Rowerowe ewolucje: konwersja roweru na elektryczny

E-bike, czyli rowery ze wspomaganiem elektrycznym, to dzisiaj popularne na rynku jednoślady. Trzymają cenę, a popyt na takie rozwiązania stale rośnie. Po rowery elektryczne sięgają zarówno starsi entuzjaści dwóch kółek, jak i młodzi użytkownicy, którzy chcą pokonywać trasy bez większego wysiłku. Dzisiaj, z pomocą eksperta zibibike.pl, pokażemy wam, jak przerobić rower na elektryczny.

Zestaw elektryczny do roweru: cena

Zacznijmy od konkretów: ile kosztuje przerobienie roweru na elektryczny? Załóżmy, że posiadacie już odpowiedni rower klasyczny, sprawny i gotowy do jazdy. Kolejnym krokiem jest skompletowanie zestawy elektrycznego do roweru, na który składają się: silnik elektryczny do roweru, bateria litowo-jonowa z kontrolerem, stelaże, uchwyty i przewody. Pod poniższym linkiem znajdują się  przygotowano gotowe zestawy, dzięki którym na ZibiBike.pl konwersja roweru na elektryczny w warunkach „garażowych” trwa średnio od 15 do 30 minut.

Za zestaw elektryczny do roweru zapłacimy od 2 000 do 3 000 zł. Są to zestawy z napędem na przód lub na tył (silnik elektryczny do roweru montowany jest w piaście koła). Rower elektryczny z napędem na przód jest lepszy do jazdy miejskiej, podczas gdy te z napędem tylnym dają lepsze osiągi na nieregularnym terenie. Średni zasięg takiego e-bike składanego samodzielnie to od 80 do 120 km, w zależności od rodzaju wybranej przez nas baterii.

Fot. Przykład roweru górskiego przerobionego na elektryczn
Fot. Przykład roweru górskiego przerobionego na elektryczn

Jak zrobić rower elektryczny – instrukcja od zibibike.pl

To całkiem proste i intuicyjne. Okazuje się, że najtrudniejszym etapem jest wstawienie silnika elektrycznego w miejsce piasty koła. Jednak i tutaj producent pomyślał o ułatwieniu montażowym i przygotował opcję zakupu gotowego elementu – koła z silnikiem w cenie 170 zł. Wówczas montaż tej części ogranicza się do wymiany samego koła, co trwa krótką chwilę.

Rower wspomagany elektrycznie musi oczywiście posiadać zasilanie w formie baterii litowo-jonowej. Mniejsze baterie sprzedawane są w formie bidonu i montowane w miejscu butelki rowerowej, na ramie. Większe, pozwalające na większe zasięgi, montowane są natomiast na stelażu bagażnikowym. Oba zainstalowane według instrukcji podzespoły należy połączyć przewodem (napęd na przód) lub dwoma przewodami (napęd na tył). Przerobienie roweru na elektryczny skończone!

Dodatkowo w serwisie zibibike.pl klienci znajdą funkcjonalną aplikację, dostępną na urządzenia z systemem iOS i Android, która umożliwia monitoring oraz prowadzenie statystyk, prześledzimy między innymi zasięg, prędkość, czas jazdy itd.

Fot. Rower miejski po konwersji na elektryczny (ZibiBike.pl)
Fot. Rower miejski po konwersji na elektryczny (ZibiBike.pl)

Czy warto przerobić rower na elektryczny?

Zestaw elektryczny do roweru to nowe możliwości, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jazda wspomagana sprawia, że przejażdżki są mniej męczące, łatwiej pokonuje się wzniesienia, długie trasy itp. Rower ze wspomaganiem elektrycznym jest też wyjątkową szansą dla osób, które ze względu na ograniczenia np. zdrowotne lub wiekowe, musiały zrezygnować z jazdy rowerem. Popyt na rowery elektryczne zauważa się szczególnie w miastach o dobrej infrastrukturze do jazdy, gdzie stanowią one chętnie wybierany środek transportu do pracy i szkoły. Nawet w upalne dni, jazda takim rowerem jest mało uciążliwa i nie pochłania wiele energii.

Artykuł sponsorowany

Share

Podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koniecznie przeczytaj!
Mały metraż mieszkania może spędzać sen z powiek. Jeśli doskwiera…