Recepta online. Jak zamówić receptę przez internet?

W dzisiejszym świecie wiele spraw można załatwić za pośrednictwem internetu. Czasy pandemii ograniczyły nam bezpośredni kontakt z lekarzami, nie oznacza to jednak braku pomocy z ich strony. Konsultacje lekarskie, odbywają się dziś za pośrednictwem teleporad, które możemy przeprowadzać przez telefon czy laptop. Telemedycyna ma dziś wiele zalet, jedną z nich jest na pewno recepta online, która stała się dziś normą, budzi jednak wiele obaw. W tym artykule rozwiewamy wątpliwości na temat e recept online.

Czy recepty online są dla każdego?

Recepty wydawane online są ogromnym ułatwieniem dla wielu ludzi. Jeśli wydanie jej odbywa się za pośrednictwem teleporady to oszczędzają czas, który poświęcają na dojazd i czekanie w kolejkach. Nie mamy też możliwości zgubienia jej, czy zniszczenia w jakikolwiek nieprzewidziany sposób. Rozmowa jest ustalona na konkretny dzień i godzinę. Przed wystawieniem e-recepty zawsze odbywa się konsultacja lekarska. Może być ona telefoniczna lub video. Warto podkreślić, że taki rodzaj recepty mogą wystawić tylko specjalistyczni lekarze i legalne przychodnie. Podczas rozmowy z pacjentem, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem. Może zadać dodatkowe pytania, jeśli coś budzi jego wątpliwość, niż te standardowe zawarte w formularzu medycznym. Na jego podstawie określa stan zdrowia pacjenta. Jeśli jest pewny, stawia diagnozę i wystawia e-receptę.

Jak otrzymać receptę online?

Warto podkreślić, że nie wolno kupować czy zamawiać e-recepty. Zawsze wystawia się ją na podstawie konsultacji medycznej. Nierzadko lekarz może poprosić o wykonanie kilku badań i przesłanie jej wyników, aby dobrać odpowiedni lek. Lekarze mają także możliwość odmówienia wystawienia takiej recepty, mogą też poprosić o spotkanie w gabinecie, jeśli odbywa się ona online czy telefonicznie.

Lekarze wysyłają także formularze medyczne, które po wypełnieniu przez pacjenta są analizowane. Pomagają one w przeprowadzeniu konsultacji lekarskiej i zdaniu odpowiednich pytań. Dobro i zdrowie pacjenta zawsze stawiane jest na pierwszym miejscu. Taki system działa nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach na świecie.

Dziś można umówić sie z konkretnym specjalistą za pośrednictwem, różnych platform. Nie trzeba wychodzić z domu, można przeczytać różne opinie o danym lekarzu i umówić się na konsultacje w wybranym terminie. Jest to obecnie bardzo popularne i komfortowe rozwiązanie.

Dlaczego e- recepty stały się tak ważne?

Nie da się ukryć, że pandemia miała tu ogromne znaczenie. Przyspieszyła jednak ten proces, który planowano już od dawna. Teleporady i recepty online, miały zmniejszyć kolejki w przychodniach i ułatwić kontakt z lekarzem bardzo chorym ludziom, którzy np. nie są w stanie wstać z łóżka. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które stale przyjmują dane leki np. na nadciśnienie, serce czy antykoncepcje. Dla wielu osób, brak przyjęcia leków może okazać się niebezpieczne i co najgorsze śmiertelne. Taka e recepta online jest genialnym rozwiązaniem w wielu przypadkach.

Recepta online

Od 2020 r. dostępne są już tylko recepty online

Od 8 stycznia 2020 roku e-recepta stała się obowiązkowym dokumentem, który wystawia lekarz w trakcie lub po wizycie pacjenta. Może być wystawiana w gabinecie lekarskim lub za pośrednictwem teleporady. Każda recepta przez internet, posiada swój własny unikalny kod, który nierzadko jest wysyłany smsem na numer telefonu pacjenta. Nie różni się ona praktyczni niczym w porównaniu do znanych nam papierowych recept. Leki odbiera się w aptece za pośrednictwem kodu.

Czy wystawienie recepty online jest bezpłatne?

Samo wystawienie recepty online jest bezpłatne. Potrzeba jednak do niej konsultacji lekarskiej, która może być bezpłatna lub płatna. Nierzadko te płatne oferują nam więcej możliwości, są dostępni bardziej rzetelni specjaliści i to znacznie szybciej (często w tym samym dniu), szczególne jeśli są one online – niż w przypadku wizyty stacjonarnej.

Recepta online

Czy można kupić za pomocą e-recepty leki przez internet?

Obecne przepisy nie pozwalają aptekom internetowym, sprzedawać leków na receptę. Można je jednak zamówić i odebrać w pobliskiej aptece podając odpowiedni kod. Niektóre apteki oferują tylko w wyjątkowych sytuacjach (najczęściej ciężkich chorobach) dostawę leków do domu. Recepta online zawsze jest przypisana do jednej osoby, leki może jednak odebrać ktoś z rodziny czy bliskich osób. Wystarczy przekazać im kod odbioru.

Artykuł przygotowany we współpracy z platformą www.edoktorzy.pl

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Rękodzieło w Polsce nie jest doceniane, tak jak powinno. Mamy…