Rodzaje aparatów ortodontycznych. Który wybrać?
Szybki rozwój ortodoncji sprawił, że obecnie mamy do wyboru różnego rodzaju aparaty, pozwalające na skorygowanie wady zgryzu w każdym wieku. Co więcej, pacjenci mogą dopasować konkretną wersję, uwzględniając nie tylko swoje możliwości finansowe, ale również styl życia i estetykę. Gdy stomatolog skieruje nas do ortodonty lub sami podejmiemy decyzję o wizycie, z pewnością otrzymamy informację o tym jakie rozwiązanie będzie odpowiednie dla naszej wady. Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych aparatów.
Aparaty ortodontyczne stałe
Tego typu wersje cieszą się największą popularnością z uwagi na możliwość leczenia nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu. Z uwagi na ciągłość, cały proces przebiega nie tylko szybko i skutecznie, ale również bardzo bezpiecznie. Aparaty składają się ze specjalnych zamków, rurek lub pierścieni, które mocuje się na powierzchni zębów i łączy drutem wywierającym nacisk, mocowanym za pomocą ligatur. Stomatolog podpowie nam, że w obrębie aparatów stałych wyróżniamy następujące rodzaje.
- Aparaty metalowe – najbardziej klasyczne. Poszczególne elementy są wykonane z metalu, który z jednej strony jest bardzo trwały, a z drugiej mocno widoczny. To najtańsza opcja leczenia ortodontycznego.
- Aparaty estetyczne – w tym przypadku zamki są wykonane z mniej widocznego materiału, np. ceramiki, porcelany, kryształu lub szafiru. Jego sposób działania jest taki sam jak wersji metalowej. Niestety zamki są mniej wytrzymałe, a całość bardziej kosztowna.
- Aparaty samoligaturujące – to nowoczesne wersje bez ligatur, czyli gumek. Takie aparaty w mniejszym stopniu drażnią wewnętrzną stronę policzków, ułatwiają utrzymanie higieny jamy ustnej i są łatwiejsze w czyszczeniu.
Aparaty ortodontyczne ruchome
Stomatolog może zasugerować takie rozwiązanie w przypadku wad zgryzu u dzieci lub młodzieży. Aparat może być zdejmowany przez pacjenta, np. podczas jedzenia, dzięki czemu jest to rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne, ale również higieniczne. Długość noszenia w ciągu dnia i nocy jest zawsze dopasowywana indywidualnie. Zwykłe wersje składają się z płytki wykonanej z akrylu oraz drucianych pętli.
Jednym z popularnych rozwiązań wśród aparatów ruchomych jest Invisalign. Ma on postać indywidualnie zaprojektowanych nakładek, które należy wymieniać średnio co 2 tygodnie. Są one przezroczyste, dzięki czemu praktycznie niewidoczne na zębach. Leczenie nakładkami może trwać nieco dłużej, jednak ich zaletą jest ponadprzeciętny komfort użytkowania.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.