy?

Kryzys laktacyjny to tymczasowy niedobór pokarmu związany najczęściej z procesem kształtowania się organizmu dziecka, kiedy pojawiają się tzw. skoki rozwojowe. Są to momenty, kiedy potrzeby żywieniowe malucha zaczynają ulegać zmianom – wraz z nimi do nowej sytuacji dostosowuje się także organizm matki. Zaczyna produkować więcej pokarmu o zwiększonej wartości kalorycznej, aby móc odpowiedzieć na wszystkie potrzeby rozwijającego się malucha. Zanim jednak to nastąpi, gruczoły muszą “dojść do siebie” i przestawić się na nowy tryb pracy. Kryzys laktacyjny wynikający ze skoków w rozwoju dziecka pojawia się u większości karmiących matek w 3 i 6 tygodniu oraz w 6 i 9 miesiącu życia dziecka.

Najgorszym możliwym błędem popełnianym przy pierwszych objawach kryzysu laktacyjnego jest odstawienie malucha od piersi i natychmiastowe zaaplikowanie mu mleka sztucznego. To prosty sposób, aby skutecznie zniechęcić się do karmienia naturalnego, dlatego nie należy wpadać w panikę, kiedy piersi z twardych i nabrzmiałych stają się miękkie i znacznie mniejsze.

Publikacja: insane.agency 

Materiały prasowe

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Uczucia trzeba pielęgnować! A gdzie zadbamy lepiej o ciało i…