Cegła we wnętrzu – jak dobrze ją wykorzystać?

Cegła we wnętrzu

Cegła to naturalny materiał, który jest wysoce pożądany przez miłośników nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz, ale nie tylko. Trend cieszy się popularnością już od wielu lat i póki co nic nie wskazuje na jego odejście. Wynika to przede wszystkim z uniwersalnego charakteru materiału, jego ponadczasowości i atrakcyjnego wyglądu. Jeśli marzy się nam cegła w jednym z pomieszczeń, ale nie bardzo wiemy w jakim miejscu ją ułożyć, pomocny okaże się dekorator wnętrz. O jakich zasadach może nam powiedzieć?

Cegła a rodzaj pomieszczenia

Dobrą informacją jest to, że opisywany materiał pasuje do naprawdę wielu stylistyk. Sprawdzi się zarówno w minimalistycznym mieszkaniu, typowo industrialnym, klasycznym, a nawet rustykalnym. Jego ogromny potencjał aranżacyjny sprawia, że będzie stanowić ciekawe uzupełnienie kuchni, salonu, a nawet sypialni. Dekorator wnętrz doradzi nam jednak jaki kolor cegły będzie odpowiedni, jaką część pomieszczenia warto nią ozdobić oraz jaka forma będzie pasować do wybranego przez nas stylu. Poniżej kilka przykładów aranżacji.

  • Kuchnia – cegły na ścianie, położone nad blatem kuchennym to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wygląda najlepiej w połączeniu z gładkimi powierzchniami mebli, które powinny mieć raczej minimalistyczny charakter. W tym przypadku stawiamy wyłącznie na ozdobienie materiałem jednej ściany, gdyż w przeciwnym wypadku wnętrze może zostać nieco przytłoczone.
  • Salon/jadalnia – cegłę warto umieścić na głównej, reprezentacyjnej ścianie, tak aby była odpowiednio wyeksponowana. Na jej tle może stanąć kominek, telewizor lub biblioteczka. Dekorator wnętrz może doradzić wybór białego odcienia w przypadku salonów lub jadalni o niezbyt dużej powierzchni.
  • Sypialnia – cegła ułożona w typ pokoju nie może być zbyt wyrazista, gdyż sypialnia ma zapewnić nam przede wszystkim możliwość relaksu. Co za tym idzie, wybierajmy raczej wersje o delikatnej fakturze i stonowanych kolorach.

Co jeszcze może doradzić nam dekorator wnętrz?

Cegła może posłużyć do wyeksponowania kolumn oraz wnęk, a także zaznaczenia poszczególnych stref w domu lub mieszkaniu. Naturalne materiały najlepiej prezentują się zestawione razem, dlatego wspaniałym uzupełnieniem ceglanej ściany będą drewniane meble. W ten sposób wprowadzimy do pomieszczenia więcej przytulności i ciepła. Świetnym wyborem są także lniane zasłony, a jeśli zależy nam na czymś bardziej designerskim, metalowe lub szklane dodatki.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.

Share