#JedenOdeMnie – dlaczego ludzie boją się przekazać 1% podatku? Przecież, to nic nie kosztuje!

#JedenOdeMnie - dlaczego ludzie boją sie przekazać 1% podatku? Przecież, to nic nie kosztuje!

Wydawać by się mogło, że o przekazaniu 1% podatku wiedzą wszyscy. Niestety badania i rozmowa z pracownikiem Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.” utwierdza w przekonaniu, że prawda jest całkiem inna. Ludzie są nieufni, uważają, że to nic nie daje lub boją się, że zostanie im zabrana znaczna kwota. To wszystko to mit. Tak naprawdę każdy ma wybór, albo przekazujesz kwotę na Rzecz Skarbu Państwa, albo pomagasz potrzebującym. Fundacje w całej Polsce obawiają się wpływu pandemii na rozliczenie pit-u za 2021 rok. W związku z tym, powstała akcja #JedenOdeMnie, której celem jest zwiększenie świadomości wśród ludzi w całym kraju, w związku z przekazaniem 1% podatku. Więcej przeczytacie w krótkim wywiadzie.

Ewelina Salwuk-Marko: Skąd pomysł na zrobienie kampanii #JedenOdeMnie?

Klaudia Smolarska: Jako Fundacja pomagająca dzieciom chorym na raka doskonale zdajemy sobie sprawę jak wielką moc ma 1% podatku. Każdego roku zapewniamy dzieciom drogie, nierefundowane leki, terapie, rehabilitacje i profesjonalną opiekę psychologiczną, z której mogą korzystać również rodzice. A to tylko kilka z szeregu naszych działań, które możemy realizować między innymi dzięki wpływom z 1% podatku. Trudno nam zaakceptować fakt, że aż ponad 5 mln Polaków nie przekazuje 1% organizacjom czyniącym dobro. Dlatego chcemy to zmienić i zachęcić podatników do wypełnienia tej jednej, dodatkowej rubryczki w formularzu PIT. 1 % wydaje się mały, ale ma ogromną moc! 

Jaki jest jej główny cel? Przecież, większość ludzi zdaje sobie sprawę z przekazania 1% podatku.

Celem kampanii jest przekonanie podatników, którzy nie przekazują swojego 1% podatku, że jest to łatwe i że warto to robić! Chcemy pokazać jak wielu z nas dzieli się swoim 1% podatku i że ma on wielką moc. 

Wg danych jakie podajecie ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku. Dlaczego, jednak tego nie robią? Czy ma Pani wiedzę dane, dlaczego tak się dzieje?

Według danych z raportu KMPG „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2019”,  podatnicy, którzy nie przekazują swojego 1% podatku najczęściej motywują to: brakiem zaufania do Organizacji Pożytku Publicznego (15% wskazań), przekonaniem, że dzielenie się 1% podatku niczego nie zmieni (14%) oraz przekonaniem, że przekazywane w ten sposób środki są nieefektywnie gospodarowanie (9% wskazań).  Ale wciąż aż 12% respondentów wskazało, że nie przekazują 1% podatku, bo nie wiedzą, że mają taką możliwość.

W dodatku w porównaniu do zeszłorocznego badania, nie zmieniła się liczba Polaków deklarujących chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego w zeznaniu podatkowym za 2019 rok.

Statystycznie najczęściej swojego 1% podatku nie przekazują najmłodsi Polacy, w wieku do 24 lat – gdzie ponad co trzeci przyznał, że tego nie robi.
Dlatego wciąż musimy uświadamiać i głośno mówić o tym jak cenny jest 1% podatku i jak wiele dobra może zdziałać! A patrząc na tendencje, media społecznościowe są najlepszym miejscem do prowadzenia naszej kampanii #JedenOdeMnie. 

Co tak naprawdę oznacza przekazanie 1% podatku dla przeciętnego Polaka? Czy to są tak duże sumy pieniędzy, że boi się ich przekazać na szczytny cel?

Przekazując 1% podatku w zeznaniu podatkowym PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak najczęściej już oddał urzędowi skarbowemu w formie zaliczki. Ma jednak wybór – może przekazać ją na rzecz Skarbu Państwa lub jednej z instytucji z listy organizacji pożytku publicznego.

Można ulec wrażeniu, że 1% podatku to niewielka kwota, która nie ma dużego znaczenia. Gdyby jednak 1000 podatników przekazałoby na pomoc dla dzieci chorych na raka 1% swojego podatku w wysokości 10 zł, moglibyśmy wesprzeć chore na raka dzieci kwotą 10 tysięcy złotych! Tymczasem osoby, które rozliczają się przez PIT-36, PIT-36L i PIT-37 przekazują średnio ze swoich odpisów po około 45 zł, osoby składające PIT-38 – 65 zł, zaś podatnicy składający PIT-28 i PIT-39 – 35 zł. Może się wydawać, że to niewiele. Ale to właśnie te środki stanowią często podstawę budżetów całych organizacji.

Co dla danej fundacji oznacza przekazanie 1% podatku?

W 1 procencie najistotniejsza nie jest wysokość wpłaty, ale ich liczba – dla OPP liczy się efekt skali. Jeśli tysiące nawet niezbyt zamożnych podatników przekaże swój 1 procent danej organizacji, to ta uzyska całkiem sporo pieniędzy na niesienie pomocy. Jeśli dajmy na to 100 tys. osób przekaże 10 zł, to mamy już uzbierany milion. A jeśli jeszcze w tej grupie będzie kilka tysięcy osób z dużymi dochodami płacących wysokie kwoty podatków, to korzyść dla OPP będzie dużo większa. Tak więc niezależnie od tego, czy masz do zapłacenia sto, tysiąc, czy dziesięć tysięcy złotych podatku, przekaż od tej kwoty 1 procent na rzecz ludzi, którzy potrzebują każdej złotówki.


Niestety, walka z rakiem to niezwykle kosztowna walka, na którą rodziców często nie stać. Statystyki pokazują, że 8 na 10 dzieciaków można wyleczyć z raka. Pod warunkiem, że ma się pieniądze na najnowocześniejsze leki i terapie. Właśnie dzięki podatnikom, którzy przekazują nam swój 1 procent, mogliśmy pomóc już tysiącom dzieci z całej Polski. Jesteśmy dumni, że nigdy żadnemu dziecku nie odmówiliśmy pomocy w leczeniu. Jednak na ratunek czekają kolejne.

POBIERZ SYMBOL AKCJI DO WYDRUKOWANIA

Istnieje tak dużo różnych potrzebujących osób, nie da się przekazać im wszystkim wsparcia. Jak więc wybrać taką osobę czy fundacje? Wiem, że wiele osób ma z tym problem. 

Czym się kierować przy wyborze OPP? To zależy od wielu czynników. Nikomu nie należy narzucać wyboru ani nie wypada krytykować podjętej decyzji. Niektórzy kierują się patriotyzmem lokalnym i wybierają instytucje podejmujące ciekawe inicjatywy blisko ich domu. Wybór jest naprawdę szeroki, ale jednak dominują organizacje, których celem jest pomaganie ludziom w potrzebie. Jak znaleźć „swoją” OPP? Istnieje lista organizacji, wśród których możesz wybrać tę, której przekażesz 1 procent podatku za 2021 rok. Prowadzi ją Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Natomiast na stronie Ministerstwa Finansów można skorzystać z wyszukiwarki, która pozwala znaleźć OPP po numerze KRS, nazwie, bądź adresie. 

W jaki sposób można wesprzeć akcje? Wiem, że może przyłączyć się do niej każdy.

Zasady są banalne! Wystarczy zrobić sobie dowolne zdjęcie lub nagrać film z hasłem akcji: #JedenOdeMnie, dodać je na swoich mediach społecznościowych i zaapelować do przyjaciół oraz obserwatorów, żeby również dali ten 1% od siebie. I już! Liczy się dobra zabawa i kreatywność. Logo akcji oraz jej szczegóły można znaleźć na stronie: www.naratunek.org/jedenodemnie .
Tam też pojawią się uczestnicy naszej akcji. Udział może wziąć każdy bez wyjątku. Im nas więcej, tym lepiej! 

Czy obawiacie się wpływu pandemii, na stan przekazania 1% podatku? Czy trzeba się tego obawiać?

Czasy są niepewne i nieprzewidywalne. Trudno nam wyrokować jak będą wyglądały wpływy z 1% w tym roku, ale staramy się z całych sił, by były porównywalne do ubiegłego roku. Jak inne organizacje nie możemy kwestować w terenie, ani organizować wydarzeń, podczas których robiliśmy zbiórki. Dlatego wpływy z 1% mają dla naszej działalności jeszcze większe znaczenie. 

Fot. Łukasz Gawroński

Z Klaudia Smolarską zFundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową rozmawiała Ewelina Salwuk-Marko

Share